عصر کرد

آخرين مطالب

مردم‌داری؛ مرام مسیح کردستان مقالات

مردم‌داری؛ مرام مسیح کردستان
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


یکم خرداد سی‌وهشتمین سالروز شهادت سردار شهید محمد بروجردی معروف به«مسیح کردستان» است. شهید سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در سال 1333 در یکی از روستاهای شهرستان بروجرد به دنیا آمد. بروجردی 29 بهار را بیشتر به چشم ندید و شاید بهتر است بگوییم 29 خزان را. چرا که این فرزند رشید آیین محمدی(ص) در تمام زندگی اش از کودکی تا هنگام عروج همواره دست به گریبان در نبردی سخت با فقر، جهل، تجاوز، ستم و ریا بود.
بروجردی در سن 5 سالگی از نعمت پدر محروم شد و مبارزه با فقر را آموخت، چنان که در گیرودار آن استقلال، توانمندی، اتکا به نفس و توکل به حق ملکه ذهنش شد و همگام با قد کشیدن و بزرگ شدن نیز آموخت که چگونه با جهل که پرده سیاه همیشگی بر چشمان حقیقت است، جدال کند. رشد کردن در دامان مادری با ایمان از محمد کوچک جوانی مؤمن ساخت. از گوشه کوچک کارگاه تشک دوزی در اوان نوجوانی جهان را تحت تسخیر ستمی دید که تاب تحمل آن را نداشت.
از این‌رو پس از اتمام دو سال خدمت سربازی، مبارزات سیاسی خود را آغاز کرد و از همان ابتدا سعی کرد با روحانیت خط امام تماس برقرار کند. او که قلبی مالامال از عشق به حضرت امام(ره) در وجودش موج می‌زد با یاران امام از جمله شهید حاج مهدی عراقی مرتبط شد و به خودسازی و کسب فیض و علم در مکتب آنها و به چاپ و تکثیر و پخش اعلامیه‌های حضرت امام اقدام کرد. همچنین کنار آن به مبارزه نظامی علیه طاغوت پرداخت و سپس به سوریه رفت و با شهید چمران و شهید منتظری آشنا شد. با پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت حضرت امام(ره) به ایران از طرف شهید بهشتی و شهید عراقی مسئولیت حفاظت حضرت امام در فرودگاه و مسیر بهشت زهرا(س) به او واگذار شد.
از اینجا بود که محمد شد محمد فرزند انقلاب، محمد فرزند امام. انقلاب نبرد به همراه داشت و نبرد این میدان، جنگی نابرابر به‌دنبال داشت و نبرد و جنگ، مرد می‌طلبید و محمد مرد نبرد و مرد میدان بود. کردستان بیش از هر خاک دیگری نام محمد بروجردی را به خاطر دارد؛ چرا که در تمام سال‌های سخت جنگ کردستان تربت پیشانی محمد بود. خودش گفته بود:«من به این مردم محروم و ستم‌دیده علاقه دارم و تا زنده هستم در کردستان می‌مانم.» اما خیلی پیش‌تر از اینها نام محمد بروجردی را باید در صفحه نخست شناسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جست و رد او را در خنثی کردن بلواهایی چون بلوای ترکمن صحرا، کودتای نوژه و مبارزه با منافقین و... دنبال کرد.
اما باز هم کردستان خاک پاک ستم دیده‌ای بود که همواره محمد را به سوی خویش فرامی‌خواند. سنندج، کامیاران، پیرانشهر، مریوان، جوانرود، بانه، سردشت و جای جای کردستانی که وجب به وجب آن خنجری بر پشت داشت و دلی پرخون در سینه، خاکی که شاید هیچ فرماندهی چون بروجردی وجب به وجب اش را نمی‌شناخت و عاشقانه برایش تن به تیر کینه و ستم نمی‌داد.
بروجردی را خدا چنان حیاتی بخشیده بود که در میان مردم راه برود و با نورانیت خود، آنها را زندگی بخشد؛ به همین دلیل لقب بروجردی «مسیح کردستان» شد؛ چراکه از یک سو این لقب اشاره داشت به زنده کردن دوباره کردستان و احیای مردم اسلام‌دوست آن منطقه که زیر دست‌وپای ضدانقلاب از جهات مختلف در حال نابودی و مرگ بودند و از سوی دیگر این لقب، به‌خاطر سیمای نورانی و مهربانی بود که داشت. درواقع بروجردی از یک سو فرمانده‌ای قَدر و کارآزموده نظامی بود و از سوی دیگر فردی فوق‌العاده مهربان و معنوی و مکتبی. در وصف خصایل اخلاقی محمد، همین بس که عموم مردم کردستان لقب «مسیح کردستان» را به او پیشکش کرده‌اند.
