عصر کرد

آخرين مطالب

صنعت گردشگری حلقه گمشده اقتصاد در ایلام اقتصادي

  بزرگنمايي:

عصر کرد - گردشگری یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان ایلام به شمار می‌رود که نیازمند سرمایه‌گذاری است، هرچند طرح‌های زیرساختی این حوزه در استان نیز باید احیا شود.
آتشکده سیاهگل، تنگ بهرام چوبین، سنگ‌نوشته تخت‌خان، نقش‌برجسته گل گل ملکشاهی، قلعه قیران، قلعه والی، کوه قلاقیران و… از آثار تاریخی و گردشگری ایلام به شمار ‌می‌روند که نشان‌دهنده تاریخ و فرهنگ گسترده استان ایلام هستند، از طرف دیگر این استان به واسطه برخورداری از آب و هوای معتدل، طبیعتی چهار فصل و برخورداری از پوشش گیاهی غنی، برای دوستداران طبیعت یکی از مناطق تفریحی و گردشگری معروف در کشور به شمار می‌رود، به گونه‌ای که هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن جاذبه‌های طبیعی این استان همچون تنگه رازیانه، تنگه کافرین و آبشار راهی استان ایلام می‌شوند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
کاستی‌های موجود
لازم به ذکر است در چند سال اخیر برای توسعه صنعت گردشگری در استان ایلام اقدام خوبی شکل گرفته است اما با این حال هنوز هم صنعت گردشگری در این استان آن‌گونه که باید رشد و پیشرفت نداشته، البته عدم موفقیت این استان در جذب گردشگر فقط به یک دوره خاص مربوط نمی‌شود و سال‌هاست موضوع گردشگری در استان مغفول و ناشناخته واقع شده است.
یک کارشناس گردشگری معتقد است این موضوع بر همگان روشن است که جایگاه استان ایلام از نظر گردشگری با وجود جاذبه‌های بزرگ و با ارزشی چون پارک جنگلی چغاسبز، آبشار وه ریز، غار کناتاریکه، موزه تاریخی طبیعی ایلام، روستای کُلم، آبشار گچان، نقش برجسته
گل گل، طاق شیرین و فرهاد، کاخ فلاحتی، تنگ رازیانه نسبت به بسیاری از استان‌ها پایین است.
ضعف زیرساخت‌های گردشگری
مرضیه حسینی می‌افزاید: نبود مناطق و مراکز تفریحی از جمله استخرهای بزرگ سرپوشیده با تجهیزات و امکاناتی که سبب جذب گردشگر شود، کمبود اقامتگاه‌های بومگردی، نبود شهربازی مجهز و هزاران امکانات دیگر بیش از هر چیزی بر پایین بودن گردشگری
در ایلام تأثیر می‌گذارد.
وی تصریح می‌کند: صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های اقتصادی برای توسعه استان ایلام، درآمدزایی و ایجاد اشتغال به شمار می‌رود، البته این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری و ورود فعالان بخش خصوصی است که باید مورد توجه مسئولان مربوط قرار گیرد.
افزایش زیرساخت‌های گردشگری
استاندار ایلام اما بر این باور است که زیرساخت‌های مناسبی برای گردشگران در استان فراهم شده است.
بهرام‌نیا با اشاره به اینکه در تنگ کافرین زیرساخت‌هایی آماده شد و خدماتی برای توقف لحظه‌ای گردشگران و مسافران فراهم شده است، می‌افزاید: بدره یکی از شهرستان‌های گردشگری استان است که مورد توجه مسافران قرار دارد وامید است که آمادگی دستگاه‌های عضو ستاد سفر مضاعف بوده و مسافران و گردشگران خاطره خوبی از استان داشته باشند.
استاندار ایلام با تأکید بر تقویت غرفه‌های صنایع‌دستی و سوغات محلی هر شهرستان، ادامه می‌دهد: اگرچه در مجموع زیرساخت‌ها و اقدامات انجام شده برای گردشگران در مقایسه با سال‌های گذشته تفاوت بسیار محسوس دارد اما همچنان نیاز است همه دستگاه‌های اجرایی و عضو ستاد سفر برای میزبانی شایسته از گردشگران پای کار باشند.
گردشگری مذهبی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام نیز درباره ظرفیت گردشگری در این استان تصریح می‌کند: استان ایلام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد که باید برای اشتغال‌زایی مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.
