عصر کرد

آخرين مطالب

تالاسمی، رنجی به درازای یک عمر مقالات

تالاسمی، رنجی به درازای یک عمر
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- تالاسمی یکی از شایع ترین اختلالات خونی است که به صورت ژنتیک از والدین به فرزندان منتقل می‌شود، بیماری که از کودکی تا پایان عمر با هزاران درد و رنج همراه انسان بوده و بیشتر حاصل ناآگاهی از وصلت خویشاوندی است.

به گزارش ایرنا، تالاسمی واژه‌ای است که برای نخستین بار در سال 1925 میلادی یک پزشک متخصص کودکان روی بیماران مبتلا به کم خونی شدید با علائم بزرگی طحال و تغییر شکل استخوان صورت و جمجمه گذاشت.
این بیماری ارثی بوده و بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین ایجاد می شود و هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن‌رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست و به 2 صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) خود را نشان می‌دهد.
تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) داشته باشند، مشکل ایجاد نمی‌کند و مثل افراد سالم می‌توانند زندگی کنند، اما در موقع ازدواج باید خیلی مراقب باشند و با یک فرد تالاسمی مینور ازدواج نکنند چرا که در این صورت این دردو رنج را در آینده به فرزندان خود منتقل می‌کنند.
سازمان جهانی بهداشت در راستای پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی، افزایش دسترسی کامل به خدمات درمانی و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان، هشتم ماه می مصادف با هیجدهم اردیبهشت را روز جهانی تالاسمی نامیده است.
لزوم انجام آزمایشات تشخیص تالاسمی قبل از ازدواج
یک فوق تخصص خون و سرطان شناس کردستانی در این رابطه اظهار داشت: انجام خدمات تشخیصی پیش از ازدواج و فرزندآوری بستر ساز آگاهی زوجین ناقل مینور در خصوص سلامت یا ابتلا به بیماری تالاسمی فرزند خود در دوره جنینی است.

عصر کرد


برهان مراد ویسی افزود: این اختلال خونی در افرادی ایجاد می‌شود که بدن آن‌ها پروتئینی به نام هموگلوبین را که بخش مهمی از گلبول‌های قرمز خون است، به اندازه کافی نمی‌سازد.
وی که رییس بیمارستان بعثت سنندج نیز است، اضافه کرد: هنگامی‌ که هموگلوبین کافی وجود نداشته باشد، گلبول‌های قرمز خون به درستی عمل نمی‌کنند و طول عمر کوتاهتری خواهند داشت بنابراین تعداد گلبول‌های قرمز سالم موجود در خون کاهش می‌یابد.
مرادویسی یادآور شد: افراد مبتلا به تالاسمی خفیف، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند اما انواع شدیدتر بیماری معمولاً نیاز به انتقال منظم خون دارند.
دکتر مرادویسی اظهار داشت: بیماری تالاسمی باعث کم‌خونی و در نتیجه خستگی بدن می‌شود، اما راهکارهایی نظیر انتخاب یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی منظم ورزشی برای بهبود حال بیماران وجود دارد.
وی با بیان اینکه تالاسمی نوعی بیماری ژنتیکی است که از والدین به ارث می‌رسد و از بدو تولد همراه افراد مبتلا است ادامه داد: این بیماری ناشی از جهش DNA سلول‌های سازنده هموگلوبین خون است، جهش‌های مرتبط با تالاسمی از والدین به کودکان منتقل می‌شود و انواع مختلفی دارد که علائم و نشانه‌های آن بستگی به نوع و شدت بیماری دارد.
این فوق تخصص خون و سرطان شناس کردستانی با اشاره به انواع تالاسمی ( ماژور، مینور، اینتر مدیا) افزود: تالاسمی مینور، نوع خفیف‌تر این بیماری و تالاسمی ماژور، نوع شدید آن محسوب می‌شود، علاوه بر این 2، یک اینترمدیا هم داریم یا همان حد وسط که ممکن است بعضی اوقات احتیاج به تزریق خون داشته باشد ولی در این افراد عوارض اضافه بار آهن مثل بیماران تالاسمی ماژور ممکن است اتفاق بیفتد.
وی علایم این بیماری را شامل رشد جسمی کند کودکان، استخوان‌های پهن یا شکننده، بزرگ شدن طحال که وظیفه پاکسازی خون و مبارزه با بیماری‌ها را بر عهده دارد، خستگی، ضعف، کمرنگ یا زردشدن پوست، تیره‌ شدن رنگ ادرار، کاهش اشتها و مشکلات قلبی اعلام کرد و گفت: در برخی از افراد این علائم در بدو تولد بروز پیدا می‌کند و در برخی دیگر ممکن است تا چندین سال علائمی مشاهده نشود برخی از مبتلایان به تالاسمی فاقد علامت هستند.
تشخیص با آزمایش خون
رییس بیمارستان بعثت سنندج، آزمایش خون یکی از راه‌های تشخیص تالاسمی است که شامل تست CBC شمارش کامل سلول‌های خونی و آزمایش "الکتروفورز" بررسی هموگلوبین است و همچنین آزمایشاتی نیز برای مادران باردار وجود دارد که به تشخیص این بیماری قبل از تولد نوزاد کمک می‌کند.

