عصر کرد

آخرين مطالب

هشدار درباره وضعیت جدید اقتصاد ایران؛ در شرایط قفل‌شدگی هستیم | دولت پزشکیان چه باید بکند؟ اقتصادي

هشدار درباره وضعیت جدید اقتصاد ایران؛ در شرایط قفل‌شدگی هستیم | دولت پزشکیان چه باید بکند؟
  بزرگنمايي:

عصر کرد - یک اقتصاددان معتقد است: اقتصاد ایران در شرایط قفل‌شدگی قرار دارد و رکود سهمگینی هم حاکم شده و اخیرا بانک مرکزی از این سیاست غلط خود تاحدودی کوتاه آمده است.
چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری روز جمعه، 15 تیر ماه، برگزار و پس از اعلام نتایج، مسعود پزشکیان به عنوان منتخب مردم در انتخابات پیروز شد. اولین موضوعی که پس از معرفی سکاندار جدید دولت به ذهن می‌رسد، این است که آیا دولت چهاردهم با تورم به ماندگار شدن تورم 40 درصد، امکان مهار و کنترل تورم را دارد؟ و اینکه چه مسیری اقتصاد ایران را به سمت تورم تک‌رقمی و پایین می‌برد؟ این در شرایطی است که آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم خرداد 1403 به 36.
1 درصد رسیده است.
میانگین تورم در دهه‌های مختلف چقدر بود؟
وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا امکان مهار تورم 40 درصدی وجود دارد و دولت چهاردهم چه باید بکند؟ می‌گوید: طبق آمار بانک مرکزی، میانگین تورم دوره 1401-1316 معادل 16.3 درصد، میانگین تورم دوره 1400-1351 معادل 20 درصد، میانگین تورم پس از انقلاب اسلامی (1358-1401) معادل 21.6 درصد و میانگین تورم دوره 1401-1397 به روش میانگین هندسی معادل 41.96 درصد و به روش میانگین حسابی معادل 42.44 درصد بوده است.
وی می‌افزاید: همچنین از تاریخ انتشار آمارهای تورم در اقتصاد ایران، سال 1316، در برخی مقاطع تورم‌های بالا (بیشتر از تورم بلندمدت) رخ داده است. نمونه تورم‌های بالا طی دوره 1350-1315 شامل تورم 21.2 درصدی سال 1316، 49.5 درصدی سال 1320، 96.2 درصدی سال 1321، 110.5 درصدی سال 1322، 15.9 درصدی 1333 بوده است. همچنین پس از دهه 50 این پدیده تورمی آشکارا و به‌صورت طولانی‌مدت اقتصاد ایران را تحت‌تاثیر قرار داده است.
این اقتصاددان متذکر می‌شود: مصادیق تورم‌های بالا طی دوره 1402-1350 شامل تورم 25.1 درصد سال 1356، 28.9 درصد سال 1367، 49.4 درصد سال 1374، 34.7 درصد سال 1392، 47.1 درصد سال 1399 و 46.5 درصد سال 1401، بوده و برای سال 1402 نیز با وجود گذشت بیش از 4 ماه از سال جاری، هنوز آماری توسط بانک مرکزی منتشر نشده، با این حال برآوردها حکایت از تورم حدود 47 درصدی است.
شقاقی عنوان می‌کند: در ضمن شواهد آماری نشان می‌دهد از دهه 50 به بعد و در اکثر مقاطع و سنوات، تورم در اقتصاد ایران دو رقمی بوده (به جز 6 مقطع زمانی)، به طوری که در دهه 40 میانگین تورم تک‌رقمی و 2 درصد بوده که در دهه 50 روندی شتابان به خود گرفته و با رشد 31.6 درصد نقدینگی، به 15.2 درصد می‌رسد. سپس میانگین تورم در دهه‌های 60 تا 90 به ترتیب 17.9 درصد، 23.5 درصد، 15.7 درصد و 27.8 درصد شده است.
خطای تشخیص دولت سیزدهم در کنترل تورم مشخص بود
این اقتصاددان در ادامه می‌گوید: برای مهار تورم در اقتصاد ایران اولین و مهم‌ترین مساله، شناخت عمیق و دقیق از ریشه‌های تورم اقتصاد ایران است، به‌طوری‌که درصورت عدم شناخت دقیق از ریشه‌های تورم ایران، اولا امکان مهار تورم به‌صورت ماندگار و پایدار (میان مدت و بلندمدت) مقدور نخواهد بود. ثانیا سیاست اشتباه در مهار تورم می‌تواند پیامدهای مخرب به سایر بخش‌های اقتصادی نظیر بازار سرمایه و تولید تحمیل کند.
