عصر کرد

آخرين مطالب

بیم ها و امیدهای معیشتی در دولت آتی؛ تمدید گرانی یا پایان نگرانی؟! / برنامه های اقتصادی کدام کاندیدا با اقبال مردمی مواجه است؟ اقتصادي

بیم ها و امیدهای معیشتی در دولت آتی؛ تمدید گرانی یا پایان نگرانی؟! / برنامه های اقتصادی کدام کاندیدا با اقبال مردمی مواجه است؟
  بزرگنمايي:

عصر کرد -

عصر کرد

به گزارش تابناک اقتصادی، شرایط حاکم بر جامعه نشان می دهد مهم‌ترین بخش سوالات در مناظره‌ها و برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری برای مخاطبان، به حوزه اقتصاد و معیشت مربوط است. اقتصاد، چالشی‌ترین بحثی است که همه مردم با آن درگیر هستند و نامزدهای انتخاباتی هم باید پاسخ های روشنی برای آن داشته باشند.
به گفته کارشناسان وضعیت کنونی ایران حاکی از آن است که اقتصاد نیاز به یک جراحی بزرگ دارد.
وضعیت معیشتی و گرانی های افسار گسیخته که به نظر می رسد از کنترل خارج شده از اصلی ترین مطالبات مردم محسوب می شود. در این میان نامزدها نیز قطعا به رسم همیشه برنامه های اقتصادی را حداقل فعلا در اولویت قرار داده و درمورد آن سخن خواهند گفت. البته باید به این نکته توجه داشت که فاصله شعار انتخاباتی تا عمل بسیار زیاد است. چه بسیار مسئولانی که در این سال ها با شعارهای امیدوار کننده به میدان آمدند اما در عمل چیری نصیب مردم نشد و در نهایت به نارضایتی بیشتر از وضعیت اقتصادی دامن زده است.
دغدغه های مهم اقتصادی نگاهی به تحلیل ها و اظهارات اقتصادی استادان، کارشناسان، فعالان بخش و حتی اظهار نظرهای مسئولین نشان می دهد که در مجموع برخی موارد مانند رشد اقتصادی پایین با نوسان بالا، تورم‌های مزمن، کاهش‌های شدید و پیاپی ارزش پول ملی و افول قدرت خرید مردم، کمیت و کیفیت پایین اشتغال و اشتغالزایی، ناترازی عرضه و تقاضای انرژی ونزدیک شدن آن به بحران، بی‌ثباتی اقتصاد کلان، پایین بودن نرخ پس انداز، تشکیل سرمایه و طبعا سرمایه‌گذاری و مستهلک شدن سرمایه‌های فیزیکی و زیرساخت‌ها،فقدان نقش شایسته تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، فضای مجازی و اکنون چالش های مرتبط با نقش هوش مصنوعی در مسیر توسعه، روند افزایشی خروج سرمایه انسانی و مادی از کشور، ‌فرصت‌های نابرابر رقابت برای عاملان اقتصادی، مواجهه فعالان اقتصادی با فقدان شفافیت، بهره‌وری پایین نیروی کار و سرمایه و مسیر ضعیف ارتقای تکنولوژی در کشور، افزایش نابرابری در ثروت، بحران در برخی از شاخص‌های زیست محیطی، درخطر بودن منابع آبی، سطح بالای آلودگی هوا منتج به تهدید سلامتی شهروندان و نیز دغدغه های بخش خصوصی از مشکلات جدی حوزه اقتصاد در شرایط فعلی بوده، یا این که به صورت غیرمستقیم، اما جدی، در این حوزه اثرگذارند.
در حال حاضر و تاکنون نامزدهای پاستور برنامه اقتصادی شفافی ارایه نداده و در مورد تیم اقتصادی خود اظهارنظری نکرده اند. اینکه چه کسی موفق شود تیم اقتصادی قوی تری را به همکاری دعوت کند و چه برنامه ای ارایه دهد، به طور قطع یک برد برای آن نامزد خواهد بود.
اظهارات جسته و گریخته برخی نامزدها در مورد اقتصاد محمدباقر قالیباف یکی از کاندیداهای تایید شده گفته است: امروز باید یک مدیریت دقیق منطبق بر هوشمندسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی فعال باشد. ما باید اقتصاد را بزرگ کنیم و بعد از آن قادر به حل مشکلات خواهیم بود. شعار ما دولت خدمت و پیشرفت است.
