عصر کرد

آخرين مطالب

سازمان حفاظت محیط زیست

خبر پیدا شدن تمساح در دریاچه چیتگر را فعلا تایید نمی‌کنیم

عصر کرد - رییس اداره محیط زیست شهرستان تهران با اشاره به ماجرای دیده شدن تمساح در دریاچه چیتگر، گفت: اینکه گفته می‌شود آنجا تمساح وجود دارد، کسی هنوز به صورت قطعی نمی‌تواند موضوع را تایید کند و ما هم دقیقا نمی‌دانیم دلیل این نوع پیچیدن خبر و اطلاعات از کجا بوده است.

تخصیص عوارض آلایندگی برای رفع آلودگی‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰/امکان مخالفت مجلس با این بند

عصر کرد - درحالی همانند سال گذشته در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مقرر شده است که بخشی از عوارض آلایندگی برای حل مشکلات زیست‌محیطی کشور اختصاص یابد اما معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست می‌گوید که با توجه به یک فوریت طرح مجلس درباره تخصیص ابن عوارض به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، امکان مخالفت با این بند در بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد.

حیوان آزار ایلامی بازداشت شد

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: شخصی که چند روز پیش اقدام به حیوان آزاری کرده بود، شناسایی و تحویل مراجع قضایی شد.

جمعیت مارال قرمز در پارک ملی گلستان افزایش یافت

عصر کرد - رییس پارک ملی گلستان گفت: امسال طبق سرشماری انجام شده در دوره گاوبانگی (جفت گیری و تعیین قلمرو ) جمعیت مارال قرمز در این ذخیرگاه طبیعی به ۶۱۲ راس افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل ۱۳ درصد بیشتر است.

رهاسازی سنجاب سبب خسارت به باغ‌های همدان می‌شود

عصر کرد - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان گفت: افرادی پس از ناتوانی در نگهداری سنجاب در منزل مسکونی اقدام به رهاسازی آنها در طبیعت کرده که این امر سبب خسارت زدن این گونه جانوری به باغ ها می‌شود.

پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی حقوق حیوانات

عصر کرد - کیومرث کلانتری به مناسبت روز جهانی حقوق حیوانات پیامی صادر کرد. در این پیام تاکید شده است: امید است با تصویب لایحه قانونی حمایت از حیوانات و پیش بینی آموزش مستمر و فرهنگ سازی در مدارس و دانشگاه ها همچنین از طریق رسانه ها در رابطه با حیوان دوستی و حمایت از حیوانات ،در آینده نزدیک دیگر شاهد آزار و اذیت حیوانات در کشورمان نباشیم.

ویروس کرونا به زمین فرصت نفس کشیدن داد

عصر کرد - تهران- معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ویروس کرونا موجب تغییرات زیادی بر تفکر انسان‌ها شده گفت: همین موضوع باعث شد تا به زمین نیز فرصت داده شود تا نفس بکشد.

صدور بیش از ۹۰۰ گواهی به صورت مجازی، پایان کار اولین همایش ملی تنوع زیستی

عصر کرد - دبیر اولین همایش ملی تنوع زیستی گفت: با صدور بیش از ۹۰۰ گواهی برای شرکت کنندگان در همایش و کارگاه های آموزشی، و نیز ارائه دهندگان مقالات فعالیت دبیرخانه عامی اولین همایش ملی تنوع زیستی به کار خود پایان داد.

نخستین جشنواره آثار خبری برای فعالین خبر و رسانه در حوزه آب و تالاب

عصر کرد - معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها از برگزاری مجازی نخستین جشنواره آثار خبری برای فعالین خبر و رسانه در حوزه آب و تالاب در روز پنجشنبه مورخ ۲۰ آذر ‌ماه سال جاری، توسط طرح حفاظت از تالاب‌های ایران و با مشارکت دفتر روابط عمومی و امور رسانه سازمان حفاظت محیط زیست در سه بخش: خبر و گزارش، عکس و اینفوگرافیک، فیلم و موشن گرافیک خبر داد.

رایزنی محیط زیست برای بودجه سال آینده مقابله با گرد و غبار

عصر کرد - مدیر کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به‌صورت مستقیم به بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار اشاره نشده است اما پیش‌بینی می‌شود که این بودجه تقریبا مشابه بودجه سال ۱۳۹۹ باشد.

