عصر کرد

آخرين مطالب

ولگردهایی که نگهبان می‌شوند مقالات

ولگردهایی که نگهبان می‌شوند
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد


همشهری آنلاین_مهدی اسماعیل‌پور: منطقه 21 هم مانند دیگر مناطق حاشیه‌ای با چالش حضور سگ‌های بلاصاحب مواجه است و شهروندان‌گاه و بیگاه در محله خود با این حیوانات روبه‌رو می‌شوند. این در شرایطی است که شهرداری منطقه با مشارکت شرکت «ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران»، بر اساس تماس‌هایی که با سامانه 137 گرفته می‌شود و گشتزنی‌های روزانه، نسبت به جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب اقدام می‌کند.
رسیدن گزارش‌های مردمی درباره پرسه‌زنی این حیوانات در برخی از محله‌های «تهرانسر» که از جمله نقاط شلوغ و پر جمعیت منطقه 21 محسوب می‌شود، سبب شد تا در یک گزارش این موضوع را بررسی کنیم. رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه 21 می‌گوید شهروندانی که می‌خواهند سگ نگهبان داشته باشند می‌توانند از کهریزک سگ بدون صاحب تحویل بگیرند.
دیدن سگ‌های بلاصاحب که در کوچه و خیابان‌های تهرانسر پرسه می‌زنند، به‌ویژه در ساعت‌های اولیه صبح یا نیمه‌های شب اتفاق عجیبی نیست. «داود حاج اسفندیاری»، دبیر شورایاری محله «باشگاه نفت»، در این‌باره به همشهری محله می‌گوید: «به دیدن سگ‌ها چه سگ‌های بلاصاحب و چه سگ‌های با صاحب در تهرانسر، تقریباً عادت کرده‌ایم.
گزارش‌های مردمی که در این‌باره به دست شما رسیده، درست است. خودم بارها این سگ‌ها را در داخل بوستان «نرگس» و حتی اطراف میدان «کمال الملک» و مقابل ساختمان شهرداری دیده‌ام که در گوشه‌ای نشسته‌اند یا مشغول پرسه‌زنی هستند.
البته تا به حال درباره این سگ‌ها مزاحمت یا مشکلی مانند حمله به مردم ندیده و نشنیده‌ام و حیوانات بی‌آزاری هستند. به هرحال با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه و قرار گرفتن در حاشیه شهر، این سگ‌ها اغلب در ساعت‌هایی که محله خلوت است برای پیدا کردن غذا به داخل تهرانسر هم رفت‌وآمد می‌کنند. کار جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب انجام می‌شود اما باز هم شاهد رفت‌وآمد آنها به محله هستیم. البته این موضوع در همه محله‌های منطقه دیده می‌شود و محدود به تهرانسر نیست. اتفاقاً تعداد آنها در تهرانسر نسبت به جاهای دیگر کمتر است.» 
ناحیه 3 بیشترین، ناحیه یک کمترین

عصر کرد

رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه 21 درباره وجود سگ‌های بلا صاحب در تهرانسر می‌گوید: «منطقه 21 جزو مناطق حاشیه‌ای شهر تهران محسوب می‌شود و به دنبال آن سگ‌های بلاصاحب هم در این محدوده وجود دارند و دیده می‌شوند.
بیشترین مشکل ما درباره سگ‌های بلا صاحب به‌ترتیب در محله‌های ناحیه3، محله‌های ناحیه2 و در نهایت محله‌های ناحیه یک است که شامل تهرانسر هم می‌شود. شرکت پیمانکار وابسته به شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران هر روز یک اکیپ به منطقه ما اعزام می‌کند تا آنها کار زنده‌گیری سگ‌ها را انجام ‌دهند. این اکیپ باتوجه به پیام‌های 137 و پیام‌هایی که شهرداری منطقه و ‌نواحی اعلام می‌کنند، به نقاط آلوده می‌روند و زنده‌گیری سگ‌ها را انجام می‌دهند.»
زنده‌گیری 4 تا 5 سگ در روز «بیژن صالحی» از زنده‌گیری بیش از 100 سگ بلا صاحب به‌طور میانگین در طول یک ماه خبر می‌دهد و می‌گوید: «میانگین زنده‌گیری روزانه سگ‌های بلا صاحب در منطقه ما بین 4 تا 5 سگ است. در طول ماه هم تقریباً به شکل میانگین بین 90 تا 105 مورد زنده‌گیری این سگ‌ها را داریم.
در اطراف منطقه ما فضای باز، پارک، جنگل، کوهستان و روستا زیاد است و سگ‌های زیادی از محدوده و مناطق هم‌جوار مانند منطقه 18 و 22، حتی از شهر «قدس» و «شهریار» به اینجا می‌آیند. به هرحال در مناطقی مانند منطقه 21 و 22 وجود این سگ‌ها زیاد است. حتی منطقه 22، مرکزی هم برای نگهداری این سگ‌ها ایجاد کرده است. در مجموع مناطق حاشیه‌ای با این چالش روبه‌رو هستند.»
از زنده‌گیری تا پلاک‌کوبی