رییس مجلس شورای اسلامی فعلی می گوید: در اداره دولت تلاش می‌کنم شوکی وارد نکنم، مبنا کارآمدی است و اگر ضرورت پیدا کرد ، تغییراتی خواهیم داشت در غیر این صورت به همین منوال کار را ادامه خواهیم داد.
سید امیرقاضی زاده هاشمی دیگر نامزد تایید شده نیز گفت:ما تورم مزمن داریم باید ببینیم ریشه‌اش چیست که این گرانی کمرشکن که هر روز سفره مردم را کوچکتر می‌کند.باید کاری کنیم که اقتصاد کم کم ملی شود و اقتصاد به نفع مردم شکل بگیرد.
قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ثروت دولت باید ثروت ملی شود، تاکید کرد: مردم باید سهامداران دارایی‌های دولت باشند.
به گفته وی اگر نظام اداری جراحی نشود و اقتصاد کشور به سمت اصلاح حرکت نکند، این ساختار سفت و سلب نمی‌گذارد که تورم مزمن 60 ساله و 70 ساله از بین برود، این را هم باید اصلاح کنیم تا آن مسئله تورم درست شود.
به گفته وی ، نظام پولی و بانکی، بانک مرکزی، کسر بودجه، ساختار نامتوازن بودجه، که باعث می‌شود، مرتب دولت‌ها دست در جیب مردم کنند و هزینه‌های خودشان را از جیب مردم پرداخت و به مردم تحمیل تورم کنند.
مسعود پزشکیان هم یکی دیگر از کاندیداهای تایید شده شورای نگهبان در سخنانی اظهار داشت: کاری که ما باید در دولت انجام دهیم این است که دولت و مجریان را چابک‌تر کنیم تا ما را به اهداف مان برساند. در جهت رسیدن به این اهداف باید سه اصل مسئولیت پذیری، ادامه مسیر و پاسخ گویی مورد توجه قرار گیرد و هیچ دولت و حاکمیتی بدون رعایت این اصول نمی‌تواند به اهداف خود برسد.
وی گفت:علت آن که نتوانستیم خیلی از برنامه‌ها از جمله برنامه ششم توسعه را به هدف برسانیم این است که افرادی که در سیستم حضور داشتند، اصلا از برنامه خبر نداشتند، هدف و سیاست را پیگیری نمی‌کردند و مهارت و علم اجرای این کار را نداشتند.
ما از عدالت صحبت می‌کنیم، اما هیچ گاه سهم مناطق محروم را از نظر نیروی انسانی، منابع، فضا، تجهیزات و امکانات به شکل صحیح پرداخت نمی‌کنیم.
پزشکیان افزود: با شعار نمی‌توان به رشد هشت درصدی دست پیدا کرد، زمانی که توانستیم با مردم آشتی کنیم، اعتماد سرمایه دار و سرمایه گذار را جلب کنیم و به کارشناس و تولید کننده احترام بگذاریم، دستیابی به اهداف نیز امکان پذیر است.
وی تاکید کرد:باید مسئولان بر سر سفره‌ای بنشینند که مردم نشسته اند اگر این کار را انجام دهیم مردم می‌توانند به ما اعتماد کنند، اما اگر این کار را نکنیم ضریب‌ها صرفا عدد‌هایی است که نوشته شده است و محقق نمی‌شود و در نهایت نیز تقصیر را نمی‌پذیریم و به گردن آمریکا می‌اندازیم. تقصیر‌ها برای ما است و اگر اتفاقی در این جامعه رخ می‌دهد مقصر ما هستیم که در قبال تصمیمات گرفته شده پاسخگو نیستیم.
در روزهای آینده نامزدها احتمالا به صورت شفاف تری نسبت به قبل، در خصوص برنامه های اقتصادی خود سخن خواهند گفت تا مردم با تامل بهتر، به انتخاب کاندیدای مورد نظر خود اقدام کنند. اینکه کدام نامزد موفق می شود برنامه های اقتصادی عملگرایانه و واقعی ارایه دهد و سعی جدی ر رفع دغدغه های اقتصادی و معیشتی مردم داشته باشد او را نه یک قدم، که چندیم قدم به پاستور نزدیک تر خواهد کرد. هر چند تاکنون برنامه ملموس اجرایی و خاص از سوی کاندیداها ارایه نشده و اقبال عمومی را نیز در پی نداشته است. باید منتظر روزهای بعد بود.

