عصر کرد

آخرين مطالب

مقالات

فراموشی کارگران در هجوم ریزگردها

عصرکرد- نفوذ توده گرد و خاک به مرزهای غربی کشور موجب تعطیلی چند روزه ادارات و سازمان های دولتی شده است اما در این میان کارگران کارگاه های خصوصی در این شرایط همچنان مشغول کار هستند.

کرفتو؛ غاری پر رمز و راز در دل کردستان

عصرکرد- غار کرفتو یکی از غارهای طبیعی و دست کند بشر اما آمیختە با رمز و رازهایی است کە هنوز پردە از اسرار بسیاری از آن‌ها برداشتە نشدە است.

گرد و غبار؛ نوبرانە امسال کردستان

عصرکرد-شهرت آب و هوای پاک و دل‌انگیز بهاری کردستان همیشە زبانزد خاص و عام بودە و هست، اما بهار امسال با همە بهارها تفاوت عجیبی داشت و آن هم ورود نابهنگام تودەهای گرد و غبار بە استان است.

تور گردشگری در بانه با طعم چیدن گل محمدی

عصرکرد- با هدف توسعه گردشگری کشاورزی شهرستان بانه، نخستین تور گردشگری «گل محمدی» روز جمعه در روستای سیاحومه بانه برگزار شد و گردشگران در یک مزرعه گل محمدی گل چیدند و گردشگری را با طعم گل تجربه کردند.

ساخت «سنگ پا» در روستای طلا

عصرکرد-سنگ پا یک نوع سنگ آذرین است که حاصل سردشدن گدازه‌های آتشفشانی است. وقتی این سنگ‌ها از دهانه آتشفشان به بیرون پرت می‌شوند، از خودشان گازی تولید می‌کنند که باعث سوراخ‌سوراخ‌شدنشان می‌شود. با استفاده از سنگ پا به دلیل سطح محکمی که دارد، لایه‌های پوست مرده پاشنه پا را می‌سایند.

بلاتکلیفی جایگاه دفن زباله های شهر قروه

عصرکرد- - زباله ها، مواد ارزشمندی هستند که می‌توان از آنها استفاده‌ بهینه کرد، اما در شهرستان قروه رها شدن زباله‌ها در محیط، اثرات مخربی به جا گذاشته است و ساماندهی این وضعیت نیز همچنان در بلاتکلیفی به سر می برد.

گردشگری، مسیری برای توسعه کردستان

عصرکرد- آنچه بیش از همه، در نقشه راه توسعه کردستان، زیرساخت و ظرفیتش آماده است حوزه گردشگری است، جاذبه های طبیعی از جمله کوه های سربه فلک کشیده، رودهای خروشان و روستاهای تاریخی، در کنار ظرفیت های گردشگری سلامت و حتی زیارت بیش از هر مزیت دیگری در مسیر توسعه کردستان چشم نوازی می کند.

دیداری با الفبای دانش

عصرکرد- گاهی در زندگی با دیدن فردی خاطرات زیبایی از گذشته برایمان تداعی می‌شود، به ویژه اگر آن فرد، الفبای دانش و زندگی را به ما آموخته باشد.

دام منهول‌ها در سنندج

عصرکرد- این روزها اگر از چهار راه بسیج سنندج وارد بلوار توحید شوید و گوشه خیابان، شاخه درخت، لاستیک خودرو یا چند قطعه سنگ دور دریچه فاضلاب دیدید، تعجب نکنید؛ شبیه این صحنه‌ را چند جای شهر ممکن است ببینید.

۲ بهار در یک فصل کردستان

عصرکرد- رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ به کردستان سفر کردند این سفر هشت روزه برای استان با بهره‌های معنوی و مادی زیادی همراه بود و برای نخستین بار ۲ بهار در یک فصل کردستان تداعی شد.