محمد، با وجود موقعیت درخشان و برجسته‌ای که در بین فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح انقلاب اعم از ارتش و سپاه داشت، چنان تواضعی از خود بروز می‌داد که آنجا هم در بین تمامی رزم‌آوران جبهه‌های غرب و جنوب، اخلاص او زبانزد خاص و عام شده بود.
با توجه به اینکه فرماندهی عالی جنگ در جبهه‌های شمال غرب و غرب کشور را برعهده داشت، بارها مخبرین جراید و اکیپ‌های گزارشی رادیو برای مصاحبه به سراغش می‌رفتند اما هر بار دست خالی برگشتند، چرا که مسیح کردستان، همواره از دوربین‌های تلویزیونی و میکروفن‌ها گریزان بود، یکی از دوستانش در این باره می‌گوید: «سعی داشت گمنام باشد، سعی می‌کرد وجودش در جامعه مطرح نشود، معتقد بود که تمام اجر یک کار، در گمنامی عامل آن است.
سخت اصرار داشت بر این گمنامی، یک‌بار که اکیپ فیلمبرداری تلویزیون غافلگیرانه از او فیلمبرداری کرد، مصرانه مانع از ادامه کارشان شد، می‌گفت: از من فیلمبرداری می‌کنید؟ بروید استغفار کنید... شما باید بروید از رزمنده‌ها که دارند می‌جنگند فیلم بگیرید...»
از دیگر مسائلی که محمد به‌شدت نسبت به آن پایبندی نشان می‌داد، رسیدگی و ملاقات با خانواده‌های شهدا و جانبازان بود، محبت و علاقه‌اش به یتیمان شهدا حد و حصری نداشت.
بارها با لحنی مؤکد گفته بود: «خدا ما را به‌واسطه همین شهید داده‌ها(خانواده شهدا) امتحان می‌کند، مبادا با غفلت از آنها، سختی و عذاب خدا را برای خودمان بخریم.»
محمد بروجردی در کردستان هدایت گروه پیشمرگان کرد مسلمان را پذیرفت. همین طور تشکیل مجموعه‌ای از سپاه، ارتش و ژاندارمری در یک گردان به‌ نام ستاد مشترک کشور به اهتمام او پا گرفت و همه اینها برای این بود که پرده تزویر از چهره پاک کردستان کنار رود که کنار رفت.
اول خرداد سال 1362، محمد به همراه پنج تن دیگر به قصد انتخاب محلی مناسب برای استقرار «تیپ ویژه شهدا» شهرستان مهاباد را ترک کرد. به روایت یکی از همسفران: «بین راه، برادری که کنار ایشان نشسته بود، از مشکلات خودش صحبت می‌کرد، شهید بروجردی در جواب او گفتند: این دنیا ارزشی ندارد ما باید همه چیزمان را در راه خدمت به مکتب‌مان بدهیم، همان‌طور که امام حسین(ع) و اصحاب ایشان با تمام سختی‌ها مبارزه کردند، ما هم مکلف به صبر و مبارزه‌ایم.» با عبور از سه راهی مهاباد – نقده خودرو حامل بروجردی و دوستانش به مین برخورد کرد. صدای انفجار مهیبی بلند شد. ماشین از زمین کنده شد و تمام سرنشینان از آن به بیرون پرتاب شدند، حاج آقا حدود 70 قدم دورتر از ماشین به زمین افتادند. وقتی بالای سرش رسیدیم، همان تبسم گرم همیشگی را بر لب داشت اما شهید شده بود.»
این غروب را تاریخ برصفحه یکم خرداد 1362 خود ثبت کرده است. غروب مردی که کردستان و ایران نام او را به بزرگی یاد می‌کنند و همه معتقدند که بعد از شهادت او، سپاهیان یک سردار، ملت ایران یک دلسوز و متعهد و هموطنان کرد یک یار صمیمی و یک برادر دلسوز را از دست دادند.
سردار شهید «حاج همت» درباره مهجور ماندن قدر و ارزش نقش شهید بروجردی در تاریخ پرفراز و فرود انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، 6 ماه پیش از شهادتش در کربلای خیبر گفته بود:«...بروجردی شناخته نشد، بروجردی هنوز نه بر ملت ایران و نه بر تاریخ ما شناخته نشده، تصور من این است که زمان بسیاری باید سپری شود تا بروجردی شناخته بشود، شاید خون رنگین بروجردی، این بیداری را در ما به‌وجود بیاورد.»