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/842518/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سگ‌های ولگرد مهمان ناخوانده اهالی روستای انجم آباد رباط کریم شد

نتیجۀ یک تحقیق: پسر ها در ریاضی از دختر ها بهتر نیستند

افزایش 23 درصدی بارش باران در استان کرمانشاه

تحلیل دیدار ایتالیا - آلبانی از زبان عزیزی و دژاگه

باید از مداخله اشخاص در امور بانکی جلوگیری کنیم

نارضایتی اسپالتی با وجود شروع 3 امتیازی ایتالیا در یورو 2024

باورم نمی‌شد قرار است در یورو بازی کنم

مهاجم استقلال داماد شد

کیه‌زا خاطره یورو 2020 را زنده کرد

نتایج روز دوم و برنامه روز سوم مرحله گروهی یورو 2024

حاجی عیدی: بودجه ما خیلی پایین بود

جراحت صورت علیرضا علیزاده بر اثر اصابت بطری آب

حسینی: گل مس هدیه خودمان بود

باقری: خیلی راحت می‌توانستیم پیروز بازی باشیم

لطفی: این فصل خیلی زحمت کشیدیم

خسروی: اگر دل کسی را شکستم، عذرخواهی می‌کنم

تحلیل صالح از دیدار اسپانیا - کرواسی یورو 2024

کیه‌زا بهترین بازیکن مصاف ایتالیا و آلبانی لقب گرفت

مرفاوی: نکونام نمره قبولی گرفت؛ نیاز به تغییر کادر فنی نیست

دستیابی نمایندگان تالو ایران به 4 مدال در بازی‌های بریکس

مغز هنگام خواب سعی می‌کند آینده را پیش‌بینی کند

خطر جدی روی دروازه ایتالیا در دقیقه 90

خلاصه بازی ایتالیا و آلبانی

بیهقی : سیاست هیات مدیره حفظ تیم است

نوری: شاگردی مجتبی حسینی برایم افتخار بود

صعود به فینال با آلترناتیو گلرهای اصلی!

تمجید جالب کاپیتان مس از آلومینیوم اراک

ایتالیا 2-1 آلبانی؛ خبری از شگفتی نبود؛ امیدوارکننده اما متزلزل

فیلم/ شفافیت و عدالت در اقتصاد به روایت قاضی‌زاده هاشمی

با سر و سامان دادن به اقتصاد ستون را حفظ کنید

مدیر تیم گل‌گهر: شروع کننده درگیری دابو بود

ایران میزبان اولین بازی تاریخ نخبگان

نویدکیا: سپاهان را دوست دارم، اما جام می‌خواهم

پیشنهاد اروپایی برای ملی‌پوش جوان ایران

خداحافظی کمک داور سرشناس لیگ از قضاوت

مورایس: گل‌گهر برد ما را مهم‌تر کرد

نویدکیا: فینال را هر کجا برگزار کردید قزوین برگزار نشود

فینالیست‌های جام حذفی مشخص شدند

ضرورت نقش‌آفرینی نخبگان در فراهم کردن بستر برای انتخاب رئیس‌جمهور اصلح

شکایت متقابل از بیرانوند؛ با اسم استقلال بازی کردی!

میرصالحیان: اتفاقات اواخر بازی از کم ظرفیتی بعضی ها نشات می گیرد

سازمان لیگ: فینال حذفی در قزوین!

تشویق ایسلندی بازیکنان سپاهان با هواداران

رضائیان پس از بازی پیراهنش را به هواداران اهدا کرد

دلافوئنته: تمام اسپانیا به این تیم افتخار می‌کنند

انتقاد از ستاره کرواسی؛ پستش را گم کرده بود!

سپاهان: مترجم تیم و سیاوش زخمی شدند

علیمحمدی: تیم آلومینیوم واقعا تاکتیکی و دونده بود

کاظمی: حواشی فوتبال همیشه وجود داشته اند اما ....

صحنه کم‌نظیر بلعیدن مار پلنگی توسط مار کبری در شهرستان زاوه (فیلم)