عصر کرد

آخرين مطالب

11 حقیقت شگفت انگیز درباره زمان مقالات

11 حقیقت شگفت انگیز درباره زمان
  بزرگنمايي:

عصر کرد - در واقع، هیچ ساعتی روی زمین وجود ندارد که کاملا "صحیح" باشد. فرآیند واقعی تعیین زمان در حال حاضر براساس تعداد زیادی ساعت است که همگی زمان را در سراسر جهان نگه می‌دارند.

در این مطلب به 11 واقعیت شگفت انگیز در مورد زمان خواهیم پرداخت:
1-زبان شما بر درک تان از زمان تاثیر می‌گذارد
به نقل از بخش جهانی شبکه خبری بی بی سی، زمان را به عنوان یک خط در نظر بگیرید. به کدام سمت جریان دارد؟ افقی است یا عمودی؟ یا شاید اصلا برای شما خط نیست. پاسخ به این سوالات ممکن است به زبان شما بستگی داشته باشد. بخش عمده نحوه درک ما از زمان تحت تاثیر زبانی می‌باشد که از آن استفاده می‌کنیم. برای مثال، انگلیسی زبان‌ها زمان را به صورت قرار گرفتن در مقابل یا پشت خود یا به عنوان یک خط افقی که از چپ به راست حرکت می‌کند توصیف می‌کنند.
در مقابل، افرادی که به زبان چینی ماندارین صحبت می‌کنند زبان را به مثابه یک خط عمودی تصور می‌کنند که بخش پایین آن نشان دهنده آینده است. این در حالیست که مردم یونان تمایل دارند زمان را به عنوان یک موجودیت سه بعدی ببینند که بیش از آن که طولانی قلمداد شود "بزرگ" محسوب می‌شود. در پرمپوراو جامعه‌ای دور افتاده و بومی در استرالیا زمان براساس شرق و غرب تنظیم می‌شود.
2-هنگامی که جهان در نهایت بمیرد نه آینده‌ای وجود خواهد داشت و نه گذشته‌ای
مانند ما نحوه گذر زمان نیز با پیر شدن جهان تغییر خواهد کرد. تصور می‌شود که منشاء پیکان زمان که از گذشته به سوی آینده اشاره می‌کند در بیگ بنگ باشد. تصور می‌شود که جهان نوزاد دارای انتروپی بسیار پایینی بوده که معیاری از بی نظمی و تصادفی بودن محسوب می‌شود. از آن زمان به این سو انتروپی در حال افزایش بوده و این تغییر عاملی است که به پیکان زمان جهت می‌بخشد. به همین خاطر است که شکستن یک تخم مرغ تازه آسان است، اما به سختی می‌توان سفیده و زرده را به هم ریخت و یک تخم مرغ تازه کامل ساخت.
هیچ کس نمی‌داند در پایان کیهان چه اتفاقی رخ خواهد داد، اما یک رقیب قوی "مرگ گرمایی کیهان"* است جایی که آنتروپی به حداکثر می‌رسد و پیکان زمان جهت خود را از دست می‌دهد. به این فکر کنید که پیش‌تر تمام تخم مرغ‌های کیهان شکسته شده اند و پس از آن دیگر هیچ چیز جالبی اتفاق رخ نخواهد داد.
3-ممکن است داشتن تجربه آگاهانه بدون زمان امکان پذیر نباشد
ما حساب می‌کنیم پس هستیم. تیک تاک زمان ضربان نامرئی زندگی ماست و بر لحظه لحظه هوشیاری مان تاثیر می‌گذارد. زمان و خود در حال دست دادن دائمی هستند حتی انسانی که در یک غار کاملا تاریک به دام افتاده نیز کماکان توسط ریتم شبانه روزی ساعت‌های درونی مان مدیریت می‌شود.
"هالی اندرسن" که فلسفه علم و متافیزیک را در دانشگاه سایمون فریزر در بریتیش کلمبیا در کانادا مطالعه می‌کند در مورد آن چه که از دست دادن حس زمان می‌تواند برای حس خودمان به همراه داشته باشد هشدار می‌دهد. او معتقد است که تجربه آگاهانه بدون زمان و گذشت زمان ممکن نیست. به این فکر کنید که چگونه هویت شخصی شما در طول زمان ساخته می‌شود و به عنوان خاطرات ذخیره می‌شود. اندرسن می‌گوید: "این خاطرات در طول زمان شما را می‌سازند. اگر زمان زیادی را از دست بدهید اکنون یک فرد متفاوت هستید".
4-چیزی به عنوان ساعت با دقت 100 درصد وجود ندارد