بە صدا درآمدن زنگ خطر دوستی با «سایکوپات‌ها»

عصرکرد-بازیگران قهاری کە همە عمر خود را در حال نقش بازی کردن هستند؛ در ظاهر بسیار خوش‌رو و مهربان اما در باطن، بی‌رحمی نهفتەای دارند کە بە دنبال کوچکترین فرصت برای آسیب زدن بە دیگران هستند.

ایثار ویژه معلم سنندجی برای تدریس در کلاس درس

عصرکرد- گشسب بانو ملایی معلمی با ۲۸سال سابقه خدمت به دلیل بیماری صعب العلاج از تدریس در کلاس درس و هرگونه فعالیت بدنی توسط پزشکان منع شده اما با ایثار و فداکاری به امر تدریس مشغول است.

سفر به قاب عکس زیبای طبیعت در فصل بهار

عصرکرد-آنچە کە در جلو چشمان خود می بینم همچون تابلویی نقاشی می‌ماند کە گویی نگارگر عالم علاقە خاصی بە رنگ سبز داشتە و بە همە آن منطقە مخملی سبز پوشاندە است.

چرایی افزایش جدایی زوج‌ ها در کردستان

عصر کرد - آمارها حاکی از روند رو به رشد پدیده طلاق در کردستان دارد، در این امر عوامل بسیاری دخیل هستند و باید بررسی کرد که نقش چه ...

هوا برای نفس کم داریم

عصرکرد- بهار امسال برای کردستان خاکستری بود، روزهایی که آبی آسمان زیر رنگ خاک گم شد، کم نبود و برای همین خیلی ها هوا برای نفس کشیدن کم آوردند.

آموزگارم، ابراهیم گلستان دانایی

عصرکرد-آموزگارم، حماسه ساز پیکار نادانی ام، ابراهیم گلستان دانایی ام، بیدارگر ثانیه های به خواب رفته ام؛ سپاس! چه واژه کوچکی است در مقابل فداکاریت، آنگونه که بذر وجودم را در آغوش سبزت پروراندی.

پیشنهاداتی برای کاهش قتل‌های ناموسی

عصرکرد- پژوهشگران جامعه‌شناسی با مطالعه پدیده قتل‌های ناموسی در استان خوزستان و بررسی قاتلین و شیوخ قبایل، دلایل جامعه‌شناختی این پدیده را مورد بررسی قرار دادند و بر اساس یافته‌ها پیشنهاداتی را برای کاهش این نوع قتل‌ها ارائه کردند

روز جهانی قدس برگرفته از جهان بینی الهی و دوراندیشی امام راحل بود

عصر کرد - سنندج- اقشار مختلف مردم و مسوولان کردستان می گویند:روز جهانی قدس که برگرفته از جهان بینی الهی و دوراندیشی بنیانگذار انقلاب اسلامی بود، از همان بدو شکل‌گیری موجب ایجاد خط وحدتی منسجم میان امت اسلامی و موجب زنده ماندن آرمان آزادی فلسطین و برملا شدن ظلم صهیونیست‌ شد.

برداشت گیاهان خوراکی در سایه سخاوتمندی طبیعت بانه

عصر کرد - سنندج- در فصل بهار در کوهستان ها گیاهان خوراکی زیادی می روید و مردم براساس فرهنگ و عادت غذایی این گیاهان را مصرف می کنند و بسیاری از مردم با جمع آوری و عرضه آن به بازار روزی خود را بی منت از کوهستان به دست می آورند.

چرخش دست و بازوی کارگران رگه های حیات در مجاری هست است

عصرکرد-نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی به مناسبت آغاز هفته کار و کارگر در پیام تبریکی گفت: کارگران از شریفترین طبقه اجتماع هستند زیرا چرخش دست و بازوی آنها باعث چرخش چرخه های زندگی جامعه و امتداد رگه های حیات در مجاری هستی است.

