عصر کرد

آخرين مطالب

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت مقالات

توسعه زیرساخت‌های مرزی در دستورکار دولت
  بزرگنمايي:

عصر کرد -   استان کرمانشاه با برخورداری از 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای چندین بازارچه مرزی و 2 مرز بین المللی خسروی و پرویزخان است که این مرزها هم با بخش عربی و هم بخش عربی در ارتباط است. شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این 2 مرز انجام می‌شود.
 
مرز خسروی طی سال گذشته پس مدت‌های طولانی با موافقت طرف عراقی بازگشایی شد و در ایام اربعین مورد استفاده زوار اربعین قرار گرفت که به دلایل مختلف با مشکلاتی همراه شد و در مجموع بیش از 500 هزار نفر از این مرز تردد کردند.
امسال برای حل مشکلات سال گذشته و توسعه زیرساخت‌های مرز خسروی با توجه به اینکه مراسم اربعین در 15 سال آینده در فصل گرما برگزار می‌شود بازدیدهای میدانی از مرز خسروی توسط مسئولان کشوری و استانی در حال انجام است و رایزنی‌هایی نیز با مسئولان محلی دیالی عراق انجام گرفته است.
افزایش گیت‌های تردد زوار در مرز منذریه عراق، 24 ساعته شدن مرز خسروی، توسعه راه‌های ارتباطی، احداث پایگاه اورژانس و تأسیس موکب بزرگ وزارت دفاع، احداث سرویس بهداشتی و… از جمله اقداماتی است توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی در حال انجام است.
تلاش برای عبور بیش از 100 هزار زائر به طور روزانه از مرز خسروی
احمد وحیدی از مرز خسروی و بررسی وضعیت زیر ساخت‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه این مرز در سال گذشته بازگشایی شده اکنون در این بازدید ارزیابی آمادگی‌های این مرز مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: با وجود اینکه مرز خسروی پس از چندین سال بازگشایی شد اما تعداد قابل توجهی از زوار از این مرز عبور کردند که امسال نیز تدارکات لازم برای عبور هرچه بیشتر زوار دیده خواهد شد.
وزیر کشور با بیان اینکه امسال آمادگی‌ها برای پذیرش بیشتر زوار در مرز خسروی در دستور کار قرار گرفته، تصریح کرد: به همین منظور در تلاش هستیم که نقاط تردد از داخل مرز به کشور عراق افزایش یافته و تا تجمع در پشت مرزها کمتر شود.
وحیدی با تاکید به رفع کم و کسری‌های مرز خسروی در ایام اربعین، ادامه داد: تکمیل زیر ساخت‌ها، احداث اسکان‌های سرپوشیده و نیز ادامه تعاملات با کشور عراق در راستای ایجاد شرایط بهتر در عبور از مرزها از جمله اقدامات ما خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مرز خسروی قدمت دیرینه دارد و موقعیت خوبی برای تأمین زیر ساخت و افزایش ترددات دارد باید مورد توجه قرار گرفته و امنیت لازم در این مرز فراهم شود تا زوار با اطمینان بیشتر این مرز را برای عبور انتخاب کنند.
وزیر کشور تاکید کرد: 24 ساعت شدن مرز خسروی اقدامی است که به دنبال تحقق آن هستیم اما این امر مشروط به آمادگی کشور عراق در تأمین و تضمین امنیت است.
وی با اشاره به اینکه در مرز منذریه نیز آمادگی برای پذیرش زوار در حال پیگیری است، گفت: اقداماتی برای بهتر شدن و توسعه این مرز باید انجام شود که در این راستا از سوی ایران نیز کمک‌هایی به آنها خواهیم داشت.
وحیدی عنوان کرد: سال گذشته حدود 30 تا 40 هزار زائر به طور روزانه از مرز خسروی عبور می‌کردند که امسال در نظر داریم با توسعه و آمادگی بیشتر این آمار به 100 هزار نفر در روز ارتقا یابد.
24 ساعته شدن تردد مرز خسروی اولویت مذاکره با طرف عراقی
علی شعبانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به منظور بررسی مشکلات و آسیب شناسی نواقص در مرز خسروی نسبت به اربعین سال گذشته برنامه‌ریزی و تعاملات لازم برای افرایش ظرفیت‌های این مرز در اربعین سال‌جاری انجام گرفته است.