عصر کرد


وی تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری تالاسمی باید به متخصص خون مراجعه کنند چراکه مشاوره با متخصص قلب و کبد نیز نقش مؤثری در بهبود بیماران خواهد داشت.
مرادویسی افزود: موارد خفیف، این بیماری با احساس خستگی همراه است و نیازی به درمان وجود ندارد، اما در موارد جدی‌تر ممکن است اکسیژن کافی به اندام‌های بدن نرسد لذا افراد مبتلا به نوع شدید بیماری نیاز به انتقال منظم خون دارند.
وی با بیان اینکه تعداد دفعات نیاز به انتقال خون در افراد مختلف متفاوت است، گفت: اگرچه انتقال خون برای مبتلایان به تالاسمی بسیار حیاتی است، اما این فرایند ممکن است باعث افزایش بیش از حد سطح آهن خون و ایجاد مشکلاتی در قلب و کبد شود.
این فوق تخصص خون اضافه کرد: بعضی اوقات انتقال خون باعث واکنش‌هایی مانند تب بالا، حالت تهوع، اسهال، لرز و فشار خون پایین می‌شود و در صورت مشاهده هر یک از این علائم مراجعه به پزشک ضروری است.
وی یادآور شد: به‌علت ژنتیکی بودن این بیماری نمی‌توان مانع ابتلا به آن شد، اما توصیه می‌شود که والدین مبتلا به تالاسمی قبل از فرزندآوری با یک مشاور ژنتیک مشورت کنند و از میزان احتمال تولد نوزادی با این بیماری مطلع شوند.
مرادویسی افزود: فن‌آوری کمک‌باروری نیز وجود دارد که در آن سلامت جنین در مراحل اولیه از جهت جهش‌های ژنتیکی در لقاح درون آزمایشگاهی تحت بررسی قرار می‌گیرد و این فناوری به والدین مبتلا به تالاسمی یا حامل ژن هموگلوبین معیوب کمک می‌کند تا نوزادان سالمی داشته باشند. 
وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا باید تحت مراقبت پزشک باشند و درمان خود را به‌طور پیوسته ادامه دهند، گفت: پرهیز از مصرف قرص آهن، رعایت یک رژیم غذایی سالم برای حفظ انرژی بدن و تقویت استحکام استخوان‌ها، مصرف مکمل‌هایی مانند کلسیم و ویتامینD و مراجعه به پزشک در هنگام احساس تب یا بیماری از جمله راهکارهای بهبود وضعیت زندگی بیماران مبتلا به تالاسمی است.
ابتلای 114 کردستانی به تالاسمی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: در حال حاضر 6 دهم درصد از تالاسمی کل کشور به استان کردستان اختصاص دارد و تعداد این بیماران در استان 114 نفر است که 53 نفر از این تعداد زن و 61 نفر آنها مرد است.

