عصر کرد

آخرين مطالب

پشیمانی پس از 30 سال شکار سياسي

پشیمانی پس از 30 سال شکار
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - "محمدامین" امینی شکارچی کهنه‌کار اهل شهرستان بانه پس از 30 سال شکار پرندگان، اکنون با رهاسازی کبک‌های خود برای همیشه شکار را کنار گذاشت و به جمع دوستداران و همیاران طبیعت پیوست.

به گزارش ایرنا، راستش پس از شیوع ویروس کرونا کمتر جرات می کنم به برخی جلسات و همایش‌ها بروم اما از یکی از دوستان شنیدم که یکی از شکارچیان کهنه‌کار بانه قصد دارد که با شکار خداحافظی و برای همیشه شکار کبد را ترک کند و ادوات لازم برای آن را نیز از بین ببرد. به همین خاطر دل به جاده زدم و خود را به محل اجرای برنامه که در دامنه کوه جنیره در حدود 20 کیلومتری شهر بانه بود رساندم.
در این منطقه طبق یک عادت قدیمی برخی افراد کبک را به صورت زنده شکار کرده و آن را در محیط خانه نگهداری می کنند، کبک‌ها پس از مدتی اهلی شده و قدرت تخم گذاری و زادآوری را از دست می دهند، شکار بی‌رویه کبک و انتقال این پرنده زیبا به درون قفس، مایه نگرانی دوستداران محیط زیست شده است.
جمعی حدود 20 نفر از دوستدان محیط زیست، خانواده این شکارچی و چند نفر از ماموران یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست بانه نیز که بیشتر لباس محلی کُردی پوشیده بودند، حضور داشتند.
وقتی من به محل مورد نظر رسیدم هنوز برنامه شروع نشده بود، یکی از حاضران که صدای زیبا و دلنشیدنی داشت قصیده مشهور "خاسه‌که‌وی له‌و که‌له هه‌نیشتوه" (کبکی در آن بلندی نشسته است) را می خواند و حاضران به آن گوش می دادند و برخی ابیات آن را با او همخوانی می‌کردند.
چند کبک در داخل قفس‌های چوبی در انتظار آزادی بودند، شکارچی نادم لباس محلی کُردی به رنگ قهوه‌ای بر تن داشت و مدام به کبک‌ها نگاه می کرد و برای آزادی کبک‌ها لحظه شماری می کرد.
سرانجام لحظه موعود فرا رسید و حاضران شکارچی نادم که محمدامین امین نام داشت، "کاک مینه" (مخفف محمد امین در زبان کردی) صدا می زدند و او را به خاطر آزاد کردن کبک ها تشویق می کردند.
قفس کبک در قسمت جلو یک درب دارد که با باز کردن یکی از چوب‌های نازک قفس کبک می تواند بیرون بیاید، در قفس‌ها یکی یکی باز می شد و کبک ها نیز با صدای خاصی از این آزادی ابراز شادمانی می کردند و صدای بال پرواز کبک‌ها و تشویق‌های مکرر حاضران موسیقی خاصی به این محل بخشیده بودند.

عصر کرد


زمان به سختی سپری می شد، "کاک مینه" کبک ها را یکی یکی آزاد می کرد و برخی را می بوسید و سپس در دامن طبیعت رها می کرد.
اشک شادی از چشمان "کاک مینه" سرازیر می شد، حاضران هم برخی می‌خندیدند و برخی گریه می کردند و من هم در این فضای خاص قرار داشتم و برای ثبت این لحظات زیبا هراز گاهی هم عکاسی می کردم.
آزادی کبک‌های اسیر در دامن طبیعت بهاری این منطقه زیبای خاصی داشت و با پرواز هر کبک آدم احساس می کرد خودش هم پرواز می کند، تاکنون پرواز را به این زیبایی لمس نکرده بودم. به یاد این شعر فروغ فرخزاد افتادم: پرواز را به‌خاطر بسپار پرنده مُردنی‌ است.
پس از پرواز کبک‌ها "کاک مینه" و ماموران یگان حفاظت محیط زیست بانه قفس های چوبی را شکستند و لوح قدردانی را به این همیار و دوستدار طبیعت بخشیدند.