عاشقانه‌های شب‌های قدر در کردستان

عصرکرد- چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید. آری شب‌های قدر است و باید جسم را رها و با چشم روح به عالم کبریایی نظر کرد. عقل را یارای همراهی نیست، عشق را باید علمدار کرد و راهیِ وادیِ حقیقت شد.

شب قدر؛ شبی سرنوشت ساز برای انسان

عصرکرد- شب قدر، شب اجابت آرزوهاست، شب آرزو کردن و به مراد رسیدن، شب دعا کردن و اجابت شدن، شب خواستن و به دست آوردن، شب طلب آمرزش است و بخشیدن.

پاشنه این روستا روی سنگ پا می‌چرخد

عصر کرد - سنندج- سنش که به دبیرستان رسید همه آرزویش این بود در رشته هنر ادامه تحصیل دهد و بازیگر شود اما به خاطر شرایط وارد رشته فنی و حرفه‌ای شد و حالا بازی روزگار او و هم سن‌ و سال‌هایش را سنگ تراش کرده است.

تلخکامی بستنی کردستان/ مجهزترین واحد بستنی کشور در سنندج خاک می‌خورد

عصرکرد- حدود ۶ سال از غیرفعال شدن یکی از مجهزترین واحدهای تولیدی بستنی کشور در سنندج می گذرد و طی این سال ها تلاش زیادی برای احیای آن شده اما همچنان دستگاه‌ و تجهیزات آن بجای تبدیل شیر به بستنی؛ خاک می‌خورد.

دیوزناو؛ سفر به قعر دره‌ای خیالی

عصرکرد-این بار سفری خواهیم داشت به قعر دره‌ای خیالی و محصور در میان رشته کوه‌های شاهو که زیبایی‌های آن کمی فراتر از واقعیت است.

هوای روز را از تمامی سمت‏‌ها نفس بکش!

عصرکرد- دانشگاه کردستان، بعد از وقفه‌ای طولانی، بی صبرانه آغوش خود را برای تمامی دانشجویان باز کرده و حال و هوای آن در روزهای سرسبز بهاری، با حضور مجدد دانشجویان در دانشکده ها و کلاس ها، خیابان ها و پارک های دانشگاه، حس متفاوت تری دارد و شور درس خواندن و زندگی دانشجویی پر رنگ تر و بیشتر به چشم می‌خورد.

خوان نعمت های بی دریغ بهار در کردستان

عصر کرد - ایسنا/کردستان اغراق نیست که گیاهان خودروی خوراکی را سالم‌ترین خوراک ها بنامیم، چرا که این نعمات خدادادی که در کوهستان ها می‌رویند کاملا ارگانیک هستند و در مراحل رشد آنها هیچگونه کودشیمیایی و سموم کشاورزی استفاده نشده است.

چهرە ها در نقاشی کودکان چه مفهومی دارند

عصرکرد- مدرس و پژوهشگر حوزە نقاشی و خلاقیت فکری کودکان گفت: کشیدن تصاویر مختلف بە حالت ثابت و یا در حال حرکت بیانگر شخصیت کودک در یک محیط همنواخت است

روستای "سویرو" بانه شهری برای لک‌لک‌ها

عصر کرد - سنندج- شمار زیادی از لک‌لک‌های مهاجر هر سال در جنگل های بلوط اطراف روستای "سویور" بانه لانه سازی و زادآوری می کنند و در واقع این روستای جنگلی به شهری برای این پرندگان سیاه و سفید تبدیل شده است.

گره کور فرودگاه سنندج باز شدنی است؟

عصرکرد- گره کور مشکلات فرودگاه سنندج، سال هاست که فقط با مسکن های موقت باز می شود و تاکنون هیچ راه حل مناسبی برای آن تدبیر نشده است و این امر اگر چه از سوی مقامات استان در حال پیگیری است اما هنوز تغییری در شرایط این فرودگاه حاصل نشده است.

شالبافی، هنری ماندگار در آرمرده بانه

عصرکرد- بسیاری از اهالی آرمرده شهرستان بانه به گونه ای با هنر شالبافی در ارتباط هستند و این هنر از اصیل ترین، ماندگارترین و کهن ترین صنایع دستی این شهر است.