عصر کرد


صدیق جدیدالاسلام تعداد بیماران زیر 20 سال مبتلا به تالاسمی در استان را 33 نفر اعلام کرد و افزود: 81 نفر از مبتلایان به این بیماری بالای20 سال سن دارند،ضمن اینکه 52 درصد از والدین این بیماران ازدواج خویشاوندی و 48 درصد آنان ازدواج غیرخویشاوندی داشته اند.
وی با اشاره به مهمترین اقدامات دانشگاه برای بیماران تالاسمی، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی کردستان به عنوان تنها دانشگاه در منطقه غرب کشور به همه بیماران تالاسمی در شهر محل سکونت خود خدمات دارویی و درمانی را دریافت می‌کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: در هر هفت مرکز درمانی تالاسمی، فضای جداگانه با کادر درمانی مجزا افتخار خدمات رسانی به این بیماران را دارند، ضمن اینکه انجام تمام آزمایشات، ویزیت‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد نیاز بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه انجام خواهد شد.
ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان
وی یادآور شد: ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به بیماران در واحد دندانپزشکی بیماران خاص دانشکده دندانپزشکی و در طول زندگی یکبار تخفیف 80 میلیون ریالی خدمت ارتودنسی رایگان از دانشگاه با کسب مجوز از وزارت بهداشت دریافت می‌کنند. 

عصر کرد


به گفته وی، انجام ام آر آی قلبی و کبدی رایگان برای سنجش میزان رسوب آهن در قلب و کبد این بیماران در مرکز ام آر آی شهید چمران دانشگاه و ارائه خدمات توانبخشی رایگان شامل فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی و سنجش تراکم استخوان رایگان در مراکز خصوصی طرف قرارداد دانشگاه انجام می‌شود.
جدیدالاسلام با بیان اینکه خدمات تصویربرداری، بستری و جراحی رایگان به بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه به بیماران مبتلا به تالاسمی ارائه می‌شود، گفت: انجام واکسیناسیون کرونا و موارد دیگر به صورت رایگان برای بیماران بر اساس پروتکل ابلاغی وزارت بهداشت در مراکز درمانی تابعه دانشگاه انجام می‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: ارائه خدمات توانبخشی رایگان از جمله فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی و سنجش تراکم استخوان بصورت رایگان در مراکز خصوصی طرف قرارداد دانشگاه، خدمات تصویربرداری، بستری و جراحی رایگان به بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه از جمله دیگر اقدامات انجام شده برای بیماران تالاسمی استان است.
هشتم می مصادف با 18 اردیبهشت با عنوان روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است.
شعار سال 2021 فدراسیون جهانی تالاسمی رسیدگی به نابرابری‌های بهداشتی در جامعه جهانی تالاسمی است.
برچسب‌ها
کردستان فشار خون تالاسمی سنندج سازمان جهانی بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/210180/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هم‌خوانی باشکوه سرود «سلام فرمانده» در کردستان

کشف جسد مرد تهرانی در استخر خانه‌اش / ماجرای داروی بیهوشی در صحنه مرگ چیست؟

کنسرت نمایش سی‌صد با کارگردانی امیر جدیدی در کاخ سعد آباد به روی صحنه رفت

تاخیر 2ساعته شروع فعالیت ادارات و مراکز آموزشی 10شهرستان کرمانشاه

نخست وزیر اسرائیل در پایان خط؛ نفتالی بنت به خروج کامل از صحنه سیاسی می‌اندیشد؟

استاندار کرمانشاه: میراث فرهنگی تمام توان خود را برای شکوفایی صنعت گردشگری به کار گیرد

استاندار: اعتبار خوبی برای تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه در نظر گرفته شده است