عصر کرد


شرکت در آیین آزاد کردن کبک‌ها زیباترین سوژه و تجربه‌ای این بود که در طول این 15 سال اخیر که خبرنگار هستم تجربه کردم و به همین خاطر تصمیم گرفتم که در خصوص این اقدام این شکارچی نادم مصاحبه ای هم با او داشته باشم.
از رفتار خودم در قبال طبیعت پشیمانم
محمدامین امینی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه 30 سال شکار نتیجه ای بغیر از اذیت و آزار نداشته است، گفت: زمانی که ما توان خدمت به حیوانات را نداریم اجازه بدهیم آنها خود زندگی راحتی داشته باشند و به حیوانات آزار نرسانیم.
وی ادامه داد: برای اینکه نسل های آینده از وجود این حیوانات لذت ببرند باید برای بقای نسل انها تلاش کنیم چراکه با تجربه 30 ساله ای که در این کار دارم شکار حیوانات نتیجه مثبتی ندارد که باید دوست دار طبیعت باشیم.
امینی با اشاره به نقش انجمن های مردم نهاد در زمینه فرهنگ سازی و اهمیت محیط زیست افزود: انجمن محیط زیست پاژین و اداره محیط زیست شهرستان بانه در تصمیم گیری من نقش زیادی داشتن و رفتار و فعالیت آنها باعث شده من از کارم پشیمان شوم و دست از آزار و اذیت حیوانات و تخریب محیط زیست بردارم.