چگونه برنامه غذایی خود را در ماه رمضان تنظیم کنیم؟

عصرکرد- رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در ماه مبارک رمضان بایستی برنامه غذایی خود را به نحوی تنظیم کنیم تا بتوانیم حداکثر آب را در بدن طی ساعات روزه داری ذخیره کرده و آب و موادغذایی که سحری مصرف کرده ایم به صورت یکنواخت و دائم در طول روز به قسمت های مختلف بدن برسد.

رمضان در کردستان؛ طنین نوای مرحبا در گلدسته های مساجد

عصرکرد-ندای زیبای "مرحبا مرحبا یا شهر رمضان، مرحبا مرحبا یا شهر الخیر و البرکت و الاحسان، مرحبا مرحبا یا شهر التسبیح و التلاوت القرآن" از گلدسته‌های مساجد بلند می‌شود و شهر را در حال و هوایی معنوی و زیبا فرو می‌برد.

«هه لپه رکی»؛ جلوه ای ناب از فرهنگ کردستان

عصرکرد-«هه لپه رکی» که چهارمین جشنواره آن هفته اول نوروز در بانه برگزار شد یک رقص آیینی پیچیده و دسته جمعی در فرهنگ کردستان است و دارای ارزش های خاص معنوی، اجتماعی و تاریخی است، این هنر تاریخچه ای به درازای مردمان منطقه دارد که در شادی ها و مناسبت های خاص اجتماعی و فرهنگی اجرا می شود.

بانگ "مرحبا یا شهر رمضان" در مساجد کردستان

عصرکرد- باز هم ماه ضیافت الهی آمد و بانگ "مرحبا یا شهر رمضان، مرحبا یا شهر البرکت و الاحسان" از مساجد کردستان طنین‌انداز شد و دلهای اهل ایمان را به سمت صفا، نور و معنویت سوق داد

۴۳ سال ایستادگی پای یک « آری»

عصرکرد- - ۵۰ روز از پیروزی انقلاب در ایران می گذشت که مردم برای اثبات پایمردی خود پای آنچه که برایش جان داده اند، پای صندوق رای رفتند و اولین نماد از دموکراسی دینی را با انتخاب جمهوری اسلامی به نمایش گذاشتند.

زریوار دریاچەای افسانەای در مریوان

عصر کرد - ایسنا/کردستان زریوار، دریاچەای افسانەای واقع در شهر زیبای مریوان کە هرسالە گردشگران بسیاری را بە سوی خود فرامی‌خواند.

"پالنگان" بهشت پلکانی کردستان

عصر کرد - سنندج- اگر در ایام باقی مانده از تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ استان کردستان را برای سفر انتخاب کرده‌اید، حتما سری هم به روستا "پالنگان" بهشت پلکانی این دیار بزنید، قطعا پشیمان نمی‌شوید.

سنندج؛ تابلویی از تاریخ و طبیعت

، عصرکرد-هموطنان عزیز در تعطیلات نوروز سری به سنندج بزنید تا زیبایی‌های طبیعی و اماکن تاریخی منحصربفرد این شهر را توامان ببینید.

سوغاتی های ترش و شیرین، هدیه مردم بیجار به مسافران نوروزی

عصرکرد- در کنار تعداد زیادی از غذاها، ترشی ها و شیرینی های امروزی، جایگاه سوغاتی های سنتی بیجار مانند ترشی ها و شیرینی ها از طعم و رنگ خاصی برخوردار هستند و همچنان در سبد خرید مسافران و مهمانان نوروزی قرار دارند.

کمی شبیه عید

عصرکرد-- ۲ سال بود که عید رنگ و بوی همیشگی را نداشت، هفت سین به راه بود ولی مهمانان با ترس و لرز به دید و بازدید می رفتند و خیلی ها هم اصلا نمی رفتند؛ امسال اما انگار کمی شبیه عید شده است.

