عصر کرد
تولید سه میلیون اصله نهال در نهالستان‌های دولتی و خصوصی کرمانشاه
دوشنبه 27 شهريور 1402 - 16:36:47
عصر کرد - عبدلعلی جلیلیان رئیس اداره جنگلداری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون سه میلیون اصله نهال در استان کرمانشاه تولید و آماده کاشت شده، گفت : 2.2 میلیون در نهالستان‌های تحت مدیریت اداره کل و آبخیزداری استان و نیز جایگاه‌های موقت تولید نهال استان تولید شده و مابقی نیز در 9 نهالستان فعال بخش خصوصی استان تولید شده است.
جلیلیان با بیان اینکه استان کرمانشاه دو نهالستان سردسیری و گرمسیری دارد که در مجموع حدود 40 هکتار مساحت دارند، گفت: مجموع ظرفیت تولید این نهالستان‌های دولتی تولید سه میلیون اصله نهال در سال است.
وی با بیان اینکه نهالستان سردسیری استان در شهرستان اسلام‌آبادغرب قرار داشته و 16 هکتار وسعت دارد، گفت: عمده نهال‌های موجود در این نهالستان گونه‌های سردسیری و پارکی شامل زالزالک، زبان‌گنجشک، عرعر، اقاقیا، بنه، بادام، گلابی وحشی و... است.
وی افزود: در نهالستان گرمسیری استان نیز که در شهرستان سرپل‌ذهاب قرار دارد و 23 هکتاری است، انواع گونه‌های گرمسیری شامل کهور، اکالیپتوس، آکاسیا، شیشه‌شور، انار و... تولید می‌شود.
جلیلیان افزود: پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال دو میلیون اصله نهال دیگر در نهالستان‌های دولتی و خصوصی استان تولید شود که در این صورت مجموع تولید نهال در استان در سال جاری به پنج میلیون اصله خواهد رسید.
جلیلیان با اشاره به اینکه سال گذشته در مجموع 600 هزار اصله نهال در نهالستان‌های استان کرمانشاه تولید شد، رشد جهشی تولید نهال در نهالستان‌های استان را در پی برنامه ریزی برای اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال در یک بازه زمانی چهار ساله در کشور اعلام کرد .
باشگاه خبرنگاران جوان کرمانشاه کرمانشاه

http://www.Kurd-Online.ir/Fa/News/741983/تولید-سه-میلیون-اصله-نهال-در-نهالستان‌های-دولتی-و-خصوصی-کرمانشاه
بستن   چاپ