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/215333/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازدید سفیر قرقیزستان از خانه کرد سنندج/تورداکن: کردستان استان بسیار زیبایی است

طبیعت زیبای سراب دربند صحنه

در ششمین سفر شهرستانی استاندار کرمانشاه چه گذشت؟

افزایش 50 درصدی صید ماهیان استخوانی در گیلان

پیش‌بینی رگبار و رعدوبرق، فردا در البرز

تصاویر | هدیه ویژه زاکانی به قاری قرآنی که صاحب 4 قلو شده است

برپایی بازارچه نوروزی صنایع‌دستی در روستای «دره‌تفی» مریوان

ببینید | هدیه ویژه شهردار تهران به قاری قرآنی که صاحب 4قلو شده است

زندگی دوباره، هدیه نوروزی خانواده مقتول به قاتل در شاهرود

بررسی شیوع سن غلات در مزارع سمنان

کاهش 10 درصدی سوانح رانندگی در جاده‌های استان مرکزی

کشف 1540 لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین

سفر 40 هزار مسافر نوروزی به سرپل ذهاب

یک دلقک در قصر پادشاهی

بازدید 40 هزار مسافر نوروزی از سرپل ذهاب

رگبار، رعدوبرق، ،تندباد و تگرگ از دو روز آینده در کرمان

کردستان با چهار شهرستان در وضعیت زرد کرونایی

رسانه‌های معاند حاکمان شمال عراق علیه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران

رسانه‌های معاند حاکمان شمال عراق علیه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران

بازگشت سیاوش طهمورث با معرکه در معرکه

طرح نگهداشت شهر با همکاری نواحی هفتگانه در منطقه 5

3 ایستگاه اطلاع رسانی گردشگری در ورودی پایتخت برپا شد

کارهای خلاف شرع و عرف نباید در اماکن تاریخی انجام شود

پینگ پنگ ایران نوجوانان و جوان ایران صاحب ٦ مدال شدند

«ساعت زمین» پل طبیعت و گنبد مینا را خاموش می‌کند

اجرای برنامه فرهنگی محله همدل در کردستان

رونق صنایع‌دستی توسعه اقتصاد کردستان را به دنبال دارد

افزایش نرخ تاکسی کاشان در سال جدید

منطقه 4 در بهار جانها بهاری خاص را تجربه می‌کند

انهدام باند حرفه‌ای سرقت احشام با 47 فقره سرقت در کرمانشاه

آغاز فعالیت سامانه بارشی از امروز در کرمانشاه/اعلام هشدار نارنجی

توزیع 5326 بسته معیشتی بین خانواده های کم برخوردار کرمانشاه

تحقق 130 درصدی تعهد اشتغالزایی در کردستان

16 گام شهرداری منطقه 10 برای ارتقای مشارکت و کیفیت زندگی شهروندان

اسکان 119 هزار مسافر نوروزی در کرمانشاه

4 شهرستان کردستان رنگ زرد کرونایی به خود گرفت

برخورد پلیس با سارقان هوشمندانه و بدون اغماض خواهد بود

تردد 706 هزار دستگاه خودرو در جاده‌های کرمانشاه طی روز گشته

کردستان استان بسیار زیبایی است و مناظر طبیعی فوق العاده‌ای دارد

وضعیت قرمز کرونایی در سه شهرستان چهارمحال و بختیاری

افزایش 35 تا 45 درصدی کرایه تاکسی و اتوبوس در شهرکرد

بازگشایی جاده چالوس و آزادراه تهران-شمال

معرفی غذا‌های خوشمزه شب عید کرمانشاه

والدین صاحب فرزند دبستانی یا پیش‌دبستانی چه ساعتی باید سر کار باشند؟

بازدید عضو شورای اسلامی شهر تهران از جشنواره نوروزی و رمضانی برج میلاد

ایمنی انبار نفت شهران، اولویت اصلی موضوعات کمیته ایمنی منطقه 5 است

بازدید بیش از 90 هزار نفر از اماکن تاریخی و فرهنگی کرمان

فرش گل‌های بهاری در منطقه 12 با بیش از 50 هزار گل‌های فصلی

استقبال گردشگران از تور زیارتی شهرری/ افطاری گردشگران در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

دستگیری محتکر ارزاق عمومی در بابل