عصر کرد


وی گفت: کره زمین متعلق به همه است و دشت ها و کوه ها خانه حیوانات و پرندگان است که ما خانه آنها را غصب کردیم و طبیعت و زیبای ها آن را با دستان خود از بین می بریم.
وی اظهار داشت: اکنون که به گذشته خود نگاه می کنم احساس شرمساری می کنم که با این پشیمانی به الگویی برای دیگران تبدیل شویم ما قدرت زیادی داریم و توان انجام هر کاری را داریم شکار نیز یک عادت بد است و می توانیم آن را ترک و لذت ترک این عمل زشت بچشیم.
امینی با بیان اینکه بسیاری از حیواناتی که شکار می کنیم بچه دارند و از گرسنگی میمیرند، اضافه کرد: برخی از شکارچی ها بر سر تعداد کبک های که در روز شکار و می کشند شرط بندی می کنند که اگر یک نفر یک کبک شکارچی کمتر شکار باشد باید تعداد را مساوی کنند.
این دوستدار طبیعت گفت: تمام وسایل و ابزار شکار خود را نابود و در برابر خدای خود عهد می کنم که دیگر ذره ای به طبیعت آسیب نرسانم و از زیبای های آن لذت می برم.
وی یاد آور شد: شکار را به صورت سنتی از پدر و پدر بزرگ ها به ارث بردیم و این رویه اشتباه را ادامه دادم در گذشته مردم در زمان های مناسب شکار می کردند اما اکنون شکارچیان بی رحم زمان مشخصی برای شکار ندارند بطوری که نسل بسیاری از گونه های جانواری در حال انقراض است.
شکارچی نادم همیاری طبیعت
سخنگوی انجمن مردمی محیط زیست "پاژینگ بانه نیز که در این آیین حضور داشت گفت: آنچه که برای ما مهم است اینکه این شکارچی خود به این نتیجه رسیده که شکار هیچ لذتی غیر از آزار رساندن به حیوانات بی پناه ندارد و این برای ما بسیار اهمیت دارد.
فواد حسنی افزود: شکارچی نادم همیار و دوستدار طبیعت شده و به عنوان یک عضو انجمن "پاژینگ در فعالیت های این انجمن مردمی همکاری می کند و طبیعت دوستی را به یکی از برنامه های مهم زندگی خود می داند.
وی اظهار داشت: امیداورم شکارچیان دیگر نیز به این نتیجه برسند و از کرده خود پشیمان شود تا محیط زیست و حیات وحش در امان بماند.
فعالیت انجمن محیط زیستی پاژین بانه برایم جالب بود و به همین خاطر به سراغ مدیرعامل این انجمن نیز رفتم و از اقدام انسانی این انجمن در پشیمانی این شکارچی قدردانی کنم.
مدیر عامل انجمن مردمی محیط زیست پازین بانه گفت: انجمن مردمی پاژین کمیته های آموزش و روستا دارد که به روستاها می روند و دانش آموزان و روستا نشینان را اموزش می دهند و با تن پوش سنجاب با دانش آموزان گفت وگو کردند.
حامد اسراری افزود: به کودکان روستای آموزش دادیم که پدرانشان را قانع کنند بیش از این شکار نکنند و از محیط زیست محافظت کنند.
وی با بیان اینکه بسیاری از گونه های حیات وحش منطقه در خطر انقراض قرار دارند اظهار داشت: تعدادی از شکارچیان را شناسایی کردیم و قرار است با انها نشست های داشته باشیم که برای ابراز ندامت از کارشان قدم بردارند.
شکارچیان همیار طبیعت شوند
چند سال از که پویشی در این منطقه راه‌اندازی شده و بسیاری از شکارچیان با شکستن تفنگ و ادوات شکار برای همیشه با آن خداجافظی می‌کنند این پویش در شهرستان بانه نیز به راه افتاد و از تعداد شکارچیان کاسته می شود اما هنوز هم افرادی هستند که به شکار زیبایی های طبیعت می روند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست بانه گفت: شکارچیان برای اینکه دین خود را به محیط زیست و حیات وحش ادا کنند باید شکار را کنار بگذارند و همیار طبیعت شوند.
رحمان رحیم‌پور اظهار داشت: از شکارچیان درخواست کردم برای حفظ و احیای محیط زیست و حیات وحش دست از شکار بردارند و با فعالیت های محیط زیستی همراه شوند.
وی با اشاره به پیوند ناگسستنی حیات وحش و طبیعت گفت: کاهش جمعیت برخی از حیوانات باعث تولید مثل بیش از حد برخی حشرات شده که این تعادل طبیعت را به هم می زند و بر باغات و مزارع تاثیر مخرب گذاشته است.
وی اظهار داشت: تاکنون 2 شکارچی اظهار پشیمانی کردند و 10 کبک در طبیعت رها سازی شده که امیدوارم این روند همچنان ادامه داشته باشد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست بانه گفت: برای هرگونه آسیب رساندن به حیات وحش براساس قانون جریمه ای تعیین شده اما این جریمه ها ابزار بازدارنده نیستند چراکه بیشتر افرادی که شکار می کنند از طبقه بالا جامعه هستند و بیشتر جنبه تفریحی دارد.
رحیم پور افزود: در راستای حفاظت از حیات وحش به منظور حفظ نسل گونه های مختلف حیات وحش و ذخایر ژنتیکی گونه های ارزشمند بومی برای نسل های آتی می طلبد که اقشار مختلف جامعه با اداره محیط زیست شهرستان همکاری لازم را باشند.

عصر کرد

کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد.
کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند. جوجه‌آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.
برچسب‌ها
کردستان زادآوری پرندگان بانه تخریب محیط زیست

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/216273/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زمان بررسی پرونده‌ها در کردستان به کمتر از یک‌ماه کاهش یافت

بازدید مدیر کل آموزش و پرورش کردستان از مدارس

ارتقای تکنولوژی دو سایت روستایی تلفن همراه در سقز

شکست پیکان و پیروزی شهرداری ارومیه

نماینده ولی فقیه:‌ خدمات نظام در منطقه هورامان ارزشمند است

مربی سابق تراکتور عزادار شد

نتایج و رده‌بندی لیگ برتر مردان در پایان هفته دهم

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان: تعلل در بررسی پرونده‌ها منجر به برخورد قضایی می‌شود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان از خانواده شهدای اورامان قدردانی کرد + تصویر