شقاقی می‌افزاید: باید اشاره شود ریشه تورم در اقتصاد ایران از تشدید ناترازی‌های اقتصاد کلان به همراه گسست بخش پولی از بخش واقعی نشات می‌گیرد و کسری‌های بودجه‌ای ایجاد شده به واسطه ناترازی‌های اقتصاد کلان و بی‌انضباطی‌های مالی دولت‌ها به افزایش مداوم کسری‌های بودجه‌ای منتهی شده و از این محل به بخش پولی فشار وارد می‌سازد و با تشدید رشد کل‌های پولی سرانجام به تورم می‌انجامد.
وی عنوان می‌کند: بر این اساس، خطای تشخیص دولت سیزدهم در کنترل تورم معلوم و مشخص بود که نتیجه پایدار حاصل نخواهد شد و مثل روز روشن بود که صرفا با اتکا به سیاست‌های پولی نمی‌توان تورم را در میان‌مدت و بلندمدت مهار کرد. مشخص بود که با ابزار سیاست‌های پولی نمی‌توان به صورت پایدار و ماندگار نرخ تورم را کنترل کرد و تنها در کوتاه‌مدت شاید توفیقی حاصل شود.
اقتصاد ایران در شرایط قفل‌شدگی قرار دارد
این اقتصاددان یادآور می‌شود: با وجود تاکید برخی اقتصاددانان به عدم کارایی سیاست‌های پولی انقباضی در کنترل نرخ تورم در میان‌مدت و بلندمدت، بانک مرکزی دولت سیزدهم بدون توجه به سیاست‌های مالی و بخش واقعی، همچنان اصرار داشت با ابزار سیاست‌های پولی انقباضی در کنار تثبیت ارز، به مهار تورم بپردازد.
شقاقی تصریح می‌کند: اثرات مخرب این دو سیاست در حال روشن شدن است؛ به‌طوریکه بازار سرمایه کاملا از کار افتاده است و خالص حاشیه سود بنگاه‌های تولیدی بازار سرمایه از 34 درصد 1401 به زیر 14 درصد 1402 افت کرده است و بخش خصوصی و تولیدی نیز به دلیل سیاست‌های شدید انقباضی پولی و عدم دسترسی به منابع بانکی در شرایط بسیار بدی قرار دارند و رکود سهمگینی بر اقتصاد حاکم شده است.
وی متذکر می‌شود: اصرار بر روش نادرست بانک مرکزی موجب شده به دلیل اختلاف 50 درصدی نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد، بانک‌ها تسهیلات را به شرکت‌های زیرمجموعه خود هدایت ‌کنند و این شرکت‌ها نیز برای برخورداری از رانت ارزی در صف واردات قرار بگیرند و طرح توسعه‌ای از کانال تسهیلات نظام بانکی طی دو سال اخیر اتفاق نمی‌افتد. لذا اقتصاد ایران در شرایط قفل‌شدگی قرار دارد و رکود سهمگینی هم حاکم شده و اخیرا بانک مرکزی از این سیاست غلط خود تاحدودی کوتاه آمده است.
چند توصیه به تیم اقتصادی دولت پزشکیان
این اقتصاددان تاکید می‌کند: کاملا مشخص بود که صرفا با رویکرد غلط بانک مرکزی، اثرات کاهش تورمی امکان ماندگاری در میان‌مدت و بلندمدت نخواهد داشت، چراکه ریشه تورم یعنی ناترازی‌های اقتصاد کلان و عدم کارایی بخش واقعی اقتصاد ایران سرجای خود قرار دارند و دولت سیزدهم نسبت به تصمیمات سخت برای مهار ناترازی‌های اقتصاد کلان تعلل داشته است.
شقاقی ادامه می‌دهد: همچنین اختلاف معنی‌دار ارز نیمایی و ارز در بازار آزاد موجب شده کسری‌های تجاری و حساب سرمایه تشدید شوند که خود فشار سنگینی بر بازارساز ارز وارد می‌کنند.
وی می‌گوید: توصیه بنده به تیم اقتصادی دولت چهاردهم این است که چنانچه به دنبال کنترل ماندگار نرخ تورم است باید اولا از سیاست‌های مالی و بخش واقعی اقتصاد شروع کند و برنامه روشنی برای مهار ناترازی‌های اقتصاد ایران داشته باشد، ثانیا تلاش کند گسست بخش واقعی از بخش پولی را حل کند، ثالثا چنانچه اصرار بر تداوم سیاست‌های تثبیت‌ ارزی در شرایط تحریمی دارد، باید الزامات این سیاست یعنی حاکمیت ریال، کنترل قاچاق و جلوگیری خروج سرمایه را در دستور کار قرار دهد یا اینکه از سیاست‌های تثبیت ارزی دست بکشد و سیاست مداخله موثر در کریدور بازار آزاد را دنبال کند تا حداقل رانت ارزی کاهش یابد و کسری‌های تجاری و حساب سرمایه مهار شود.