وی افزود: افرایش تعداد سایبان‌ها، احداث راه جدید برای تردد و عبور زوار، تغییر برخی مسیرها برای عبور آسان‌تر زائران اربعینی، احداث مجتمع‌های رفاهی، درمانی و امداد رسانی مهمترین اقداماتی است که در حال حاضر در دست اجرا و آماده‌سازی هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: به دنبال ایجاد راه جدید برای تردد زوار و افزایش فضای ورود و خروج مرز خسروی به 25 متر هستیم و حتماً افرایش تعداد گیت‌ها را خواهیم داشت.
شعبانی خاطر نشان کرد: هم اکنون برای بهبود وضعیت مرز خسروی در اربعین با مقامات عراقی در مذاکره هستیم که در گام نخست 24 ساعته شدن مرز خسروی در اربعین را به عنوان اولویت مطرح کردیم و برای بهبود و تسهیل بیشتر مرزهای ایران و کشور عراق کمیته‌های مشترک تشکیل خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ساماندهی و مدیریت گرما در اربعین در مرز خسروی اولویت مهم دیگر استان است، تاکید کرد: تهیه دستگاه‌های یخساز، مه پاش، سایبان و سایر وسایل سرمایشی به تعداد کافی برای ایام اربعین در دستور کار قرار گرفته و تاکنون هیچ اسکانی بدون کولر پذیرش نشده و در تلاشیم که در گرمای این بازه زمانی ارائه خدمات به زوار را داشته باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به انتخاب استان‌های معین در ایام اربعین، گفت: استان‌های گلستان، قم، سمنان، اردبیل به عنوان معین استان کرمانشاه در ایام اربعین انتخاب شده اند که امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار استان قرار خواهند داد.
توافق اولیه با وزیر کشور عراق برای 24 ساعته شدن مرز خسروی
سیدمجید میر احمدی در جریان بازدید از مرز خسروی و جلسه ستاد اربعین استان کرمانشاه اظهار کرد: با توجه به بازدیدی که از مرز خسروی صورت گرفت افزایش گیت‌های تردد زوار در مرز منذریه عراق جزو کلیدی ترین موضوعات است که در این راستا مسئولان استانی باید برای حل مشکل اقدام کنند و اعتبارات لازم نیز اختصاص خواهد یافت.
وی با بیان اینکه مرز خسروی از مرزهای قدیمی کشورمان با عراق است، اضافه کرد: 24 ساعته شدن مرز خسروی با استقبال طرف عراقی رو به رو شده است و باید برای تحقق این مهم اقدامات لازم صورت گیرد زیرا امسال اربعین در فصل گرم سال برگزار می‌شود و لازم است تردد زوار تسهیل شود.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: ایجاد 10 هزار متر مربع سایبان که از تعهدات وزارت نفت و صمت است به همراه مه پاش، وسایل خنک کننده باید تا قبل از آغاز سفر اربعین در مرز خسروی به اتمام برسد تا زائران با مشکل مواجه نشوند.
میراحمدی با اشاره به انتخاب استان‌های اردبیل، قم، سمنان و گلستان به عنوان معین استان کرمانشاه در ایام اربعین، گفت: استان‌های معین بر اساس توانایی و امکانات خود نسبت به قبول تعهدات اقدام کنند تا مسئولان در اجرای رویداد اربعین با مشکل مواجه نشوند و بر اساس شرایط موجود برنامه‌ریزی کنند.
گیت های مرز منذریه افزایش می‌یابد
طهماسب نجفی سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طی روزهای اخیر وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین از پایانه مرزی خسروی و منذریه بازدید کردند.
وی افزود: بازدیدها از پروژه‌های توسعه زیرساخت‌های مرزی برای ایام اربعین به صورت پیوسته انجام می‌گیرد که امید است تا قبل از آغاز سفرها به اتمام برسد.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: افزایش گیت های عراقی، ایجاد سایبان در ضلع شمالی مرز خسروی، آسفالت یک کیلومتر از مرز منذریه، ساماندهی و توسعه پارکینگ، ایجاد سرویس بهداشتی، ساماندهی مواکب در مسیر کنگاور و سنقروکلیایی به سمت مرز از جمله برنامه‌های در حال انجام است.
 

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/716336/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آاس اسپانیا: چه صحنه دیوانه‌کننده‌ای در لیگ ایران!

