عصر کرد

آخرين مطالب

صادقی:

هوشمندسازی شهر منجر به کاهش فساد و افزایش درآمد می‌شود شهرداری تهران

هوشمندسازی شهر منجر به کاهش فساد و افزایش درآمد می‌شود
  بزرگنمايي:

عصر کرد - رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران گفت: هوشمندسازی شهر منجر به کاهش توان دخالت کاربر و کارشناس در روابط مالی شهرداری و مردم، افزایش درآمد، کاهش فساد، کاهش سفرهای غیرضرور، آزادسازی ساختمان‌ها و کاهش تصدی‌گری، اعتماد مردم به حاکمیت، صرفه‌جویی در زمان و عدم اتلاف انرژی می‌شود.

به گزارش خبرنگار شهر ، نشست علمی تخصصی شهر هوشمند از تئوری تا عمل با حضور احمد صادقی رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران، رضا وحید نیا عضو هیات علمی دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر انستیتو فناوری بریتیش کلمبیا، سعید عباد الهی عضو هیات علمی گروه کنترل دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران و بیژن یاور سرپرست گروه مطالعات فناوری‌های نوین شهری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.
احمد صادقی در این نشست با اشاره به وضع موجود و گذشته در حوزه هوشمندسازی گفت: یکی از ابزارهای توسعه پایدار شهرها و کشورها بحث هوشمندسازی زیرساخت‌های شهر است که ما در این زمینه با رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.
وی ادامه داد: ایجاد بستر الکترونیک شهرسازی از سال 1391 صورت گرفت تا کارگزار و شهروند در جهت شفافیت و سرعت در اقدام عملیاتی، کار را در مسیر درستی هدایت کرده و توسعه دهند. این امر بر اساس ماده هفتم برنامه پنج ساله توسعه سوم شهر تهران، ضروری و غیرقابل اجتناب است.
صادقی افزود: بر اساس ماده هفتم برنامه پنج ساله توسعه سوم شهر تهران، شهرداری موظف است به منظور بازسازی سرمایه اجتماعی مدیریت شهری با رویکرد ایجاد شفافیت و پاسخگویی برای مقابله با فساد و ارتقاء سلامت اداری بر هوشمندسازی فرایندهای اولویت‌دار محمل فساد، توجه به سرمایه اجتماعی، تمرکز بر موضوع مقابله با فساد و توجه ویژه به موضوع ارتقاء سلامت اداری تمرکز ویژه‌ای داشته باشد.
رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهار داشت: عدم وجود زیرساخت‌های لازم چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری و صد البته تحریم های ظالمانه در جهت انتقال تکنولوژی هایتک به داخل کشور، مسیر توسعه آن را با چالش‌های جدی روبه رو کرد. موضوع به اینجا خلاصه نمی‌شد و در بحث ساخت و ساز نیز نگاه متخصصین این حوزه به صورت جدی مورد پیگیری قرار نمی گرفت. لذا در آن مقطع کافی نت‌های تخصصی شهرسازی در قالب دفاتر خدمات الکترونیک راه اندازی شد.
صادقی با اشاره به راهبرد های موجود در راستای ایجاد شهر هوشمند گفت: توجه به جایگاه و اهمیت مشارکت همگانی چنان است که شهرداری تهران را به ایجاد زیرساخت‌های مشارکت با حمایت از شهروندان، واداشته و دراین راستا راهبردهایی را بر اساس ماده شانزدهم برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران که شهرداری را موظف می‌کند در مسیر ایجاد و توسعه شهر هوشمند و حرکت به سمت شهری پایدار و زیست‌پذیر اقدام کند و اولویت‌دهی به جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در توسعه زیرساخت و خدمات شهر هوشمند از طریق سرمایه گذاری، تسهیل مشارکت بخش خصوصی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران این بخش را به انجام برساند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه توجه به راهبردها به سیاستگذار در تدوین سیاست‌های لازم کمکی شایسته می‌کند، یادآور شد: این راهبردها شامل توجه به استفاده از ظرفیت فناوری‌های نوین در مدیریت بحران، ضرورت بهره‌گیری از هوشمندی در مدیریت شهری، ارتقاء سیستم‌های ارتباطی هوشمند با سایر دستگاه‌های مسئول، توجه به ظرفیت هوشمندسازی در افزایش درآمد پایدار و کاهش هزینه، توجه به استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات فناورانه در ایجاد و افزایش درآمد پایدار و تمرکز بر کاهش هزینه‌ها با بهره گیری از فناوری‌های نوین است.