حجت‌الاسلام الله‌نور کریمی تبار می‌افزاید: استان ایلام دارای زیبایی‌های بکر و مناطق طبیعی جذابی است و همچنین به واسطه قرارگیری در مسیر عتبات عالیات هرساله میزبان زائران حسینی است، از این رو باید به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این استان توجه ویژه‌ای شود.
قطب گردشگری سلامت
نماینده مردم ایلام در مجلس یازدهم نیز معتقد است با توجه به‌قرار گرفتن استان ایلام در مسیر اصلی عتبات عالیات و مرز مهران و همچنین وجود یادمان‌های شهدا در برخی از نقاط استان، باید به حوزه گردشگری استان توجه ویژه‌ای شود.
علی‌اکبر بسطامی با اشاره به اینکه بی‌شک حفظ یادمان‌های شهدا سبب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود، ادامه می‌دهد: رایزنی‌ها و پیگیری‌های لازم برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان ایلام با مسئولان کشوری انجام شده است.
وی با بیان اینکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص توجه ویژه به حوزه گردشگری این استان وعده داده‌است، اظهار کرد: استان ایلام از مناطق گردشگری جنگلی، طبیعی و کوهستانی بسیار زیبایی برخوردار است که می‌توان به‌عنوان قطب گردشگری سلامت نیز مورد توجه قرار گیرد که باید مسئولان ذی‌ربط به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند.
گردشگری یک مسئله فرابخشی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز بر این باور است که گردشگری یک مسئله فرابخشی است، همه دستگاه‌های اجرایی در استان ایلام باید برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان تلاش کنند.
فرزاد شریفی عنوان می‌کند: استان ایلام، به دلیل دارا بودن ارزش‌های تاریخی، سنتی، معماری عموماً قدیمی، تنوع آب و هوایی، کثرت و پراکندگی آثار تاریخی و به یادماندنی، شیوه‌های زیستی، بومی کهن و فرهنگ غنی، اماکن مذهبی زیارتی و وجود جاذبه‌های متنوع طبیعی به عنوان یک شهر نمونه، جایگاه ویژه‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.
وی می‌افزاید: ایلام با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری پرشماری که دارد نوروز سال گذشته به عنوان پدیده نوظهور گردشگری کشور معرفی شد و تکرار این عنوان از اهداف ماست.
احیای گردشگری خارجی
شریفی با بیان اینکه وجود مرز مهران فرصتی ارزنده برای جذب گردشگران عراقی به شمار می‌رود، تصریح می‌کند: گردشگری و صنعت توریسم در رونق اقتصاد بدون نفت نقشی غیرقابل انکار دارد و باید این حوزه در استان ایلام باتوجه به پتانسیل‌هایی که دارد توسعه و گسترش یابد.
این مسئول ادامه می‌دهد: به منظور رونق صنعت گردشگری در استان ایلام 31 واحد راکد و نیمه تعطیل در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان شناسایی شد که 20 واحد از این تعداد احیا شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اظهار می‌کند: راه‌اندازی 264 مرکز اقامتی در استان، 100 مکان بومگردی فعال و 23 مجتمع خدماتی، رفاهی و بهداشتی بین‌راهی از دیگر اقدامات این ارگان برای توسعه زیر ساخت‌های گردشگری و جذب گردشگر به استان است.
سفیران گردشگری
وی با بیان اینکه فعالان گردشگری هر کدام یک سفیر در حوزه گردشگری هستند؛ تصریح می‌کند: از تمامی فعالان گردشگری انتظار می‌رود تمامی نقاطی که پتانسیل‌های گردشگری دارند را با اجرای تورهای گردشگری معرفی و شناسایی کنند که این نقاط گردشگری در اقلام تبلیغاتی و نرم‌افزارهای معرفی استان به‌روزرسانی شوند.
وی می‌افزاید: با در نظر گرفتن اینکه توسعه‌ صنعت گردشگری منجر به افزایش درآمد قشرهای مختلف، کاهش بیکاری و رونق اقتصادی و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی مردم و افزایش رفاه اجتماعی در استان ایلام می‌شود، لازم است توجه به این بخش بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

