عصر کرد

آخرين مطالب

به بهانه روز سنندج؛

سنه تا سنندج مقالات

سنه تا سنندج
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- در قدیم نامش سنه دژ به معنای قلعه‌ای در پای کوه بود و امروز به نام سنندج شناخته می‌شود، شهری که از دیرباز تاکنون فرهنگ، اصالت، هنر و مهمان نوازی را با خود به همراه دارد.

به گزارش ایرنا، شهر سنندج به علت واقع شدن در دامنهٔ کوه آبیدر، در قدیم "سنه" خوانده می‌شد و چون قلعه آن از لحاظ نظامی اهمیت زیادی داشته، به سنه‌دژ (قلعه‌ای در پای کوه) شهرت یافت و به مرور زمان با توجه به نبود حرف "ژ" در زبان عربی و تلفظ سخت این واژه به سنندج امروزی تبدیل شد اما در محاوره مردم هنوز هم به این شهر سنه می‌گویند.
سابقهٔ سکونت در محل کنونی شهر سنندج (سنه یا سنه‌دژ) به گذشته‌های دور باز می‌گردد، با این وجود شهر جدید سنندج در دورهٔ صفوی و در روزگار شاه‌ صفی در سال 1046 هجری قمری توسط سلیمان‌خان اردلان پایه‌گذاری شده‌ است.
نام سنه به احتمال زیاد از ریشه اوستایی گرفته شده‌ است. تا قبل از دوره قاجار از این شهر به‌ عنوان سنه یاد شده است اما بعد از این دوره به سنندج تغییر نام پیدا کرد.
سنندج فعلی یکی از شهرهای زیبا با طبیعت بکر و بی نظیر است که طبیعت کوهستانی و وجود اماکن تاریخی گردشگری، این شهر را به گزینه خوبی برای طبیعت‌گردی تبدیل کرده و سالانه پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.
سنندج که به شهر هزارتپه نیز مشهور است از لحاظ‌ موقعیت‌ جغرافیایی ‌در بسیاری از نقاط بافت تاریخی و سنتی خود را حفظ کرده و بناهای متعدد تاریخی مانند حمام، مسجد، بازار، تکیه و موزه را با همان باقت قدیمی و سنتی دارد.
این شهر از لحاظ فرهنگ و هنر نیز دارای پیشنیه تاریخی است و همواره خاستگاه هنرمندان، مفاخر و مشاهیر برجسته ای است که نام و آوازه آنها نه تنها در کشور بلکه در خارج از مرزهای ایران اسلامی درخشیده است.
گویش مردم این دیار زبان کُردی با لهجه اردلانی است که این لهجه از لحاظ آوایی و هم از لحاظ داشتن لغات یکی از غنی‌ترین لهجه های زبان کُردی است که با توجه به ویژگی های خاص، توانسته به خوبی واژه‌های دیگر زبان ها از جمله عربی، فارسی و ترکی را در خود ادغام کند.
دارا بودن تمام این ویژگی‌ها و تلاش برای هویت بخشی شهری و رونق فعالیت ‌های فرهنگی و هنری در این شهر زمینه‌ای فراهم کرد تا شهرداری و شورای شهر تصمیم بگیرند یک روز را در تقویم محلی به نام روز سنندج(سنه) ثبت کنند و این مهم پس از تصویب شورای فرهنگ عمومی استان در سال 1397 محقق شد.
نامگذاری روز سنه فرصتی برای احیای آداب و رسوم گذشتگان
شهردار سنندج نامگذاری روزی در تقویم محلی بنام "روز سنه" را یکی از اقدامات مهم فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: این روز فرصت مناسبی برای احیای آداب و رسوم گذشتگان و معرفی مشاهیر و مفاخر کُرد به نسل جدید است.
حشمت‌الله صیدی افزود: بسیاری از آداب و رسوم گذشتگان ما بدلایل مختلف کم کم در حال فراموشی است که در چنین مناسبت هایی می توان با برگزاری مراسم مختلف نسبت به احیا و انتقال آن به نسل‌های امروز و آینده اقدام کرد.
وی اظهار داشت: سنندج به‌عنوان مرکز استان کردستان همواره خاستگاه هنرمندان، مفاخر و مشاهیر برجسته ای بوده و از لحاظ موقعیت جغرافیایی و همچنین وجود آثار تاریخی و باستانی در سنندج،به یکی از شهرهای مهم کردنشین در ایران تبدیل شده است.
صیدی افزود: معرفی پتانسیل و جاذبه های گردشگری و اقتصادی این شهر به تمام دنیا وظیفه تمام دستگاهها بوده و اقدامات فرهنگی بهترین روش برای معرفی زیبایی‌های این شهر به جهانیان است.
وی با بیان اینکه شهرداری و شورای اسلامی سنندج در این دوره اقدامات فرهنگی را در راستای معرفی هر چه بهتر سنندج به تمام ایران و جهان انجام داد و گفت: نامگذاری 6 اردیبهشت در تقویم محلی بنام "روز سنه" یکی از اقدامات مهم و فرهنگی شهرداری و شورا در این دوره بود.