فیلم؛ جشن نوروز در سنندج

عصر کرد - سنندج- مراسم جشن نوروز بعد از ۲ سال وقفه به دلیل اپیدمی کووید ۱۹ با حضور بیش از ۲۰ هزار نفر و با اجرای برنامه‌های اصیل و آیین‌های نوروزی عصر یکشنبه در ورزشگاه ۲۲ گولان سنندج برگزار شد.(فیلم از سیدمصلح پیرخضرانیان)

آیین نوروز در گلوگاە زمان

عصرکرد- نوروز مهم‌ترین عید در حوزە فرهنگی ایران است و همین امر باعث شده که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها همجوار نیز هر ساله با آداب و رسوم خاصی برگزار گردد.

ساير مطالب

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از پایانه مسافری بندرگاه

پیام تبریک مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت آغاز سال نو

چندین دستگاه مینی‌بوس برای ورود به چرخه‌ی حمل و نقل عمومی آماده هستند

لزوم ارائه خدمات 24 ساعته ستاد نوروزی در کیش

تعطیلی بنادر کیش به دلیل ناپایداری جوی و دریایی

تاکید ائمه جمعه کیش بر تعامل و تدبیرمسئولان برای رونق هرچه بیشتر جزیره

تمهیدات جدی درمانی، اجتماعی و فرهنگی برای استقبال از نوروز در کیش

کمپ های چادری نوروز با امکانات مناسب آماده پذیرایی از گردشگران

نخستین انتصاب بانوی فرهنگی به عنوان بخشدار کیش در دولت سیزدهم

انتصاب جدید در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

ارائه گزارش روسای کمیته‌های ستاد نوروزی با هدف تحقق مطالبات مردمی و گردشگران

تجلیل از جانبازان و ایثارگران سرافراز در جزیره کیش

اجرای طرح پاکسازی سواحل با مشارکت ساکنان کیش

سهم یکصد میلیارد تومانی منطقه آزاد کیش در ایجاد زیرساخت های چارک

ارتقاء زیرساخت های چارک با هدف تبدیل این بندر به قطب گردشگری

اعلام نتایج آزمون تخصصی مشاورین دفاتر املاک کیش

منطقه آزاد کیش پیشرو در بازمهندسی فرایندها و حذف امضاهای طلایی

کارآفرینان و تجار کشور سربازان و فرماندهان جبهه اقتصادی هستند

آبنماهای تصویری مهمان نوروز 1401 در کیش خواهند بود

بازدید معاون اقتصادی رییس جمهور از سومین نمایشگاه پتروشیمی در کیش

اعلام زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون مشاورین املاک کیش

نام نویسی در آزمون تخصصی مشاورین املاک در کیش

اهتمام ویژه دبیرخانه شورایعالی و سازمان های مناطق آزاد بر توانمندسازی بانوان مناطق

تجلیل از برگزیدگان جشنواره سراسری گوهر فاطمی در کیش

برگزاری مسابقه ساخت مجسمه های ماسه ای در کیش

مناطق آزاد واحدهای عملیاتی خنثی کننده جنگ اقتصادی / لزوم برنامه‌ریزی برای رفع آسیب‌پذیری‌های زیرساختی مناطق آزاد اقتصادی

تعهداتِ تامین اجتماعی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان منطقه آزاد کیش است

بازدید مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت های تابعه از وضعیت آمادگی مراکز عملیاتی و امدادرسانی کیش