صادقی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهداف ایجاد شهر هوشمند خاطرنشان کرد: راهبردهای تعریف شده برای دستیابی به اهداف می‌تواند اقدامات پیش روی سیاست‌گذار را با توجه به راهبردها و اهداف مشخص شده، توجیه کند که از جمله این اهداف می توان به شفافیت، اصلاح و بهبود نظام مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهر، مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت اداری، افزایش مشارکت همگانی، جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی، ارائه بهتر خدمات به شهروندان و ارتقاء توان مدیریت شهری در تمامی عرصه‌ها اشاره کرد.
وی به اقدامات پیش روی سیاست‌گذاران در این حوزه اشاره کرد و گفت: تکمیل زنجیره‌ خدمات غیرحضوری و هوشمند سازی، سرعت بخشی به فرایند و حذف و بی اثر کردن روش‌های حضوری و فیزیکی و شفافیت از زمان در خواست مجوز تا زمان بهره برداری به صورت کاملا الکترونیکی اعم از پرداخت‌ها، زمان انتظار و پاسخ به آن باید در دستور کار قرار گیرد.
رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران همچنین با اشاره به توقعات نهاد سیاست‌گذاری در این حوزه گفت: ایجاد داشبوردهای مدیریتی برای نهاد نظارتی و شورای شهر، ایجاد بستر گزارش‌گیری‌های آنلاین در سامانه‌های شهروندی، ایجاد شبیه‌ساز فرایند شهرسازی و تعیین عوارض و وصول عوارض، حذف مکالمه و انتقال پیام حضوری مالکین و شهروندان با پرسنل از طریق ارسال صوت و فیلم و عکس و مدارک و ... که قابل رصد توسط نهاد های نظارتی باشد، از جمله مواردی است که نهادهای سیاست‌گذاری از دستگاه‌های اجرایی توقع دارند در این حوزه انجام دهند.
صادقی در ادامه یادآور شد: رویکردهای کلی هوشمندسازی که بر اساس مصوبه شورای شهر باید در نظر گرفته شوند شامل بازمهندسی فرآیند کلی و فعالیت‌های مرتبط با صدور انواع پروانه وگواهی‌های ساختمانی، تکمیل فرآیند هوشمندسازی سامانه‌های شهرداری، کاهش موثر زمان صدور پروانه و گواهی‌های ساختمانی، ساده‌سازی فرآیند و اقدامات سامانه‌های شهرداری ، پارامتریک کردن تمامی اقدامات سامانه‌های شهرداری و شفافیت و امکان گزارش‌دهی هوشمند است.
وی همچنین با اشاره به چشم انداز نهایی هوشمندسازی در شهر گفت: شفاف شدن رابطه مردم و شهرداری، تعامل دوسویه بین شهروندان و مسئولین شهری، شفافیت سازی اقدامات و الکترونیکی شدن تمام فرآیندها، چشم انداز نهایی این مهم است که امیدواریم هر چه سریعتر به آن دست یابیم.
صادقی در ادامه یادآور شد: روش اقدام این امر با غیرحضوری شدن خدمات میسر می‌شود و کاهش توان دخالت کاربر و کارشناس در روابط مالی شهرداری و مردم سبب افزایش درآمد، کاهش فساد، کاهش سفرهای غیرضرور، آزادسازی ساختمان‌ها و کاهش تصدی‌گری، اعتماد مردم به حاکمیت، صرفه جویی در زمان و عدم اتلاف انرژی می‌شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه در این مسیر مصوبات پشتیبان شورای شهر به عنوان ریل گذاری در مسیر تحقق این اقدام خواهد بود، اظهار کرد: مصوبه جامع جهش شفافیت و تنظیم‌گری روابط مالی، مصوبه ادغام بخش شهرسازی سازمان فناوری و اداره کل تدوین ضوابط به نام اداره کل تنظیم مقررات و هوشمندسازی و مصوبه الزام شهرداری به صدور مفاصا حساب و پایانکار آپارتمانی غیر حضوری کامل از جمله مصوبات پشتیبان به شمار می رود.
صادقی در پایان خاطرنشان کرد: در این مسیر باید ریل‌گذاری و سیاست‌گذاری حوزه هوشمندسازی شهری، ایجاد درگاه واحد خدمت‌رسانی برای تمام دستگاه‌ها، شفافیت و تهیه اطلس سرمایه گذاری و مطالعات امکان سنجی عرصه های شهری، شفافیت و آموزش قوانین و مقررات مدیریت شهری ویژه شوراهای شهر، شفافیت حوزه‌های درآمدی و شناسایی عرصه‌های درآمدی جدید، مکان‌مندی شفافیت و تهیه نقشه های GIS و شفافیت سرانه‌های شهری نیز محقق شود.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/282081/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان کرمانشاه