عملکرد دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاک قابل‌قبول نیست

عصر کرد - معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سازمان محیط‌زیست به عنوان یک دستگاه نظارتی عملکرد دستگاه‌های متولی در اجرای قانون هوای پاک را ارزیابی کرد که نتیجه به دست آمده اصلا قابل قبول نبود.

ممنوعیت هرگونه شکار در استان اردبیل /تداوم گشت‌های مشترک مقابله با شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل از تداوم گشت‌های مشترک حفاظت محیط زیست با اداره دامپزشکی استان برای مقابله با شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.

محیط‌بان منطقه حفاظت شده سبزکوه در درگیری با متخلفان زخمی شد/حال محیط‌بان خوب است

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از زخمی‌شدن یکی از محیط‌بانان در جریان درگیری با متخلفان حمل اسلحه و شکار غیرمجاز در منطقه حفاظت شده سبزکوه خبر داد. وی گفت: هم‌اکنون وضعیت جسمی این محیط‌بان خوب و به‌صورت سرپایی تحت درمان قرارگرفته است.

زیستگاه پرندگان مهاجر در جنوب تهران پایش می‌شود

عصر کرد - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری گفت: زیستگاه پرندگان مهاجر به منظور اقدام‌های پیشگیرانه و مقابله با انواع بیماری‌ها به خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در جنوب تهران پایش می‌شود.

خاک را زنده نگه داریم و تنوع زیستی خاک را حفظ کنیم

عصر کرد - اتحادیه جهانی علوم خاک، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، روز ۵ دسامبر ( ۱۵ آذر) را به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری کرد. بزرگداشت این سال و این روزها از طرف جامعه جهانی بیانگر لزوم توجه هرچه بیشتر به این سرمایه عظیم خدادادی است کـه بـه علـت افـزایش نیازهـای روزافزون جمعیت جهان تحت فشار مضاعف قرارگرفته است.

نشست روز جهانی خاک در قزوین با تاکید بر حفاظت از خاک به عنوان بستر حیات و تنوع زیستی به پایان رسید

عصر کرد - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: با توجه به رشد صنعت و توسعه کشاورزی و فعالیتهای عمرانی که باعث تخریب، آلودگی و ایجاد اختلال در خاک میشوند، توجه به رفع آلودگی خاک و احیای آن در راستای اجرای قانون حفاظت از خاک الزامی است.

وضعیت منابع خاک کشورمان مطلوب نیست

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم از تشکیل پرونده قضایی برای یکی از شهرداران شهرهای استان به دلیل ایجاد آلودگی خاک و مخالفت شدید با ورود خاک های معدنی به این استان خبر داد و گفت: متأسفانه وضعیت منابع خاک در کشورمان اصلا مطلوب نیست.

کلید شناسایی یوزپلنگ های مشاهده شده جدید

عصر کرد - ‎امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان: تصاویر جذاب هفته گذشته از دو یوزپلنگ جوان که همه معتقد بودیم به تازگی مستقل شده اند و تقدیم نگاه علاقمندان شدمورد بررسی قرارگرفت.

از تنوع زیستی خاک محافظت کنید

عصر کرد - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به مناسبت روز جهانی خاک پیامی صادر کرد. کیومرث کلانتری در این پیام تاکید کرد: حفاظت از خاک ضامن امنیت غذایی کشور، سلامت محیط زیست، حفظ تنوع زیستی، تعادل اقلیم و پایداری توسعه است و لازم است با برنامه ریزی، سیاستگذاری و اجرای برنامه های حفاظت از خاک و افزایش آگاهی های عمومی بهره برداران از منابع خاک اقدام کنیم و آن را برای نسل های حاضر و آتی حفاظت کنیم.

تلف شدن ببر باغ وحش ارم

عصر کرد - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: بنا بر اعلام مدیریت باغ وحش پارک ارم، ماده ببر این باغ وحش صبح امروز جمعه ۱۴ آذرماه تلف شده است .

روستائیان زنجان مراقب گرگ‌ها باشند

عصر کرد - رئیس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: روستاییان این استان باتوجه به فصل سرما و برف، مراقب جولان و حمله گرگ ها باشند و اقدامات حفاظتی و مراقبتی را جدی تر بگیرند.