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/856168/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

معرفی یک رمان خواندنی از ماجرای تاریخی کربلا

مدیر برنامه‌های عطیه‌الله اسمی از پرسپولیس نیاورد!

سورپرایز جالب دورتموند برابر حریف ژاپنی

تن‌هاخ، دخه‌آ را از بازگشت به منچستریونایتد ناامید کرد

ابتلای 5 ورزشکار استرالیا در دهکده المپیک به کرونا

تارقلی‌زاده: نقش جهان بهترین گزینه برای بازی با قرقیزستان است

بیانیه محکومیت حضور ورزشکاران رژیم صهیونیستی در مسابقات المپیک

پیش‌بینی آمریکایی‌ها از مدال‌های کشتی و کنار گذاشتن نقره برای یزدانی!

ایران با شکست چین‌تایپه صدرنشین شد

خداحافظی اشکبار با ناچو؛ بغض همه شکست

تیم کشتی آزاد جوانان ایران قهرمان آسیا شد

15 عضو یک شرکت هرمی در پرند دستگیر شدند

کشته شدن 3 عضو حزب کارگران کردستان در شمال عراق

ورود «انبیای الهی زمینه‌سازان ظهور» به بازار نشر

پایان انتظار طولانی؛ بازگشت نیمار به زمین

پیروزی آسان ایران مقابل چین تایپه

استیلی: رضاییان باید تصمیمی عاقلانه‌تر می‌گرفت

شروع مربیگری اشکان دژاگه در اروپا

جلسه هماهنگی روز پارالمپیک و بازی‌های پاراآسیایی جوانان

شوک به بارسلونا و فلیک؛ فاتی مصدوم شد

ضربه عجیب بالوتلی و عصبانیت مانچینی

خرید جدید استقلال در ترکیه اضافه می‌شود

آتش‌سوزی در 50 هکتار از مراتع سرپل‌ذهاب

گریم متفاوت سارا بهرامی در نمایش جیب‌های پر از نان + عکس

نمایش «730 کیلومتر» به تئاترشهر می‌آید

مرحله شفاهی آزمون اعطای مدرک تخصصی حفاظ قرآن در کردستان آغاز شد

باشماق آماده تردد زائران اربعین حسینی/پیش بینی تردد 500 هزار زائر

میزان تحقق درآمدهای کردستان به 78 درصد رسید

140 مددجوی کمیته امداد در گلستان صاحب خانه شدند

محمودزاده: شخصیت پردازی شهید بروجردی در سینمایی «غریب» دقیق نیست/ با وجود بودجه 38 میلیاردی مخاطب جهانی نداریم

بهره‌وری، از مسیر احیای واحد‌های راکد می‌گذرد

فرماندهی یکپارچه بر اقتصاد

مشترکان بخش خانگی همراهی کافی را برای مدیریت مصرف برق داشته باشند

افزایش روزهایی با دمای بالای 40 درجه در کرمانشاه

شب هایی که من به یاد تو بیدار بودم

نمایشگاه کتاب هنگ‌کنگ با یک میلیون بازدیدکننده به کارش خاتمه داد

شاگرد سابق ربیعی گزینه محافظت از قفس توری ذوب‌آهن

معرفی هشت گزینه دروازه‌بانی پرسپولیس

پیش‌بینی جذاب؛ دوئل رونالدو-مسی در آمریکا

راه برای حضور آزمون در سویا باز شد

سهمیه المپیکی فرانک چامیزو تأیید شد

سورپرایز بزرگ فصل رئال

جبلی به پشت صحنه عمارت عراقی «طوبی» رفت/ پخش سریال از 13 مرداد

گریم عجیب سارا بهرامی در «جیب‌هایی پر از نان»

آب شرب شهر صحنه و 10 روستای تابعه پایدار شد

عامل آتش‌سوزی مزارع «سنقر» به مراجع قضایی معرفی شد

لزوم توجه به معرفی مفاخر کردستان

50 هکتار از مراتع سرپل‌ذهاب در آتش سوخت

شکست رکورد مصرف برق در کرمانشاه

نوآوری و به‌روزرسانی در روند اجرای انتخابات شوراها لازم است