بارزانی: خواستار افزایش همکاری با بغداد در مبارزه با داعش هستیم

استفاده از تولیدات بومی برای طرح‌های عمرانی در سیستان و بلوچستان

راه اندازی سامانه امداد هوشمند در کردستان

کارشناسان رسمی دستگاه قضایی در اجرای عدالت گام بر می دارند

خدمات نظام در هورامان ستودنی است

محفل شعر همسر وفادار در سنندج برگزار می شود

اجرای پویش مردمی احیا جنگل‌های زاگرس در کردستان

دفاتر خدمات مسافرتی کردستان به طور مستمر بازرسی می‌شود

درخواست رئیس اقلیم کردستان عراق برای همکاری بیشتر با بغداد و ائتلاف بین المللی

13 دستگاه رمز ارز غیرمجاز در سنندج کشف شد

افزایش 100 درصدی تصادفات منجر به فوت در کردستان

4 خبر کوتاه از منابع طبیعی کردستان

طرز تهیه ترشی هفت بیجار + فیلم

تولید بیش از 1800 تن عسل در کردستان/ کاهش 4 درصدی عسل در استان به دلیل خشکسالی

بنا: قهرمانی ارتش‌های جهان با اهمیت بود/ هیچ کشتی‌گیری بدون حضور در چرخه انتخابی صاحب دوبنده تیم ملی نخواهد شد

هشدار در مورد افزایش تلفات گاز گرفتگی در کرمانشاه؛ مرگ از لوله بخاری می‌آید!

زلزله 4.3 ریشتری در حوالی سرپل ذهاب کرمانشاه

خانه آیت‌الله نجومی در کرمانشاه موزه می‌شود

آرامش کامل در سرپل ذهاب برقرار است؛ زلزله خسارتی نداشته است

آمار روزانه مبتلایان کرونا در کرمانشاه به 37 نفر کاهش یافت

آسمان کرمانشاه آخر هفته بارانی می شود

خودکشی مرد کرمانشاهی در صحنه قتل همسرش

استاندار کرمانشاه به دلیل افت فشار خون در بیمارستان بستری شد

غواص کرمانشاهی رکورد ایران را جابه‌جا کرد

قتل فجیع عمو بعد از آزادی از زندان؛ در کرمانشاه رخ داد

حق مناطق جنگی به بازنشستگان پنج استان تعلق گرفت

در جلسه هم اندیشی اعضای بسیج اصفهان عنوان شد: تفکر بسیجی، خدمت به مردم را یک فریضه می‌داند

بیش از 14 هزار کارگر ساختمانی در قزوین بیمه تامین اجتماعی هستند

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در اراک: از همه ظرفیت‌ها برای حمایت و رونق تولید در صنایع بهره گرفته می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان خبر داد: نقشه زیست بوم اشتغال استان همدان در حال بررسی است

اکوسیستم کارآفرینی باید در سیستان و بلوچستان فراگیر شود

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: حفظ و صیانت از نیروی کار با رعایت مسائل ایمنی و حفاظت فنی میسر است

198 میلیارد و 111 میلیون تومان به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد: تا پایان سال مبلغ قابل توجهی تسهیلات به طرح های مشاغل خانگی پرداخت می شود

نرخ بیکاری البرز برای اولین بار تک رقمی شده است

چرخ بخش اعظم صنعت کشور بواسطه کارخانه‌های مادر استان مرکزی می چرخد

پویش "شادمانه های زمستان برفی" در قزوین اجرا می شود

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی: با دریافت سفارش از شرکت‌های شستا رونق به کارخانه هپکو بازمی‌گردد

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی: اجرای طرح های اشتغال روستایی سرعت می گیرد

ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است

دعوت 4 هندبالیست کردستانی به اردوی تیم های ملی