مردم حیات وحش آسیب دیده و سرمازده را به ما گزارش دهند/هوای میهمانان ناخواسته خود را داشته باشیم

عصر کرد - مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد از مردم خواست کرد: درصورت مشاهده حیات وحش آسیب دیده و سرما زده ضمن مراقبت موضوع را به ادارات شهرستانی گزارش دهند.

آرادکوه باید جا به جا شود/ تلاش شهرداری کافی نیست/ کمپوست بویی به مراتب بدتر از زباله دارد

عصر کرد - عیسی کلانتری رییس سلزمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم جابه جایی آراد کوه گفت: جا به جایی آرادکوه حداقل به ۵۰۰ میلیون دلار هزینه نیاز دارد و شهرداری عاجز از تامین این رقم است بنابراین باید به سمت سرمایه گذاری پیش رفت.

سازمان حفاظت محیط زیست چه الزاماتی برای نصب کاتالیست بر موتورسیکلت ها اعمال کرده است؟

عصر کرد - رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست عدم نصب کاتالیست بر موتورسیکلت ها و بی اعتنایی تولید کنندگان موتورسیکلت به این موضوع را قویا تکذیب کرد.

خبر خوش لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای محیط‌بانان/سهم قانون هوای پاک از بودجه

عصر کرد - براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اعتبارات سازمان حفاظت محیط‌ زیست در بخش حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط‌ زیست و حمایت از محیط‌بانان نسبت به سال گذشته بیش از ۳۶ میلیارد تومان افزایش یافته است.

ششمین نشست مرکز منطقه‌ای رامسر با حضور معاون سازمان محیط زیست برگزار شد

عصر کرد - ششمین نشست مرکز منطقه ای رامسر درتاریخ ۱۲ آذرماه ۹۹ برابر با دوم دسامبر ۲۰۲۰ در سالن جلسات سازمان حفاظت محیط زیست با حضور احمد رضا لاهیجان زاده معاون سازمان حفاظت محیط زیست به صورت وبینار برگزار شد .

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران

عصر کرد - براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، منتهی به ساعت ٨ صبح روز چهارشنبه مورخ ١٢ آذرماه متوسط شاخص کیفیت هوای تهران در ٢٤ ساعت گذشته ١٣٤ و آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ٢.٥میکرون وکیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.

زنگ خطر برای پسماندهای پزشکی «پردیس»

عصر کرد - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در کشور اهمیت مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی را بیش از پیش افزایش داده است، گفت: شهرستان پردیس فاقد دستگاه بی‌خطرساز پسماندهای پزشکی است و این پسماندها در مخازن زباله نقاط مختلف شهرستان تخلیه می‌شوند. وضعیت پسماندهای پزشکی پردیس زنگ خطری برای سلامت مردم این شهرستان است و باید هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی شود.

زیستگاه‌های آبی و تالابی استان اردبیل پایش می‌شود

عصر کرد - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: زیستگاه‌های آبی و تالابی استان از نظر وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مهاجر به طور مستمر رصد و پایش می‌شود.

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده نشده است

عصر کرد - مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی طی روزهای اخیر نگرانی‌هایی را از گسترش این بیماری و مشاهده آن‌ در استان‌های دیگر به وجود آورده است. رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران گفت: هیچ مورد مشکوک یا قطعی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طی سال جاری در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است.

سهم ۹۵ درصدی صنایع اصفهان در انتشار ذرات معلق PM۲.۵

عصر کرد - رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مطالعات سیاهه انتشار آلودگی هوای اصفهان، گفت: نتایج این مطالعات نشان می دهد که منابع ثابت (صنایع و کارخانه ها) ۹۵ درصد و منابع متحرک ( انواع وسایل نقلیه) پنج درصد در آلودگی هوای این کلانشهر سهم دارند.

محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود

عصر کرد - فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست گفت: «سعید مومیوند» محیط‌بان همدان که به علت درگیری با چند فرد مسلح در زندان بود، با قرار وثیقه تا دو روز آینده آزاد می‌شود.

