عصر کرد
کردستان دومین استان اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی
دوشنبه 23 بهمن 1402 - 16:13:37
عصر کرد -

عصر کرد

به گزارش خبرگزاری آریا از کردستان؛علیرضا شهیدی در جریان سفر یک روزه خود به استان کردستان اظهار داشت:25 سلول 50 هزار معادل 75 پروژه در سه لایه زمین شناسی ژئوشیمیایی، زمین شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی در این استان مورد مطالعه قرار داده شد.
وی افزود:بر اساس برنامه ریزی انجام شده در راستای اجرای این طرح و ظرف سه سال 250 هزار کیلومتر از مساحت کشور که دارای ظرفیت مواد معدنی است را زیرپوشش قرار می دهد.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد: 21 هزار کیلومتر خطی برداشت های ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در این استان انجام شده که بیشتر این عملیات مربوط به منطقه دیواندره بوده است.
شهیدی یادآور شد: 53 درصد مساحت کردستان که ظرفیت مواد معدنی را دارد شامل این طرح شده است و امید می رود تا نیمه نخست سال 1403 از اکتشافات انجام شده در طرح تحول رونمایی شود.
وی ادامه داد: مواد فلزی و غیرفلزی خوبی در استان کشف شده که کارهای مطالعات تکمیلی آن ها در حال انجام است و سال آینده به تفصیل آنرا ارائه می کنیم.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: بعد از کردستان طرح تحول در استان های آذربایجان غربی، قم، اصفهان و مرکزی آغاز شد و امسال هم در یزد آنرا انجام می دهیم.
شهیدی اظهار داشت:سازمان زمین شناسی مطابق توافقنامه سه جانبه با ایمیدرو و وزات صمت وظیفه شناسایی و پی جویی و اکتشاف را دارد به عبارتی ما فقط اندیس ها را مشخص می کنیم و سپس نتایج را در اختیار معاونت معادن وزات صمت قرارمی دهیم.
وی افزود: به دنبال آن ایمیدرو یا شرکت های خصوصی اکتشافات عمومی یا تفصیلی را انجام می دهند و آنگاه پروانه بهره برداری دریافت کرده و در آن زمان مشخص می شود چه مقداری ذخیره ماده معدنی وجود دارد.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: 75 پروژه زمین شناسی و اکتشافی در قالب طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی از خرداد سال 1401 تاکنون در استان کردستان به اجرا درآمده است.

http://www.Kurd-Online.ir/Fa/News/792354/کردستان-دومین-استان-اجرای-طرح-تحول-زمین-شناسی-و-اکتشافات-ذخایر-معدنی
بستن   چاپ