مراسم تقدیر و تجلیل از خادمان اربعین حسینی

تیلور صحنه جنجالی فینال با یزدانی را کارشناسی کرد!

با وحدت و تقویت روحیه معنوی می‌توان در مقابل جهانخواران ایستاد

هفتمین شهرستان کردستان عاری از شبکه سیم مسی شد

اجتماع بزرگ دف نوازان ایران در روستای هشمیز سنندج

آسمانی صاف برای کرمانشاه تا اواسط هفته آینده

حسینی: ماورا الطبیعه به مس رفسنجان کمک کرد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد قوچم به قروه آغاز شد

مدافع ذوب آهن رباط داد

توهین درویش بعد از عکس یادگاری دخترش با رونالدو | پرسپولیس در این صحنه به النصر باخت!

مشکلات مردمی و سرمایه‌گذاری در کرمانشاه ترفیع می‌شود

تصویر صحنه‌ای متفاوت از سفر رئیسی به نیویورک

پارگی رباط صلیبی مدافع ذوب‌آهن

برگزاری رژه نیرو‌های مسلح در کرمانشاه

ببینید |‌ حادثه تلخ برای دختر جوان در مغازه پسر مورد علاقه‌اش | صحنه قتل بازسازی شد

کاهش تنش آبی راهبرد مهم دولت در کردستان است

ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشور با اقدامات مؤثر دولت مردمی سیزدهم/ اساس دولت آیت‌الله رئیسی حمایت از اقتصاد تعاونی و بخش خصوصی است

بازدید سرزده وزیر کار از کارخانه سیگارت‌سازی ارومیه

تأکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز

تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز

بزرگترین مرکز سنجش صلاحیت حرفه‌ای کشور در تبریز افتتاح شد

ثبت تخلف خودروهای فاقد معاینه فنی از ابتدای مهر ماه در کرمانشاه

شهرستان‌های رفسنجان و جیرفت صاحب دانشگاه فرهنگیان شدند

محدودیت‌های ترافیکی مراسم رژه در شهر سنندج اعلام شد

خط انتقال آب سد قوچم به دهگلان 61 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

«بی‌رویا» بی‌مایه‌ترین فیلم تاریخ سینماست؟

دف‌نوازی رنگین‌کمانی از اقوام ایران زمین در روستای هشمیز سنندج

میرزا عبداله شهاب ترشیزی که بود؟

دیوید تیلور و واکنش به صحنه جنجالی در کشتی با یزدانی؛ 4 امتیاز حق من بود!

تجدید پیمان با آرمان‌های شهدا در قزوین

اجرای 16 کیلومتر خط انتقال آب سد «قوچم» به دهگلان

سهم 10 درصدی موتورسیکلت ها در سوانح فوتی و جرحی کرمانشاه

توزیع بسته‌های آموزشی توسط سپاه در سقز + فیلم

اجتماع بزرگ دف‌نوازان در روستای هه‌شمیز سنندج + تصویر

جمع آوری روزانه 700 تن زباله در شهر کرمانشاه

دربی مادرید سخت‌تر شده: کاش اتلتیکوی سابق بودیم!

(تصاویر) اجتماع بزرگ دف نوازان در کردستان

(عکس) واکنش دیوید تیلور به صحنه جنجالی مبارزه با حسن یزدانی

اسطوره رئال در تیم جدید هم رهبر است (عکس)

سانحه برای یک بازیگر/ کارگردان به روی صحنه می رود

به جایی رسیده‌ایم که ما را تحریم می‌کنند تا کسی از ما چیزی نخرد

اجتماع بزرگ دف نوازان در کردستان

اطلاعیه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به‌ مناسبت روز جهانی بدون خودرو

گاف وحشتناک بایدن که باعث تمسخر وی توسط رئیس جمهور برزیل شد + فیلم

رژه نیروهای مسلح فردا در کرمانشاه برگزار می‌شود

تلاش شهرداری تهران در بهسازی آسفالت بزرگراه‌ها گامی رو به جلو در کاهش تصادفات

تقدیر جانشین پلیس راهور از شهرداری تهران؛ بهسازی آسفالت بزرگراه‌ها گامی رو به جلو در کاهش تصادفات

اعمال محدودیت ترافیکی در شهر کرمانشاه به دلیل رژه نیروهای مسلح

اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دنیا کم‌نظیر است