عصر کرد

سگ‌های بلا صاحب بعد از زنده‌گیری چند مرحله دیگر را تا پلاک‌کوبی که نشانه صحت و سلامت و بی‌خطر بودن آنها است، طی می‌کنند. صالحی می‌گوید: «روند کار این‌گونه است که در ابتدا سگ‌های ولگرد را بیهوش و سپس این سگ‌ها را به محل نگهداری سگ‌های بلاصاحب در «کهریزک» منتقل می‌کنند و تحویل این مرکز می‌دهند. شرکت ساماندهی شهرداری تهران در کهریزک، محلی برای ساماندهی و نگهداری سگ‌های بلاصاحب ایجاد کرده است.
در آنجا هم اقدامات بعدی از جمله غربالگری، قرنطینه، انگل ترای، واکسیناسیون، عقیم‌سازی و پلاک‌کوبی انجام می‌شود. همه این مراحل و اقدامات از زنده‌گیری تا پلاک‌کوبی، هزینه بالایی دارد و همگی در کهریزک انجام می‌شود.» وجود سگ‌های بلا صاحب در اطراف شهر نه تنها ضرری ندارد بلکه مفید نیز هست. رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه 21 می‌گوید: «پس از پلاک‌کوبی اغلب سگ‌ها در همان محیط نگهداری می‌شوند، اما آنهایی را که پیر و بلااستفاده هستند، در اطراف شهر تهران رها می‌کنند تا از ورود «روباه» و حیواناتی از این دست به داخل شهر جلوگیری شود.»
می توانید مالک این سگ‌های بلا صاحب شوید نکته جالب اینکه شهروندان علاقه‌مند و کسانی که می‌خواهند برای نگهبانی از سگ استفاده کنند، می‌توانند برای گرفتن همین سگ‌های بلا صاحب پلاک‌کوبی شده به محل نگهداری آنها در کهریزک مراجعه کنند. صالحی می‌گوید: «در کهریزک هرآنچه از اقدامات بهداشتی که برای این سگ‌ها نیاز است، انجام می‌شود و از آنها به خوبی نگهداری می‌کنند. اگر افرادی بخواهند برای نگهبانی از این این سگ‌ها استفاده کنند، می‌توانند به این مرکز مراجعه کرده و درخواست خودشان را ثبت کنند و این حیوانات را تحویل بگیرند.
ممکن است در بین این سگ‌ها تعدادی هم بیماری مسری داشته باشند که در این صورت آنها را از طریق «مرگ باترحم» از بین می‌برند و در عمق 5 متری زمین دفن شده و روی آنها آهک ریخته می‌شود. این کار هم لازم است. چون ممکن است سگ‌های بیمار ناقل ویروس به دیگر سگ‌ها باشند.»
سگ‌های پلاک‌کوبی شده بی‌خطر هستند

عصر کرد

رئیس اداره ساماندهی منطقه 21 تأکید می‌کند که سگ‌هایی که پلاک‌کوبی شده‌اند، هیچ مشکل و خطری ندارند: «سگ‌هایی را که قرار است رها شوند، معمولاً در کوه‌ها رها می‌کنند. البته این سگ‌ها پیش از رهاسازی، عقیم و پلاک‌کوبی می‌شوند.
این پلاک‌کوبی یعنی که آنها هیچ نوع بیماری و مشکلی ندارند. ما تاکنون درباره سگ‌ها مشکلاتی از جمله اینکه بخواهند به کسی حمله کنند یا آسیبی به شهروندان برسانند، نداشته‌ایم و این حیوانات اغلب بی‌آزار هستند. حتی در همین تهرانسر سگی وجود دارد که مادر 6 فرزند است و اگر بخواهیم مادر را بگیریم با توله‌هایش چه باید بکنیم و آنها اگر بی‌مادر شوند از گرسنگی می‌میرند. در این شرایط مردم بسیار دل می‌سوزانند و گروه‌های حامی حیوانات نیز از سگ‌های بلا صاحب بسیار حمایت می‌کنند.
بنابراین، باید همواره دقتمان زیاد باشد تا در انجام کار آسیبی به این زبان‌بسته‌ها وارد نشود. گروه‌های حامی حیوانات ارتباط خوبی با ما دارند و کمک هم می‌کنند. البته حمایت‌های آنها بیشتر دادن غذا به این حیوانات است و معمولاً کسی از آنها نگهداری نمی‌کند و افراد علاقه‌مند تنها غذای آنها را تأمین می‌کنند. در گذشته شاید به شیوه‌های بی‌رحمانه این سگ‌ها را از بین می‌بردند، اما اکنون دیگر این‌گونه نیست و برخوردها عوض شده است. به هرحال شهروندان انتظار دارند که برخورد درست و انسانی با این حیوانات داشته باشیم.»
مراحل زنده‌گیری سگ‌های بلاصاحب شناسای محل‌های وفور و کلونی سگ‌های بلا صاحب ‌ـ اعزام اکیپ‌ـ زنده‌گیری با سلاح بیهوشی، دستگاه مهار و دارو توسط فرد متخصص‌ـ ثبت آمارـ انتقال به اقامتگاه در کهریزک با ماشین‌های مخصوص حمل سگ
کد خبر 601211 برچسب‌ها منطقه 21 همشهری محله حیوانات - دامپزشکی شهردار حیوانات