برگزاری جشن میلاد کوثر در کیش

نقش راهبردی بندرتجاری کیش در حوزه بازار بانکرینگ

استقبال کیشوندان از تسهیل در صدور کارت کیشوندی

اشرافیت گرایی در مدیریت مناطق آزاد جایی ندارد

برگزاری نخستین جلسه کمیته حمل و نقل دریایی و هوایی کیش

اجرای برنامه های تحولی برای تسهیل سفر گردشگران به کیش

مشوق‌های مالیاتی و گمرکی برای مناطق آزاد پیش‌بینی شود

همایش کمپرهای کشوری در کیش با هدف کاهش تلفات جاده‌ای

صادرات 9 ماهه مناطق آزاد به 20 میلیارد دلار رسید

انتصاب جدید در حوزه معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان

محمد ثاقب فرد مشاور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش شد

برگزاری دومین دوره مسابقات موت کورت حقوق مناطق آزاد در کیش

دیروز شهدای دفاع‌مقدس نیاز داشتیم، امروز شهدای اقتصادی

تحلیل فتنه و بصیرت مهم‌ترین پیام یوم‌الله 9دی

جزیره کیش در مسیر تبدیل شدن به نخستین شهر اکولوژی کشور

انتصاب مشاور در امور هوشمند سازی سازمان منطقه آزاد کیش

افزایش بیش از 40 درصدی پرواز های جزیره کیش

پویش کاشت صد ها درخت کهور ایرانی در منطقه شمال غربی جزیره کیش

طرح یارانه بنزین برای همه 1

طرح یارانه بنزین برای همه 5

اختصاص سهمیه سوخت در "طرح یارانه بنزین برای همه" با کارت کیشوندی

انتصاب جدید در شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش

ویژه برنامه های جشن شب یلدا در کیش برگزار می شود

برگزاری رالی تفریحی خانوادگی در کیش

برگزاری نخستین کارگاه توسعه فردی و مهارت های زندگی

اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در جزیره کیش

رانندگان وسائط نقلیه عمومی همچنان از سهمیه‌ی خود برخوردارند

نظارت ‌های حداکثری بر مراکز عرضه میوه و تره بار شب یلدای کیشوندان

انتصاب جدید در حوزه معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش

ایجاد تحول فرهنگی با جذب نسل جدید و ایده های نو در فرهنگ غنی ایران اسلامی

نرخ حق الزحمه تنظیم قراردادهای املاک استیجاری مصوب و ابلاغ شد

برگزاری همایش پاکسازی سواحل جزیره کیش به منظور حفظ محیط زیست

نظارت مستمر بر فعالیت وسائط نقلیه عمومی کیش

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فولاد به میزبانی کیش آغاز به کار کرد

بهره مندی ساکنان هندورابی از خدمات پایگاه سیار کنترل سلامت کیش

قرار گرفتن شهر تاریخی حریره کیش در فهرست ثبت یونسکو

تعامل سازنده سازمان با بخش خصوصی زمینه ساز رونق جزیره کیش است

انتصاب سرپرست جدید روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش

ایده یابی کارآفرینی با هدف "کیش بهشت کار آفرینان"

کیش و مسقط در کانون تعاملات حوزه گردشگری و اقتصادی

استقرار پایگاه سیار سلامت در مسجد خاتم الانبیاء کیش

مردم مدیون پرستاران هستند

افتتاحیه نمایشگاه "بانوی ایران زمین" در کیش

تکریم ارباب‌رجوع اصول ارائه خدمت در بیمارستان کیش است

برگزاری ملاقات مردمی با محوریت ارزیابی عملکرد مسوولان سازمان

تعیین نرخ پذیره شهرسازی در کیش منطبق با ضوابط واگذاری اراضی مصوب هیات وزیران

ایجاد تحول در خدمات درمانی گامی دیگر در حوزه سلامت کیش

مشاور و مسوول پیگیری های ویژه محمدرضا لواسانی منصوب شد

فروش بلیط کنسرت های کیش با ظرفیت پذیرش 50 درصدی

انتصاب سرپرست جدید اداره بازرسی، نظارت و پاسخگویی به شکایات سازمان

بهره برداری آزمایشی بیش از 2 هزار متر مکعب آب در کیش

پیام تبریک سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز دانشجو