عصر کرد

آخرين مطالب

همزیستی روستاییان مریوانی با لک‌لک‌ها مقالات

همزیستی روستاییان مریوانی با لک‌لک‌ها
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج- روستاهای حاشیه دریاچه زریبار مریوان این روزها میزبان صدها قطعه لک‌لک‌ مهاجر هستند که به منظور لانه‌سازی و جوجه‌آوری وارد این منطقه شده و اهالی روستاها نیاز با مهربانی با این مهمانان بهاری رفتار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روستاهای حاشیه دریاچه زریبار مریوان از یک طرف به خاطر وجود جنگل‌های بلوط و از طرفی دیگر به خاطر نزدیکی به این دریاچه آب شیرین میزبان صدها قطعه لک‌لک‌ مهاجر هستند که در این فصل از مناطق جنوبی وارد این منطقه می ‌شوند.
البته ورود این مهمانان بهاری به این منطقه قصه تازه‌ای نیست و اهالی روستاهای حاشیه زریبار از گذشته‌ شاهد مهاجرت لک‌لک‌ها به این منطقه بودند و لک‌لک‌ها را نماد صلح و خوش اقبالی می‌دانند.
نکته قابل تامل این است که برخی از اهالی این روستاها هر سال قبل از برگشتن لک‌لک‌ها بر روی مکان‌های بلند و حتی با نصب تیرهای فلزی مخصوص شریطی برای درست کردند لانه مهیا می کنند و مردم با آنها انس و نزدیکی دارند و می‌توان گفت همزیستی با این پرنده زیبا و مراقبت از آنها به فرهنگ مردمان این منطقه تبدیل شده است.

عصر کرد


اینگونه به نظر می‌رسد که لک‌لک‌ها هم در این منطقه احساس امنیت می کنند و لانه سازی و جوجه آوری آنها در روستا و پروازهای مکرر آنها به دریاچه زریبار و برگشتن به لانه به یکی از جاذبه‌های گردشگری در این منطقه تبدیل شده است و قبل از شیوع ویروس کرونا در این فصل گردشگران زیادی برای تماشای لک‌لک‌ها به این منطقه سفر می کردند.
برای تهیه گزارش خبری از این مهمانان بهاری روستاهای حاشیه زریبار مریوان، راهی روستای "دره‌تفی" این شهرستان که به شهر لک‌لک‌ها مشهور است، شدم.
روستا "دره‌تفی" در 15 کیلومتر غرب مریوان واقع شده است و همانند اسمش که به معنی دره توت‌ها است، دارای درختان توت زیادی است و چندین درخت کهنسال توت در این روستا وجود دارد اما اینک این روستا به خاطر حضور لک‌لک‌های مهاجر شهرت پیدا کرده است.
زیبای و سرسبزی روستا در این فصل بسیار تماشایی است و لانه‌های لک‌لک‌های مهاجر در هر جای روستا به چشم می‌خورد در بالای درختان کهنسال بلوط و توت، تیرهای برق و صخرهای مرتفع سنگی و حتی در بالای مناره مسجد روستا هم لانه لک‌لک‌های مهاجر دیده می‌شود.
با یکی از اهالی روستای "دره‌تفی" که مردی 60 ساله بود هم صحبت شدم او گفت: هر ساله شاهد ورود لک لک ها به روستایمان هستیم و از پدر و مادرم نیز شنیده ام که لک لک ها از قدیم الایام تاکنون هرساله به روستای ما مهاجرت می کردند.
وی که کاک محمد نام داشت افزود: مردم این روستا لک‌لک‌ها را دوست دارند و هرساله قبل از برگشتن آنها لانه های آنها را بازسازی کرده و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که برای این پرندگان مزاحمت ایجاد کند.
وی اضافه کرد: در ایام تعطیلات و روزهای دیگر گردشگران زیادی به روستای ما برای دیدن لک لک ها می آیند از این رو روستای "دره تفی" به شهر لک لک ها مشهور شده است.
وی اظهار داشت: مردم این روستا هرساله با آمدن بهار منتظر برگشتن لک لک ها هستند و وجود این پرنده را نماد دوستی، صلح و خوش اقبالی می دانند.
از کوچه‌های شیبدار روستا عبور می‌کردم و هر جا لانه لک‌لکی می دیدم جلو می رفتم و در این بالا و پایین رفتن در روستا با یکی از عکاسان آشنا شدم که سوژه وی هم لک‌لک‌های روستای "دره‌تفی" بود.
وی زیاد اهل حرف زدن نبود و هر از گاهی حضور لک‌لک‌ها را به تصویر می‌کشید و عکس را نشان من هم می داد، او هم دیدگاه جالبی در مورد لک‌لک‌های روستای "دره تفی" داشت و بر این باور بود که آنها محبت و صمیمیت مردم را حس می‌کنند.
وی افزود: رابطه خوب مردم با لک لک ها طوری است که این پرندگان آن را حس کردند و امنیت و آرامش را در این منطقه یافته اند به همین دلیل هرساله به این منطقه مهاجرت می کنند که بسیار زیبا و دیدنی است.
لک‌لک‌ها در این منطقه امنیت کامل دارند
برای من و شاید برای هر کسی دیگری که به این منطقه سفر می کند حضور لک‌لک‌ها و امنیت و آرامشی که این پرندگان زیبا در این منطقه دارند، می‌تواند جالب باشد و به همین دلیل خواستم این موضوع را با مسوولان محیط زیست مطرح کنم.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان در این خصوص اظهار داشت: هر ساله لک‌لک‌ها از اواخر اسفند به زیستگاه های شهرستان مریوان برگشته و تا اوایل شهریور مهمان منطقه بوده و در همین جا جوجه آوری می کنند.
ابراهیم همت‌بلند افزود: در مریوان لک لک پرنده ای شاخص و نام آشنا با ساکنین منطقه بوده و با مردم، گردشگران و کشاورزان مانوس شده و در کنار آنها احساس امنیت و آرامش دارند.