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

عصر کرد - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرحی که در آن شهرها براساس آسیب پذیری رتبه بندی می شوند، گفت باید با بهره گیری از دانش و ایده های نوین و با در نظرگرفتن یک الگوی مصرف مناسب و ارائه راهبردهای افزایش تاب آوری شهرها به شهرداری ها، از آسیب پذیری شهرها در مقابله با حوادث به ویژه تغییر اقلیم بکاهیم تا در آینده شاهد بهبود کیفیت محیط زیست شهرها باشیم.

ساير مطالب

نوعی ماکارونی که کلسترول خون را کاهش می‌دهد

هرگز این خوراکی ها را به کودکان ندهید

پژوهشگاه علوم‌وفناوری اطلاعات نماد رشد و بلوغ علمی ایران است

میوه های عجیب و غریب حاصل تغییرات آب‌ و هوایی است؟

جزئیات ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

هشدار پزشکان: خیره شدن به نمایشگر گوشی زیر نور خورشید به چشم آسیب می‌زند

امضای تفاهم نامه همکاری بین حوزه هنری و دانشگاه کردستان

اسید فولیک خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد؟

مهم ترین عامل طول عمر کشف شد

پروتئینی که راز کاهش بینایی در دوره پیری را فاش می‌کند

شرکت های دانش بنیان از حلقه‌های اصلی توسعه فناوری در کشور هستند

بیمارستان گیلانغرب به دستگاه‌های پیشرفته سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن مجهز شد

روشی برای بهبود خودمراقبتی در بیماران دچار سکته قلبی

ارواح می‌توانند وسایل را جابه‌جا کنند؟

دافوس ارتش اثبات کرد پیروزی در صحنه نبرد همواره به علم و دانش نیاز دارد

شباهت آواز نهنگ هایی در 8000 کیلومتر دور از هم/ بررسی ریشه ارتباطات فرهنگی در حیوانات و انسانها

یک داروی قدیمی و ارزان، امیدی تازه برای درمان ریزش مو

آواز نهنگ ها 8000 کیلومتر بسامد دارد!

تولید داروی گیاهی برای درمان آسم کودکان در کشور

مردان یا زنان؛ کدام‌یک دچار اعتماد به نفس بیش‌از حد هستند؟

بیست و سومین دوره مجمع اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی در دانشگاه کردستان برگزار شد

اومیکرون هم صاحب واکسن شد

کشف رازهای جدید اهرام شگفت انگیز فراعنه مصر

رشد 30 درصدی تعداد رشته‌های مسابقات ملی مهارت در کردستان

پیاز، قند خون بالا را تا 50 درصد کاهش می‌دهد

این «کرم های زامبی»، استخوان های موجود در اعماق اقیانوس ها را می‌خورند!

نوشیدن چای عمر را طولانی می‌کند

مطالعه مغز ضد آلزایمر یک زن برای مقابله با این بیماری!

انتقاد یک استاد دانشگاه از نبود الگوی کشت مناسب در کشور در شرایط بحران آب

سه رکن آموزش اصلاح می‌شود/راه اندازی درگاه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان ایرانی

دستاورد دانشمندان ایرانی: درمان تومورهای سرطانی در کمتر از یک هفته با روشی نوین

راه‌اندازی 22 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه کردستان

اخذ مجوز راه‌اندازی 22 رشته‌ تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه کردستان از سال 1400

کشف فسیل یک موساسور غول‌پیکر در مراکش

دستیابی به کشاورزی پُررونق با بهره‌گیری از علم روز امکان‌پذیر است

احساسی که نشانه از دست دادن حافظه است

پروفسور ستاره، الگوی علمی و اخلاقی نسل جوان

جایزه سالانه زنده یاد دکتر ستاره در دانشگاه کردستان برگزار می‌شود

دانشگاه جامع علمی کاربردی کردستان در 218 کد رشته دانشجو می پذیرد

تاثیر وعده صبحانه بر سلامت روانی-اجتماعی کودکان

راهکاری ساده که از ابتلا به کرونا پیشگیری می کند

آغاز ثبت‌نام دوره‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها

"فرضیه تمساح" شاید به افراد کم شنوا کمک کند!

