عصر کرد
6 میراث تاریخی کرمانشاه به ثبت ملی رسید
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 17:22:13
عصر کرد - ایسنا/کرمانشاه معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت شش میراث تاریخی کرمانشاه در فهرست میراث فرهنگی غیرمنقول کشور خبر داد.
کیومرث خانی لعل آبادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ثبت ملی شش میراث غیرمنقول استان، اظهار کرد: نشست شورای ثبت میراث فرهنگی غیرمنقول کشور امروز(23 بهمن) تشکیل شد و در آن شش پرونده از کرمانشاه مورد داوری قرار گرفت.
وی افزود: با موافقت اعضای شورای ثبت، تمام پرونده‌هایی که در این نشست ارائه شدند، پس از داوری برای قرار گرفتن در فهرست آثار ملی مورد موافقت قرار گرفتند.
معاون میراث فرهنگی استان تصریح کرد: دو بنای تاریخی شامل خانه تاریخی مرادی واقع در بافت تاریخی کرمانشاه(محدوده میدان غدیرکنونی) و ساختمان قدیم بخشداری باینگان در شهرستان پاوه از جمله این آثار بودند که به ثبت ملی رسیدند.
وی افزود: همچنین غار محمود سلیمان و پناهگاه صخره‌ای خانزا در روستای قلعه جی و تپه بور در روستایی به همین نام در شهرستان جوانرود سه میراث تاریخی دیگر هستند که امروز در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند.
خانی لعل آبادی خاطرنشان کرد: در این نشست، محدوده پارینه سنگی در حاشیه جنوب غربی شهر کرمانشاه با نام سنگ معدن هم به ثبت ملی رسید.
انتهای پیام

http://www.Kurd-Online.ir/Fa/News/792400/6-میراث-تاریخی-کرمانشاه-به-ثبت-ملی-رسید
بستن   چاپ