عصر کرد


وی یادآور شد: این پرنده گان زیبا ارتباط اکولوژیکی بسیار مناسبی با اهالی منطقه دارند و مردم منطقه نیز قبل از برگشتن آنها اقدام به لانه سازی برای این پرندگان می کنند و لک‌لک‌ها نیز لانه های پیش ساخته مردم این منطقه را بدون هیچ شک و دودلی قبول می‌کنند.
بیش از 800 قطعه لک لک در روستاهای مریوان لانه سازی می کنند
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان با بیان اینکه بیش از 800 قطعه لک لک در این شهرستان لانه گزینی می کنند گفت: لک لک های سفید در تمام مناطق شهرستان مریوان حضور دارند ولی در سه نقطه در سه روستای اطراف دریاچه زریبار به صورت کلونی زندگی می کنند.
وی افزود: کلونی روستای "بیلو" با 220 جفت بیشترین تعداد را دارد و بعد از آن کلونی روستای "دره تفی" با 120 جفت و کلونی روستای "قلقله" نیز با 45 جفت از کلونی های شاخص هستند که لک‌لک‌ها در آنها زندگی می کنند.
همت بلند اضافه کرد: لک‌لک‌ها یکی از پرندگان بسیار مهم در کنترل آفات بوده و در ایجاد تعادل در جمعیت آبزیان، دوزیستان و پستانداران کوچک و حشرات نقش بسزایی دارند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد:‌ یکی از عوامل اصلی و مهم تهدید این پرنده سیم های لخت انتقال برق است که سالانه تعداد زیادی از این پرندگان تلف می شوند.
وی گفت: اداره حفاظت از محیط زیست سالانه وضعیت سلامتی و زاد آوری لک‌لک‌های سفید را رصد و سرشماری کرده و تعدادی از جوجه ها را در لانه به منظور بررسی وضعیت مهاجرتی و مطالعه رفتاری حلقه گذاری کرده و حفاظت زیستگاه این پرندگان را در دستور کار دارد.
همت بلند ادامه داد: هر جفت از لک‌لک‌ها سالانه 2 تا سه جوجه پرورش داده و در بعضی لانه ها چهار جوجه هم دیده شده است، غنای زیستی تالاب زریبار و دشت های مجاور امکان تغذیه هرچه بهتر و وفور منابع تغذیه ای را برای لک‌لک‌ها فراهم کرده و همین امر به همراه آرامش زیستگاه و عدم استرس باعث افزایش تعداد و موفقیت در زاد آوری لک‌لک‌ها شده است .

عصر کرد


لک‌لک سفید Ciconia ciconia پرنده‌ای به طول 105 سانتیمتر است، این پرنده به‌وسیله پر و بال سفید، شاهپرهای بالی سیاه براق، گردن دراز، منقار و پاهای دراز برنگ سرخ و روشن به آسانی تشخیص داده می‌شود.
لک لک های سفید بر روی درخت‌ها و ساختمان‌ها می‌نشیند و در این حالت اغلب یک پای خود را جمع می‌کند، آرام و با تأنی راه می‌رود، در پرواز آهسته بال می‌زند و اغلب بالباز اوج می‌گیرد و در ارتفاع نسبتا زیاد پرواز می کند.
لک لک ها معمولا دارای سن متوسط 20 سال بوده و در سه سالگی به سن بلوغ رسیده و بسته به شرایط تغذیه ای سالانه از یک تا پنج جوجه به دنیا می آورند، لک‌لک‌ها یک تیره از راسته لک‌لک ‌سانان هستند که گونه‌های مختلفی دارند.
دریاچه زریبار مریوان یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران و از معروفترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی غرب کشور است، ارتفاع دریاچه از سطح دریا 1285 متر و دور تا دور آن با کوه‌هایی با درختان بلوط و مراتع احاطه شده که جلوه زیبا به آن بخشیده است. طول این دریاچه 5 و عرض آن 1.6 کیلومتر و عمق آن بطور متوسط در حدود 3 متر (بین 2 تا 5.5 متر) است.
شهرستان مریوان با جمعیت بیش از 200 هزار نفری در فاصله 120 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
برچسب‌ها
دریاچه زریوار سازمان حفاظت محیط زیست مریوان کردستان ایرنا