مترولوژیست‌ها (اندازه شناسان) به سختی کار می‌کنند تا زمان را حفظ کرده و از فناوری بهتری برای اندازه گیری گذر دقیقه ها، ثانیه‌ها و ساعت‌ها استفاده می‌کنند. با این وجود، علیرغم آن که ساعت‌های اتمی شان فوق العاده دقیق هستند، اما کامل نیستند. در واقع، هیچ ساعتی روی زمین وجود ندارد که کاملا "صحیح" باشد.
فرآیند واقعی تعیین زمان در حال حاضر براساس تعداد زیادی ساعت است که همگی زمان را در سراسر جهان نگه می‌دارند. آزمایشگاه‌های ملی همگی زمان بندی خود را به اداره بین المللی اوزان و مقیاس‌ها در فرانسه ارسال می‌کنند که پس از آن میانگین وزنی را ایجاد می‌کند. بنابراین، زمان برساخته‌ای انسانی است.
5-تجربه زمان به طور فعال توسط ذهن ما ایجاد می‌شود
عوامل مختلفی برای درک ما از زمان اهمیت دارند از جمله حافظه، تمرکز، احساسات و حسی که نسبت به این موضوع داریم که زمان به نحوی در فضا قرار دارد. درک زمان ما ریشه در واقعیت ذهنی مان دارد. زمان نه تنها در قلب نحوه سازماندهی زندگی قرار دارد بلکه راه تجربه آن است.
نکته مثبت آن است که زمان به ما مقداری کنترل بر نحوه تجربه آن را می‌دهد. برای مثال، اگر می‌خواهید احساس کنید که زندگی تان با عجله از کنار تان نمی‌گذرد نکته‌ای کلیدی وجود دارد. نتیجه تحقیقات نشان می‌دهند که زندگی مملو از فعالیت‌های تکراری و روتین است و به همین خاطر احساس خواهید کرد که زمان سریع‌تر در حال حرکت است.
6-در بین ما از پیش شهروندان قرن بیست و دوم وجود دارند، اما آنان مسافران زمان نیستند
قرن بعدی اغلب می‌تواند بسیار دور احساس شود: سرزمینی دور جایی که نسل‌های متولد نشده فرضی در آن زندگی می‌کنند. با این وجود، در حال حاضر میلیون‌ها نفر روی زمین حضور دارند که هنگام آتش بازی در شب سال نوی 2099 آنجا خواهند بود. کودکی که در سال 2023 متولد می‌شود در آن زمان 70 ساله خواهد بود. ما در بازه‌های زمانی طولانی بسیار بیش‌تر از آن چه ممکن است تصور کنیم به یکدیگر متصل هستیم. از طریق پیوند‌های خانوادگی مان همه ما فقط یک جهش، جست و خیز و پرش از قرن‌های گذشته و آینده هستیم.
7-همه ما می‌توانیم یک تاب زمانی را تجربه کنیم
زمان همیشه برای همه با سرعت یکسان جریان ندارد. آیا زمان همه چیز در ذهن است؟ زمان تقریبا به حالت سکون کاهش می‌یابد. استرس می‌تواند مغز را وادار کند تا پردازش درونی خود را سرعت بخشد تا به شما در مدیریت یک موقعیت مرگ یا زندگی کمک کند.
اختلالات مغزی مانند صرع یا سکته مغزی نیز می‌توانند باعث ترفند‌های موقتی ذهن شوند: سرعت بخشیدن به زمان یا توقف مرگ آن. برخی از افراد مانند ورزشکاران حتی می‌توانند در صورت نیاز مغز خود را برای ایجاد یک تاب زمانی آموزش دهند: موج سواری که در لحظه ایده آل موج می‌زند یا فوتبالیستی غیرقابل توقف. به نظر می‌رسد زمان یک توهم شکننده است. در یک لحظه می‌توانیم خود را در یک واقعیت تغییر یافته بیابیم.
8-هنگامی که ساعت‌ها برای صرفه جویی در نور روز تغییر می‌کنند ما یک سازنده داریم که باید از او تشکر کنیم یا شاید او را سرزنش نماییم
تغییر ساعت برای تابستان برای استفاده حداکثری از ساعات طولانی روز در عرض‌های جغرافیایی بالاتر به طور جهانی مورد استقبال همگان قرار نمی‌گیرد. با این وجود، چه ان را دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید یک بریتانیایی سرسخت حامی این کار وجود داشته که می‌توانید قدردان او باشید. بدون سازنده‌ای به نام "ویلیام ویلت" یک چهارم جهان از جمله ایالات متحده ممکن بود هرگز ساعت تابستانی را انتخاب نکنند. پس از آن که ویلت توانست رهبران سیاسی را متقاعد کند بریتانیا این تغییر را در طول جنگ جهانی اول اعمال کرد. این حرکت به دلیل کمبود زغال سنگ انجام شد و ساعات طولانی‌تر روز به معنای نیاز کمتر به برق حاصل از زغال سنگ برای روشن نگه داشتن چراغ‌ها بود. این ایده به قدری موثر واقع شد که در طول جنگ جهانی دوم بریتانیا آن را یک گام فراتر برد و به طور موقت در دو ساعت تابستانی دو ساعت کامل ساعت را تغییر داد تا صرفه جویی در هزینه‌های صنعتی عملی شود.