شورش سرمربی‌ها علیه داوران از آغاز لیگ برتر فوتبال

شورش سرمربی‌ها علیه داوران از آغاز لیگ برتر فوتبال

اعلام برنامه زمانی امتحانات نوبت شهریور در کردستان

کرمانشاه آماده ارایه خدمات تخصصی پزشکی و پیراپزشکی به گردشگران عراق است

برپایی موکب برای خدمات‌رسانی به زائران در مرز منذریه عراق ضروری است

125 میلیارد تومان در راستای تحقق عدالت آموزشی به استان کرمانشاه اختصاص یافت

بازسازی صحنه جرم سارقان مسلح طلافروشی ایلام

کنیا صحنه درگیری شدید/ هواداران «اودینگا» جاده ها را بستند

آلودگی دو واحد صنعتی در اسلام‌آباد غرب

درمان رایگان مددجویان منطقه زرینه توسط نیرو‌های جهادی

استقبال المالکی و طالبانی از طرح الکاظمی

توسعه گردشگری کردستان جزو اولویت‌های وزارت میراث‌فرهنگی است

درخشش دوچرخه‌سوار کردستانی در لیگ کوهستان کشور

غریب‌آبادی:‌ 4هزار زندانی در دیگر کشورها داریم

تولید بیش از 5800 تن عسل در استان کرمانشاه

سند راهبردی کاهش مخاطرات استان کرمانشاه تدوین شد

آمادگی سپاه برای اسکان بیش از 100 هزار زائر اربعین

نوزدهمین اجلاس پیرغلامان حسینی برگزار می‌شود

فوت 6 بیمار کرونایی در کرمانشاه

آیا ترامپ از صحنه سیاسی آمریکا حذف می‌شود؟

کاهش دمای هوا از پنجشنبه

روایت مقاومت مردم و رزمندگان و اتحاد شیعه و سنی در شکست حصر پاوه

متلاشی باند رسید ساز جعلی توسط پلیس در کرمانشاه

وجود بیش از 5 هزار تخت اقامتی در کرمانشاه

مدیر بسیج حقوقدانان کرمانشاه: تضییع کنندگان حقوق عامه به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند

آغاز اعزام‌های انفرادی پیاده روی اربعین از هفتم شهریور ماه

علت پس زدگی آب فاضلاب در محله جعفرآباد کرمانشاه مشخص شد

ارایه خدمات درمانی به بیماران عراقی در کرمانشاه ارزانتر از کشورهای همسایه است

324 کیلوگرم گوشت تاریخ مصرف گذشته در رباط کریم امحا شد

حماسه پاوه حادثه‌ای مهم در تاریخ تحولات انقلاب اسلامی است/ مرهون رشادت‌های مردم هستیم

لیست مراکز منتخب تشخیص آبله میمونی در کرمانشاه به زودی اعلام می شود

آزادگان سندهای زنده انقلاب هستند

اتمام لکه‌گیری راه‌های تردد زائران اربعین تا 2 هفته آینده/ 8 تیم راهداری در بزرگراه کربلا مشغول کار هستند

فعالیت 546 سازمان مردم‌نهاد در استان کرمانشاه/ حاشیه نشینی و طلاق مهم ترین آسیب شناخته شده هستند

تیم‌های بهداشتی کرمانشاه از ورودی استان تا مرز خسروی مستقر می‌شوند

غریب‌آبادی: غربی‌ها حقوق بشر را دستاویزی برای فشار بر ایران قرار داده‌اند/4 هزار زندانی در دیگر کشورها داریم

آخرین وضعیت کرونا در استان کرمانشاه

اگر به دنبال منابع پایدار هستیم باید صنعت گردشگری ورزشی را فعال کنیم

کاهش تصادفات منجر به فوت در شرق استان تهران

شهردار: دهکده سلامت در سنندج ایجاد می‌شود

آخرین وضعیت کرونا در کردستان

استاندار کردستان: در انتصاب مسئولان از دسته‌بندی‌های انحرافی دوری می‌کنیم

خانه‌دار شدن در هر استان کشور چند سال طول می‌کشد؟

در خواست سروری از قالیباف برای بررسی خارج از نوبت طرح‌ها و لوایح شورای عالی استان‌ها

جلسه مدیران روابط عمومی و مسئولین ملاقات مردمی مناطق 22 گانه

شناسایی 87 بیمار جدید کرونایی در کردستان/یک نفر جان باخت

فراهم کردن شرایط لازم برای گسترش ایستگاه‌های متروی منطقه 5

اجرای طرح ساماندهی وانت‌بارها در منطقه 10 از هفته آینده

برگزاری نمایش «خورشید کاروان» از ابتدای دهه دوم محرم