کدام گونه از حیوانات می‌توانند تغییرات اقلیمی را تحمل کنند؟

نقش اسفنج دریایی در مبارزه با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

ثبت‌نام پنجمین دوره آزمون زبان MSRT از هشتم شهریور آغاز می‌شود

پیشگیری از سرطان مرگ بار با اجتناب از عوامل خطرزا

تایید ماندگاری ویروس آبله میمونی روی سطوح

کشف معما درباره موجودی دارای دهان و فاقد مقعد/ عکس

رصدخانه دانش‌آموزی در کردستان راه‌اندازی شود

پیش بینی زودهنگام ابتلا به دیابت با یک آزمایش خون ساده

15 درصد کودکان کردستانی دچار لاغری اند

هورمون سلول های چربی رشد تومور را مهار می‌کند

کشف آنتی بادی جدیدی که می‌تواند همه سویه های ویروس کرونا را خنثی کند

برنامه‌ریزی مجدد مغز برای درمان آلزایمر

تغییر گروه خونی کلیه‌های اهدایی ممکن شد

چرا افراد مسن به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند؟

رقابت 302 شرکت کننده در مرحله دوم مسابقه نانو در 19 حوزه امتحانی

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره اعمال ارشدیت با مدرک تحصیلی در نیروی انتظامی

تشخیص سرطان با بررسی مواد شیمیایی موجود در اشک

درمان نابینایی با روش ابداعی دانشمند ایرانی

کشف فسیل یک دایناسور زرهی در آرژانتین

آیا زنان خوداشتغال سالم تر هستند؟

توانمندسازی از ضروریات فعالیت‌های دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه کردستان است

اقتدار فضایی ایران؛ از میمون فضانورد تا ماهواره خیام

پدیده‌ای عجیب بدون دلیلی مشخص؛ یک شبانه روز طولانی‌تر شده است!

نقش نمک در حیات فرازمینی

آغاز ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون کنکور 1401

نتایج یک تحقیق؛ مردان متاهل و تحصیلکرده بیشتر از زنان عمر می‌کنند

ارائه بیش از 8500 مقاله در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ترسیم اولین نقشه کامل از ارتباطات سیستم ایمنی بدن

از هر 8 بیمار، یک نفر علائم کرونا را حفظ می‌کند

هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است

پویایی و خلاقیت دو عنصر بارز جهاددانشگاهی

بالا رفتن از پله ها راهی برای جلوگیری از کوچک شدن مغز

سه داروی جدید علیه امیکرون BA.5

48 درصد از تغذیه انحصاری کودکان در کردستان با شیر مادر است

20 مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور در استان کرمانشاه فعال است

آخرین وضعیت بیماری "وبا" در کشور / 2 استان در صدر موارد ابتلا

یافته جدید دانشمندان برای خداحافظی با کچلی!

نقش محل سکونت در احتمال فرزندآوری افراد!

دارچین چه تاثیری در بیماری‌های قلبی عروقی دارد؟

پیشتازی داوطلبان شهرستانی در کسب رتبه‌های برتر کنکور

داوطلب کرمانشاهی کنکور: پشتکار مهمترین رمز موفقیتم در کسب رتبه یک بود

انجام آموزش‌های مورد نیاز پتروشیمی توسط فنی و حرفه‌ای کرمانشاه

رئیس جدید دانشگاه علمی کاربردی کردستان معرفی شد

پاکسازی محصولات زراعی با سنگ گچ

مراکز جامع علمی کاربردی منحل شده احیا می شوند

رویکرد علمی و پژوهشی به حل مشکل بیکاری کرمانشاه کمک می‌کند

فناوری نوینی در تولید پایه های بتنی برق در کردستان طراحی شد

چگونه اصول تغذیه سالم داشته باشیم؟

دانشگاه‌ها نقش پررنگی در توسعه اکوسیستم نوآوری داشته باشند

ارایه بیش از دو میلیون نفرساعت آموزش فنی و حرفه‌ای در کردستان

این بیماران بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کرونا هستند

پارک علم و فناوری استان کردستان هزار میلیارد ریال اعتبار جذب کرد

مشاهده یک موجود عجیب شاخک‌دار در اقیانوس آرام

باکتری یک بیماری نادر و خطرناک از آب و خاک جنوب آمریکا سر درآورد

شرکت‌های دانش‌بنیان در کردستان به کمک دستگاه‌های دولتی می‌آیند

مرگ زمین با گرفتن جان آب

حل بحران گرد و غبار نیازمند گفتمان های نوین است