9-شما در واقع در زمان حال زندگی نمی‌کنید
با مرور این واژگان به راحتی می‌توان حدس زد که می‌گویید در لحظه "کنونی" به سر می‌برید در حالی که این گونه نیست. برای درک موضوع این کار ساده را انجام دهید. به فردی که با شما صحبت می‌کند از روی یک میز نگاه کنید. تایید حرکت لب‌های شان پیش از شنیدن صدای شان به چشم ما می‌رسد، زیرا نور سریع‌تر از صدا حرکت می‌کند، اما مغز ما آن دو را با یکدیگر همگام و هماهنگ می‌سازد. این حتی عجیب‌ترین نکته در مورد زمان نیست. قوانین فیزیک نشان می‌دهد که زمان در برخی موارد می‌تواند به سمت عقب نیز جریان یابد.
10-روز‌های ما به دلیل گرانش ماه طولانی‌تر می‌شوند
شاید تعجب کنید که بدانید ماه همراه ثابت مداری سیاره مان در رقص باله نجومی که به دور خورشید اجرا می‌کنیم در حال دور شدن از ما می‌باشد. هر سال فاصله بین زمین و ماه 3.8 سانتی متر افزایش می‌یابد و همان طور که این کار را انجام می‌دهد روز‌های مان را قدری طولانی‌تر می‌سازد.
این به دلیل کشش گرانش ماه در سیاره ما است. کشش گرانشی ماه باعث ایجاد جزر و مد می‌شود که یک "برآمدگی" آب است که به شکل بیضوی هم به سوی گرانش ماه و در جهت عکس آن امتداد می‌یابد. با این وجود، زمین در محور خود بسیار سریع‌تر از چرخش ماه در بالا می‌چرخد به این معنی که اصطکاک حوضه‌های اقیانوسی آب را به همراه خود می‌کشاند.
این امر باعث می‌شود که برآمدگی قدری جلوتر از ماه در مدار خود حرکت کند که به نوبه خود سعی می‌کند آن را به سمت عقب بکشد. این به تدریج انرژی چرخشی سیاره ما را کاهش می‌دهد و چرخش آن را کُند می‌سازد در حالی که ماه انرژی می‌گیرد و همین امر باعث می‌شود که به مدار بالاتری حرکت کند و از زمین دور شود. ترمز فزاینده چرخش سیاره ما باعث شده که طول یک روز زمینی به طور متوسط از اواخر دهه 1600 حدود 1.09 میلی ثانیه در هر قرن افزایش یابد. تخمین‌های دیگر با استفاده از مشاهدات باستانی کسوف‌ها این رقم را قدری بالاتر یعنی 1.78 میلی‌ثانیه در قرن نشان می‌دهند. در حالی که هیچ یک از این اعداد زیاد به نظر نمی‌رسند تمام این اتفاقات در طول تاریخ 4.5 میلیارد ساله زمین رخ داده اند.
11-بسیاری از افراد خارج از زمان متعارف زندگی می‌کنند و برای آنان امسال سال 2023 نیست
برای بسیاری از نپالی‌ها مطلبی که اکنون در حال مطالعه آن هستید در سال 2023 میلادی منتشر نشده است. در بیکرام سامبات تقویم نپالی امسال در واقع سال 2080 است. دست کم چهار تقویم در بین گروه‌های قومی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و نپال حتی 15 دقیقه با مناطق زمانی استاندارد همگام نیست. به نظر می‌رسد بسیاری از فرهنگ‌ها با تجربه چندین سال به طور همزمان هماهنگ شده اند. در میانمار نیز امسال 1384 در تایلند 2566 و در اتیوپی سال 2016 است در جایی که سال 13 ماه به طول می‌انجامد. در این میان تقویم اسلامی فرارسیدن سال 1445 را در ماه جولای رقم زد.
*مرگ گرمای کیهان نظریه‌ای نسبتا قدیمی درباره سرانجام کیهان است که بیان می‌کند کیهان در موقعیتی بدون انرژی آزاد ترمودینامیکی قرار می‌گیرد و تمام فرایند‌هایی که مصرف کننده انرژی هستند دیری نمی‌پایند (مانند زندگی در کیهان)