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/212613/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیش بینی تولید 700 هزار تن چغندرقند بهاره در استان کرمانشاه

50 شرکت توزیع آرایشی و بهداشتی در کرمانشاه دارای مجوز هستند

استمرار فعالیت‌های عمرانی و خدمات شهری در سطح منطقه سه

مرزنشینان غرب کرمانشاه مظهر وحدت مذاهب مختلف اسلامی

واکسن کرونا 2 الی 3 هفته بعد از تزریق نوبت دوم ایمنی ایجاد می‌کند

کادر فنی تیم های ملی کاراته پایه تکمیل شد

درصد قابل توجهی از اجناس روزبازارهای کرمانشاه غیرمجاز است

هنرپیشه معروف یک نفر را سر صحنه کشت | کارگردان فیلم در بیمارستان بستری است

حادثه‌ای دلخراش در صحنه فیلمبرداری / فیلمبردار با شلیک الک بالدوین کشته شد

قصه فروپاشی یک عشق در «جدایی...»/ 2 خط موازی که به هم نمی‌رسند

در سوگ بانوی لالایی‌ها سکوت کنیم/ آغاز اندوهگین رویداد چهاردهم!

اعلام اسامی کادر فنی تیم های ملی امید، جوانان و نوجوانان کاراته

راهیابی تیم مناظره مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی کرمانشاه به فینال مسابقات کشوری

درخشش هوگوپوشان کرمانشاهی در رقابت‌های بین المللی تکواندو

ایمنی واکسن کرونا چه زمانی است؟

بازیگر آمریکایی در صحنه فیلم برداری یک نفر را کشت

هنرپیشه معروف یک نفر را سر صحنه کشت

بازیگر آمریکایی با شلیک اشتباهی در صحنه فیلمبرداری یک نفر را کشت

کشته شدن فیلمبردار در صحنه فیلمبرداری فیلم در آمریکا

حادثه‌ای دلخراش در صحنه فیلمبرداری / کشته شدن فیلمبردار با شلیک الک بالدوین

یک دقیقه سکوت برای بانوی لالایی ایران/ آغاز جشنواره موسیقی نواحی ایران با ساز قشقایی‌ها

کادر فنی تیم‌های پایه کاراته معرفی شدند

آیا مجریِ میدون، اعجوبه‌ها را پربیننده می‌کند؟/ برنامه‌ای بدون سلبریتی!

78 درصد از شاغلان صنایع دستی را بانوان تشکیل می‌دهند

بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از خانه امن و اورژانس اجتماعی سنندج

راه اندازی دومین آزمایشگاه بخش خصوصی دامپزشکی در کردستان

کشف یک مکانیسم مهم که در ترمیم سریع عضلات نقش دارد

398 هکتار از اراضی بستر رودخانه‌های کردستان تصرف شده است

هجدهمین یادواره عارف نامی کُرد در سنندج برگزار شد

نمایش «ابزورماتیک»

آمریکا: تجاوز به زنی در قطار مقابل چشمان نظاره‌گر مسافران

موش‌های صحرایی بلای جان مزارع زعفران رباط‌کریم/ جهاد کشاورزی: کشاورزان با تله‌گذرای جلوی خسارت را بگیرند

آمار فوتی‌های کرونا در کرمانشاه به 2 هزار و 700 نفر رسید

بررسی بیش از 10 هزار صفحه سند مالی توسط هیئت تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه

دو پنالتی اشتباه در یک روز لیگ برتری

کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌های زلزله زده هرچه سریع‌تر تکمیل شود

جلوگیری از ورود کارمندان واکسینه نشده به ادارات کرمانشاه

خبرهای کوتاه از شهرستان سرپل ذهاب

عوامل تیراندازی در سرپل ذهاب دستگیر شدند

کارشناسی داوری استقلال – هوادار و گل‌گهر – تراکتور/ دو پنالتی اشتباه در یک روز لیگ برتری

زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادگستری کرمانشاه 26 درصد کاهش یافته است

28مین خانه قرآن روانسر افتتاح شد

سوت پایان کشمکش‌ها در رباط کریم/ شهردار انتخاب شد

‍70 دستگاه ماینر غیر مجاز در کرمانشاه کشف شد

سومین جشنواره منطقه‌ای هنرهای مفهومی در کرمانشاه برگزار می‌شود

آمار کرونا کرمانشاه 29 مهر؛ 10 فوتی و 239 ابتلای جدید

امام جمعه کرمانشاه: جوانان ایران الگوی سایر کشورها هستند

ترویج کتابخوانی باید در اولویت مسائل فرهنگی استان کرمانشاه قرار گیرد

آغاز اردوی تیم ملی کاراته امید در کرمانشاه

برگزاری سومین جشنواره منطقه‌ای هنرهای مفهومی در کرمانشاه