شهردار سنندج یادآور شد: آشنا کردن نسل امروز با آثار هنرمندان، مفاخر و مشاهیر کُرد و بررسی آثار شهرسازی و معماری سنندج می‌تواند یکی دیگر از دستاوردهای نامگذاری روز سنه باشد.
مروری بر تاریخ درخشان سنندج
معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج نیز گفت: برند سازی یک شهر می‌تواند به رونق اقتصادی آن کمک کند و سنندج دارای ظرفیت‌های فراوانی از لحاظ فرهنگی و هنری برای معرفی آن به ‌عنوان یک برند است.
سرکوت نجفی افزود: مروری بر تاریخ درخشان و گنجینه پربار مشاهیر و نام آوران شعر و ادب و فرهنگ و عرفان این دیار از مهمترین اهداف نامگذاری روز سنه در تقویم محلی است.
وی با گرامیداشت روز سنه به برگزاری چند برنامه فرهنگی و هنری به همین مناسبت اشاره کرد و گفت: امسال نیز همانند سال گذشته بواسطه شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از زنجیره شیوع این ویروس، امکان برگزاری برنامه‌های گرامیداشت این روز بصورت حضوری وجود نداشت و برنامه‌ها بصورت مجازی برگزار شد.
معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج اظهار داشت: رونمایی از کتاب پرتره و بیوگرافی مشاهیر و کتاب از سنه تا سنندج، برگزاری کنسرت آنلاین موسیقی، رونمایی از کلیپ موسیقی "سنه" برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در مورد سنندج انجام شد.
وی افزود: همچنین در 2 بوستان سطح شهر از کتاب پرتره مشاهیر با بیوگرافی سه زبانه به قلم استاد مهدی حجت‌السادات و کتابی با نام "از سنه تا سنندج" در خصوص شهر سنندج به نویسندگی دکتر کیومرث حبیبی، دکتر کیومرث ایراندوست و دکتر هوشمند علیزاده رونمایی شد.
نجفی اضافه کرد: برگزاری کنسرت آنلاین در 2 بخش فولکلور و سنتی و رونمایی از کلیپ موسیقی "سنه" توسط سعدالله نصیری از دیگر برنامه های بزرگداشت "روز سنه" بود.
وی همچنین به برگزاری نشست‌های تخصصی به مناسبت هفته "سنه" به صورت آنلاین در صفحه اینستاگرام سنه پلاس اشاره کرد و گفت: نشست معماری، شهرسازی، نشست آسیب شناسی موزیک کردی و نشست سنندج آیین و عرفان از جمله نشست‌های در نظر گرفته شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج اضافه کرد: شهروندان و علاقمندان می توانند از هفتم تا 12 اردیبهشت سال جاری هر شب ساعت 22 با مراجعه به آدرس @sanandaj.plusدر این نشست‌ها شرکت کنند.
ظرفیت‌های سنندج در سطح ملی و بین‌المللی معرفی شود
استاندار کردستان در پیامی ضمن تبریک ششم اردیبشهت(روز سنندج) به شهروندان سنندجی، اظهار داشت: بنا بە اسناد تاریخی و روایات موجود، ششم اردیبهشت سالروز بنا نهادە شدن سنندج توسط سلیمان خان اردلان از شاهان صفویە است.
در ادامه پیام بهمن مرادنیا آمده است: سنندج شهری با غنای فرهنگی، تاریخی، دینی و عرفانی فراوان است کە باید با تمام توان در راستای حفظ و پاسداشت این توانمندی و پتانسیل‌ها و همچنین معرفی آن در سطح ملی و بین المللی همت گماشت.
سنندج مامن و خاستگاە مردان و زنانی بودە کە با شجاعت، جسارت، عشق و ایمان خشت بر خشت نهادە و میراثی اینچنین گرانبها و گنجینە‌ای پر از هنر و دانایی و خرد از خویش بە یادگار گذاشتەاند.
در ادامه آمده است: "سنندج هم از بعد تاریخی و هم فرهنگی جایگاە بسیار خاص و ویژە‌ای در بین مناطق کردنشین دارد و شخصیت‌ها و بزرگانی را در دل خود پروردە کە باعث فخر و سربلندی ایران اسلامی بودە اند واین روند همچنان و در همە حوزە ها ادامە دارد.
اقدام موثر شورای فرهنگ عمومی در نامگذاری ششم اردیبهشت بە نام روز ‌سنندج و درج آن در تقویم سالانە استان گامی بلند در جهت معرفی هرچە بیشتر سنندج و جاذبە‌های فرهنگی، معماری و طبیعی کم نظیر آن است کە امیدوارم مسوولان مرتبط از این پتانسیل در راستای توسعە و رونق هرچە بیشتر این شهر بهرە ببرند.
شهر سنندج مرکز استان کردستان بر پایه سرشماری سال 1395 دارای 501 هزار و 402 نفر جمعیت است.
برچسب‌ها
شورای فرهنگ عمومی حشمت الله صیدی شورای شهر کردستان سنندج