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/756192/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند کار جهادی مسئولان است

دانشجویان بسیجی، منادیان جهاد تبیین علمی و عملی

شهید استوار مبتکری خلاق بود که در هر صحنه‌ای حضور داشت

موش به اندازه دلفین باهوش است؟

(ویدئو) خوانندگی محسن تنابنده در پشت صحنه سریال شاهگوش

مجوز مدارس غیردولتی در کردستان با دقت و حساسیت صدور شود

بزودی، بهره برداری از خانه محیط زیست در رباط پشت بادام

تشدید برخورد با عاملان تیراندازی و قاچاقچیان سلاح در کرمانشاه

کشف زمین خواری 200 میلیاردی در رباط کریم

یک روز بد برای گولسیانی؛ سمبل قهرمانی پرسپولیس، تبدیل به مظهر شکست شد

ایران قدرت برتر و بازیگر اصلی صحنه در منطقه است

دستگاه قضائی و پلیس 2 نهاد امنیت‌آفرین

تشدید برخورد با تیراندازی و قاچاق سلاح در کرمانشاه

راه‌اندازی ایستگاه راه‌آهن قروه نیازمند 200 میلیارد تومان است

جشن روز دانشجو در دانشگاە کردستان/دانشجویان چه مطالباتی از مسئولان دارند؟

نمایشگاه عکس گروهی عکاسان در بانه گشایش یافت

تکمیل ایستگاه راه آهن قروه نیازمند 200 میلیارد تومان اعتبار است

برگزاری رقابت‌های ورزشی ویژه افراد دارای معلولیت در محلات منطقه22

دکتر قاضی‌زاده هاشمی: وظیفه اصلی دانشجو دیده‌بانی و بصیرت‌بخشی است

برگزاری پویش مستورا در شهرستان هرسین

تبعید در انتظار مجرمان جرائم خشن

مظهر صلابت ایران اسلامی مشارکت حداکثری در انتخابات است

پذیرش بیمار در مرکز پت اسکن بیمارستان امام رضا(ع) آغاز شد

کرمانشاه میزبان اردوی تیم ملی شمشیر بازی

️پیکر شهید مدافع حرم، سید مصطفی صادقی در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) آرمید

تولید انحصاری 6 قلم دارو مورد نیاز کشور در دانش بنیان‌های کرمانشاه

آغاز طرح مطالبه وظایف دستگاه‌های اجرایی توسط پلیس

کشف لوازم یدکی غیر استاندارد خودرو در مریوان

میز خدمت ستاد ارتباطات مردمی در استان البرز برگزار شد

تشدید برخورد با ‌قاچاقچیان سلاح و مهمات در کرمانشاه‌

ضرورت هم افزایی دستگاه‌های خدمت‌رسان در حادثه‌ها

کاهش 20 درصدی سرقت‌های مهم در استان کرمانشاه

لزوم هم‌افزایی دستگاه قضا و پلیس برای ایجاد امنیت عمومی جامعه

توسعه طرح ترویجی کشاورزی در مریوان ضروری است

مانورهای مدیریت بحران، گامی برای افزایش تاب‌آوری صنعت آب و برق

روایت تسنیم از یادواره‌ای برای همرزم حاج قاسم شهید پاشاپور

اختصاص 100 میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز مجتمع توانبخشی ایثارگران البرز

دانشجو الگویی برای جامعه

توسعه بخش‌های زیر ساختی و حمل ونقل به تلاش جهادی نیاز دارد

شیرخوارگاه معتضدی ظرفیت نگهداری 50 کودک را دارد

نمایش ویژه ایام فاطمیه در تماشاخانه مهر روی صحنه می‌رود

فیلم| کنه‌خوار با موهای ایمپالا صاحب سبیل شد!

اهدای اعضای بدن جوان سنندجی به 8 نفر زندگی بخشید

احداث دهکده لجستیک در منطقه آزادماکو

دومین روز میز خدمت اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز همزمان با سفر ریاست جمهور به استان البرز

استان البرز یکی از استان‌های فعال کشور ازنظر جمعیت ایثارگری است

جهادگران تبیین همچون رزمندگان دفاع مقدس هستند

کاهش 15 درصدی حوادث ناشی از کار در استان کرمانشاه

تبعید در انتظار مجرمان خشن کرمانشاه

از ظرفیت اربعین برای اقدامات فرهنگی بهره گرفته شود