عصر کرد

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/842521/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سگ‌های ولگرد مهمان ناخوانده اهالی روستای انجم آباد رباط کریم شد

نتیجۀ یک تحقیق: پسر ها در ریاضی از دختر ها بهتر نیستند

افزایش 23 درصدی بارش باران در استان کرمانشاه

تحلیل دیدار ایتالیا - آلبانی از زبان عزیزی و دژاگه

باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم

نارضایتی اسپالتی با وجود شروع 3 امتیازی ایتالیا در یورو 2024

باورم نمی‌شد قرار است در یورو بازی کنم

مهاجم استقلال داماد شد

کیه‌زا خاطره یورو 2020 را زنده کرد

نتایج روز دوم و برنامه روز سوم مرحله گروهی یورو 2024

حاجی عیدی: بودجه ما خیلی پایین بود

جراحت صورت علیرضا علیزاده بر اثر اصابت بطری آب

حسینی: گل مس هدیه خودمان بود

باقری: خیلی راحت می‌توانستیم پیروز بازی باشیم

لطفی: این فصل خیلی زحمت کشیدیم

خسروی: اگر دل کسی را شکستم، عذرخواهی می‌کنم

تحلیل صالح از دیدار اسپانیا - کرواسی یورو 2024

کیه‌زا بهترین بازیکن مصاف ایتالیا و آلبانی لقب گرفت

مرفاوی: نکونام نمره قبولی گرفت؛ نیاز به تغییر کادر فنی نیست

دستیابی نمایندگان تالو ایران به 4 مدال در بازی‌های بریکس

مغز هنگام خواب سعی می‌کند آینده را پیش‌بینی کند

خطر جدی روی دروازه ایتالیا در دقیقه 90

خلاصه بازی ایتالیا و آلبانی

بیهقی : سیاست هیات مدیره حفظ تیم است

نوری: شاگردی مجتبی حسینی برایم افتخار بود

صعود به فینال با آلترناتیو گلرهای اصلی!

تمجید جالب کاپیتان مس از آلومینیوم اراک

ایتالیا 2-1 آلبانی؛ خبری از شگفتی نبود؛ امیدوارکننده اما متزلزل

فیلم/ شفافیت و عدالت در اقتصاد به روایت قاضی‌زاده هاشمی

با سر و سامان دادن به اقتصاد ستون را حفظ کنید

مدیر تیم گل‌گهر: شروع کننده درگیری دابو بود

ایران میزبان اولین بازی تاریخ نخبگان

نویدکیا: سپاهان را دوست دارم، اما جام می‌خواهم

پیشنهاد اروپایی برای ملی‌پوش جوان ایران

خداحافظی کمک داور سرشناس لیگ از قضاوت

مورایس: گل‌گهر برد ما را مهم‌تر کرد

نویدکیا: فینال را هر کجا برگزار کردید قزوین برگزار نشود

فینالیست‌های جام حذفی مشخص شدند

ضرورت نقش‌آفرینی نخبگان در فراهم کردن بستر برای انتخاب رئیس‌جمهور اصلح

شکایت متقابل از بیرانوند؛ با اسم استقلال بازی کردی!

میرصالحیان: اتفاقات اواخر بازی از کم ظرفیتی بعضی ها نشات می گیرد

سازمان لیگ: فینال حذفی در قزوین!

تشویق ایسلندی بازیکنان سپاهان با هواداران

رضائیان پس از بازی پیراهنش را به هواداران اهدا کرد

دلافوئنته: تمام اسپانیا به این تیم افتخار می‌کنند

انتقاد از ستاره کرواسی؛ پستش را گم کرده بود!

سپاهان: مترجم تیم و سیاوش زخمی شدند

علیمحمدی: تیم آلومینیوم واقعا تاکتیکی و دونده بود

کاظمی: حواشی فوتبال همیشه وجود داشته اند اما ....

صحنه کم‌نظیر بلعیدن مار پلنگی توسط مار کبری در شهرستان زاوه (فیلم)