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/203590/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زمان بررسی پرونده‌ها در کردستان به کمتر از یک‌ماه کاهش یافت

بازدید مدیر کل آموزش و پرورش کردستان از مدارس

ارتقای تکنولوژی دو سایت روستایی تلفن همراه در سقز

شکست پیکان و پیروزی شهرداری ارومیه

نماینده ولی فقیه:‌ خدمات نظام در منطقه هورامان ارزشمند است

مربی سابق تراکتور عزادار شد

نتایج و رده‌بندی لیگ برتر مردان در پایان هفته دهم

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان: تعلل در بررسی پرونده‌ها منجر به برخورد قضایی می‌شود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان از خانواده شهدای اورامان قدردانی کرد + تصویر

بارزانی: خواستار افزایش همکاری با بغداد در مبارزه با داعش هستیم

استفاده از تولیدات بومی برای طرح‌های عمرانی در سیستان و بلوچستان

راه اندازی سامانه امداد هوشمند در کردستان

کارشناسان رسمی دستگاه قضایی در اجرای عدالت گام بر می دارند

خدمات نظام در هورامان ستودنی است

محفل شعر همسر وفادار در سنندج برگزار می شود

اجرای پویش مردمی احیا جنگل‌های زاگرس در کردستان

دفاتر خدمات مسافرتی کردستان به طور مستمر بازرسی می‌شود

درخواست رئیس اقلیم کردستان عراق برای همکاری بیشتر با بغداد و ائتلاف بین المللی

13 دستگاه رمز ارز غیرمجاز در سنندج کشف شد

افزایش 100 درصدی تصادفات منجر به فوت در کردستان

4 خبر کوتاه از منابع طبیعی کردستان

طرز تهیه ترشی هفت بیجار + فیلم

تولید بیش از 1800 تن عسل در کردستان/ کاهش 4 درصدی عسل در استان به دلیل خشکسالی

بنا: قهرمانی ارتش‌های جهان با اهمیت بود/ هیچ کشتی‌گیری بدون حضور در چرخه انتخابی صاحب دوبنده تیم ملی نخواهد شد

هشدار در مورد افزایش تلفات گاز گرفتگی در کرمانشاه؛ مرگ از لوله بخاری می‌آید!

زلزله 4.3 ریشتری در حوالی سرپل ذهاب کرمانشاه

خانه آیت‌الله نجومی در کرمانشاه موزه می‌شود

آرامش کامل در سرپل ذهاب برقرار است؛ زلزله خسارتی نداشته است

آمار روزانه مبتلایان کرونا در کرمانشاه به 37 نفر کاهش یافت

آسمان کرمانشاه آخر هفته بارانی می شود

خودکشی مرد کرمانشاهی در صحنه قتل همسرش

استاندار کرمانشاه به دلیل افت فشار خون در بیمارستان بستری شد

غواص کرمانشاهی رکورد ایران را جابه‌جا کرد

قتل فجیع عمو بعد از آزادی از زندان؛ در کرمانشاه رخ داد

حق مناطق جنگی به بازنشستگان پنج استان تعلق گرفت

در جلسه هم اندیشی اعضای بسیج اصفهان عنوان شد: تفکر بسیجی، خدمت به مردم را یک فریضه می‌داند

بیش از 14 هزار کارگر ساختمانی در قزوین بیمه تامین اجتماعی هستند

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در اراک: از همه ظرفیت‌ها برای حمایت و رونق تولید در صنایع بهره گرفته می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان خبر داد: نقشه زیست بوم اشتغال استان همدان در حال بررسی است

اکوسیستم کارآفرینی باید در سیستان و بلوچستان فراگیر شود

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: حفظ و صیانت از نیروی کار با رعایت مسائل ایمنی و حفاظت فنی میسر است

198 میلیارد و 111 میلیون تومان به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد: تا پایان سال مبلغ قابل توجهی تسهیلات به طرح های مشاغل خانگی پرداخت می شود

نرخ بیکاری البرز برای اولین بار تک رقمی شده است

چرخ بخش اعظم صنعت کشور بواسطه کارخانه‌های مادر استان مرکزی می چرخد

پویش "شادمانه های زمستان برفی" در قزوین اجرا می شود

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی: با دریافت سفارش از شرکت‌های شستا رونق به کارخانه هپکو بازمی‌گردد

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی: اجرای طرح های اشتغال روستایی سرعت می گیرد

ورود لوازم خانگی کره ای به کلیه مناطق آزاد ممنوع است

دعوت 4 هندبالیست کردستانی به اردوی تیم های ملی