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/206274/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صادرکردن کالا به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از مرز تمرچین پیرانشهر

لحظات ناب غروب خورشید در دریاچه سد سنگ سیاه دهگلان + فیلم

تاریکخانه روی صحنه می‌رود

افزایش حق مالکانه مغازه‌های بازار تاریخی سنندج و نارضایتی بازاریان

بازدید از پروژه های عمرانی کیش در نخستین روز کاری رحیم سرهنگی

راه امام خمینی (ره) راه عزت طلبی برای ملت های مسلمان و ملت ایران بود

طبیعت بهاری منطقه اورامانات کردستان

جزئیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق

آزمون استخدامی دستگاهای اجرایی در کرمانشاه برگزار شد

آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در کرمانشاه برگزار شد

ویروس‌هایی که می‌توانند ما را تا 100 سالگی سالم نگه دارند

رقابت دوهزارو 270 نفر در آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در کردستان

کشتی فرنگی رنکینگ اتحادیه جهانی؛ مهمدی صاحب مدال طلا شد

2 مصدوم درپی انفجار گاز پیک نیکی در کرمانشاه

استاندار اربیل عراق: آماده بازگشایی مرز جدید ایران و عراق هستیم

صادرات بیش از یک میلیارد دلار کالا از مرز تمرچین

استقرار شرایط جوی پایدار در کرمانشاه

امام خمینی (ره) اسلام را زنده کرد

امام خمینی (ره) اسلام را به جهانیان معرفی کرد

امام خمینی(ره) اسلام واقعی را زنده کرد

وزیر کشور: دنبال انتخابات با مشارکت حداکثری هستیم/ احزاب فعالانه در انتخابات شرکت کنند

مکتب امام (ره) در راستای اداره جامعه اسلامی و گسترش آرمانهای انقلاب به دیگر نقاط جهان است

پایان خرداد آخرین مهلت ثبت نام در مسابقه‌های ملی مهارت

ایران اسلامی امروز به قدرت منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده است

آغاز ریل گذاری جدید در روابط اربیل و آذربایجان غربی

اجرای سراسری طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورّم است/ افزایش 20 درصدی اعتبار یارانه مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در مرحله نخست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه : ثبت نام بیست و یکمین دوره مسابقات ملی مهارت آغاز شد

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه : در دو ماهه سال جاری تشریفات گمرکی بیش از 70 هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی انجام شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه : طرح های اولویت دار پژوهشی برای اجرا حمایت می شوند

اجرای طرح ساماندهی محله آقاجان کرمانشاه

صحنه‌های ترسناک: شانس آوردیم دربی تلفات نداد!

بزرگترین حلقه گم شده بشریت بویژه در جامعه اسلامی دوری جستن از قرآن است

رقابت برترین کونگ فو کاران کردستانی در سنندج

گام بلند دیپلماسی مرزی و منطقه ای ایران و عراق

استانداران اقلیم کردستان عراق از 2واحدصنعتی ارومیه بازدید کردند

افتتاح اولین مرکز معاینه فنی خودرو‌های سبک سازمان حمل و نقل بار شهرداری

اعزام 6 هزار نفر از مردم کرمانشاه به مرقد مطهر امام خمینی (ره)

6 هزار کرمانشاهی به مرقد امام راحل(ره) اعزام می شوند

بار ترافیکی کرمانشاه با احداث سه معبر اتصالی بزودی کاهش می‌یابد

بار ترافیکی کرمانشاه بزودی با احداث سه معبر اتصالی کاهش می‌یابد

بخشودگی جرایم متعلق به حق بیمه‌های پرداخت نشده

افزایش پرواز‌های مسیر مشهد در فرودگاه کرمانشاه

زارعی کوشا: مردم کُرد، مردمانی اصیل و قدرشناس هستند

حلقه بزرگ گم شده بشریت دوری از معنویت است

اختصاص 16 میلیارد تومان اعتبار به مجموعه فرهنگی ورزشی کارگران سنندج

آمادگی ستاد خدمات سفر سنندج در ایام تعطیلات

تهیه و توزیع بسته‌های پذیرایی در میان زائران حرم مطهر امام خمینی (ره)

بازسازی میدان سربند تا کوهپایه آغاز شد

انفجار گاز پیک‌نیک در کرمانشاه حادثه آفرید

تولید 600 تن توت در استان کرمانشاه