عصر کرد
تظاهرات گسترده در مغرب در حمایت از غزه و مخالفت با سازش
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 16:13:56
عصر کرد - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شهر «رباط» پایتخت مغرب امروز (دوشنبه) شاهد تظاهرات گسترده در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و همچنین ادامه روابط رسمی میان مغرب و این رژیم بود.
به نوشته وبگاه شبکه المیادین، هزاران نفر در مسیرهای منتهی به ساختمان پارلمان دست به تظاهرات زدند و سپس با تجمع در مقابل پارلمان شعار دادند: «کشتار را متوقف کنید»، «سازش خیانت است»، «سفارت‌خانه و سفیر [اسرائیل] نمی‌‌خواهیم»، آن‌ها سپس پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.
این تظاهرات به دعوت نهاد «اقدام ملی برای فلسطین» و «جبهه مغربی برای فلسطین» برگزار شد و «احمد ویحمان» رئیس گروه «دیده‌بان مغربی برای مبارزه با سازش» در جمع تظاهرات‌کنندگان گفت که حاضرین آرای مردم مغرب را نمایندگی می‌کنند، مردمی که مخالف سازش و حامی فلسطین هستند.
او تأکید کرد: «مردم مغرب بر موضع خود ایستاده است و کسانی که موضع مغربی‌ها را در حمایت از مردم فلسطین و مخالفت با سازش را دوست ندارند، دنبال ملت دیگری برای خود بگردند».
همزمان با رباط، تعداد دیگری از شهرهای مغرب نیز شاهد تظاهرات ضد اسرائیلی بود.
پیش از این، «گروه اقدام ملی برای فلسطین» در مغرب، طوماری را به امضای هزاران نفر رساندند که در آن از «عزیز اخنوش»، نخست وزیر این کشور خواسته شده بود تا توافقنامه‌های عادی سازی روابط با اسرائیل را لغو کرده و دفتر ارتباطات اسرائیل در رباط و متقابلا دفتر ارتباطات مغرب در تل آویو را تعطیل کند.
مغرب در سال 2020 بر سر تقویت روابط با رژیم صهیونیستی توافقی را با واسطه‌گری دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا منعقد کرد؛ در راستای این توافق واشنگتن حاکمیت مغرب بر منطقه مورد مناقشه صحرای غربی آفریقا را به رسمیت شناخت. رباط و تل‌آویو هنوز عادی‌سازی روابط را تا مرحله تاسیس سفارتخانه پیش نبرده‌اند، اما چندی پیش یک پیمان همکاری نظامی امضا کردند.
پایان پیام/م

http://www.Kurd-Online.ir/Fa/News/792359/تظاهرات-گسترده-در-مغرب-در-حمایت-از-غزه-و-مخالفت-با-سازش
بستن   چاپ