استاندار کردستان: ریشه‌ اعتیاد در منطقه خشکانده شود

اجرای طرح جامع حجاب و عفاف در دستگاه‌های اجرایی کردستان

شکار بزرگ سازمان اطلاعات سپاه در ‌یک سوله

مریوان پربارش‌ترین شهر کردستان در بهار امسال

برنامه تئاترهای روی صحنه در تهران | از بازگشت سربازان آلمانی تا نمایش تازه کیومرث مرادی

اولین اجرای علیرضا قربانی در خراسان رضوی

هدف دستگاه قضائی خدمت به مردم و احقاق حق مظلومان است

ثبت روز بدون فوتی کرونا در کرمانشاه

اجرای طرح نشاط معنوی در 15 بقعه متبرکه کرمانشاه

توضیحات اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره توقف بلیت فروشی «شب شک»

یک بیمار مثبت کرونایی در 24 ساعت گذشته در کرمانشاه شناسایی شد

ویدئو | پشت صحنه بخش حساس قسمت هفتم سریال یاغی

ویدئو | پشت صحنه بخش حساس جدیدترین قسمت سریال یاغی

رئیس اتاق بازرگانی استان: کرمانشاه رتبه پنجم صادرات کشور را به خود اختصاص داد

17 هزار لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین کشف و توقیف شد

با تمام توان به بیماران مبتلا به سرطان خدمت‌رسانی می‌کنیم

حضور 2 کرمانشاهی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی بدمینتون

کشف 17 هزار لیتر سوخت قاچاق در قصرشیرین/ دستگیری سارقان طلاجات آرایشگاه‌های زنانه در اسلام آبادغرب

خروج هرگونه نهاده‌های دامی از استان ممنوع است

اورژانس اجتماعی در پرند راه‌اندازی می‌شود

فروش اینترنتی گیوه مریوان در نیویورک و پاریس | صادرات استارت‌آپی محصولات روستایی در شرایط تحریم

بازرس کل کردستان: مشکلات سرمایه‌گذاران را موردی بررسی می‌کنیم

تداوم واکنشها به حملات به میادین نفت و گاز اقلیم کردستان عراق

تشکیل کمیته تحقیق درباره نقش ترکیه در حمله به شرکت گازی امارات در عراق

واحد‌های مواد غذایی متخلف کردستان 70 میلیارد ریال جریمه شدند

دست رنگینه‌ های معلمین سنندجی به نمایش گذاشته می شود

حمله به میادین گازی سلیمانیه؛ اختلاف‌های داخلی کردها یا دست خارجی؟

شکار بزرگ سازمان اطلاعات سپاه در ‌اصفهان

یک واحد ال.پی.جی غیرمجاز در سنندج پلمب شد

سرمایەگذاری 30 میلیارد ریالی برای توسعه زیرساخت‌های انتقال شهرستان سنندج

آعاز اجتماع بزرگ سلام فرمانده در سنندج

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: رعایت حجاب در نظام‌ به‌معنای آزادی است

پلمب تالار عروسی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سنندج

هوای شهرهای کردستان در شرایط ناسالم قرار گرفت

دید افقی در قصر شیرین به 200 متر کاهش یافت

توسعه صادرات و گسترش بازارهای جهانی رویکرد اصلی دولت سیزدهم در توسعه تعاونی‌ها

سلام فرمانده پویشی ملی در برابر زیاده خواهی های استکبار است

دید افقی در قصرشیرین به 200 متر کاهش یافت

3 کشف مهم باستان شناسی در غار گلیمگوش کرمانشاه

هوای سرپل‌ذهاب و گیلانغرب بحرانی شد

داستان یک شیر عجیب که وارد فرهنگسرای نیاوران شد!

ثبت‌نام 1700 نفر در کرمانشاه برای شرکت در مسابقات سراسری قرآن

تمامی ادارات و بانک‌های سرپل‌ذهاب از ساعت 12 ظهر امروز تعطیل شدند