عصر کرد

آخرين مطالب

رودخانه چم بشیر؛ زباله دان شهر کرمانشاه مقالات

رودخانه چم بشیر؛ زباله دان شهر کرمانشاه
  بزرگنمايي:

عصر کرد - زباله هایی که در اطراف و داخل رودخانه چم بشیر انباشته شده است، باعث نگرانی مردم و هشدار شیوع انواع بیماری از سوی کارشناسان بهداشتی به دلیل پخش بوی تعفن زباله و ورود حیوانات موذی به داخل خانه‌ها شده است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز، چم بشیر رودخانه ای که از شمال شهر طاقبستان سرچشمه می‌گیرد و به قره سو میرسد، این رودخانه که از دل شهر و میان مناطق مسکونی گذر می‌کند در طی چند مرحله محدوده آن کانال کشی شد، این رودخانه دارای چندین فاز است که فاز پنج آن سالهاست عنوان بحرانی ترین محدوده را به خود اختصاص داده است، این فاز از محدوده شهرک تعاون و حکمت آباد آغاز می ‌شود تا میدان امام حسین(ع) است فازی که وقتی وارد آن می شود به هر چیزی شباهت دارد جز منطقه شهری.
زباله هایی که در اطراف و داخل رودخانه انباشته شده است، نخاله هایی که تا چشم کار می کند در زمین های خاکی ریخته شده البته فاز پنج پاتوق امنی برای تجمع معتادان شده است، معتادانی که بدون هیچ واهمه ای و مقابل چشم رهگذران بساط خود را پهن می کنند و با توجه به رفتارهای پرخطر کسی نمی‌تواند به آنها تذکری دهد، سری به فاز پنج رودخانه چم بشیر زدیم و پای صحبت مردم این منطقه نشستیم.

عصر کرد

ساکنان رودخانه چم بشیر زندگی نمی‌کنند فقط زنده اند
خانمی که دقیقا منزلش کنار رودخانه چم بشیر است دست مرا گرفت و مرا بالای کانال برد و گفت: این آب را نگاه کن راکد است از بس شیرابه زباله داخلش است بوی تعفنش نمی‌گذارد ما زندگی کنیم خودتان نگاه کنید اطرافش چقدر زباله انباشته شده تا چشم کار می کند زباله است، کولر که روشن می کنیم بوی زباله داخل خانه می آید کافی است ساعت به نزدیک ظهر برسد از شدت بوی تعفن نمی‌ دانیم چکار کنیم.
وقتی پرسیدم این زباله ها را خود مردم می‌ریزند پس مقصر خودشان هستند پاسخ داد: آن طرف چم بشیر ساکنان حکمت آباد هستند عموما آنها اشغال هایشان را داخل رودخانه می‌ریزند بارها تذکر داده ایم اما فایده ندارد، این طرف چم بشیر که ساکنان تعاون هستند ما هر ماه 20 هزار تومان پول بابت جمع آوری زباله به شهرداری پرداخت می‌کنیم اما چه فایده که وضعیت این است قبول داریم فرهنگ مردم باعث ایجاد چنین وضعیتی شده اما ای کاش شهرداری اینجا را پاک سازی کند اصلا من عکس اطراف چم بشیر را نشان میدهم هیچ کس فکر نمی‌کند اینجا محدوده شهری است تصور می‌کنند مرکز جمع آوری زباله است، تجمع زباله ها در این حجم باعث جمع شدن موش، مار و مگس شده است دائما زیر در خانه هایمان را می‌پوشانیم مبادا موش یا ماری وارد خانه شود.
از بوی زباله عذاب می کشیم
فریبرز اسدی که 62 سال دارد و خانه اش اطراف فاز پنج چم بشیر است می‌گوید خود شما الان یک ساعت است اینجا هستید توانستید تحمل کنید بوی زباله ها را ببینید ما چه می کشیم به جز مردم حکمت آباد که رعایت نمی‌کنند متاسفانه بارها دیده ام که ماشین هایی می آیند و زباله هایشان را اینجا خالی می‌کنند گاهی اوقات زباله مراسم و تالارهای عروسی اینجا خالی می شود با راننده ها درگیر شده ایم اما فایده ای نداشته است وقتی مهمانی می آید خجالت می‌کشیم از وضعیتی که اینجا دارد ،الان 20ساله من اینجا هستم وضعیت چم بشیر تغییر نکرده روز به روز بدتر می شود اما بهتر نمی شود، چندین بار بچه ها داخل همین کانال رودخانه چم بشیر افتاده اند بعدش هم مریضی پوستی گرفته اند شما نگاه کنید تا جایی که چشم کار می کند یک نفر بچه را می‌بینید چرا باید اینجور باشد این فضا الان باید تبدیل به پارک بازی میشد نه اینکه وجب به وجبش کوه زباله باشد.

عصر کرد

وی افزود: الان اطراف چم بشیر را نگاه کنید بیشتر از دویست، سیصد تا معتاد اینجا هستند تا شب تعدادشان بیشتر و بیشتر هم می شود ای کاش مسئولان برای اینجا فکری کنند این رودخانه را سامان دهند
چم بشیر می تواند مثل زاینده رود مکان تفریحی باشد برای مردم
یکی از بانوانی که خانه اش مشرف به چم بشیر است گفت: قبول دارم بخش بیشتر این مشکل به مردم برمی گردد که رعایت نمی‌کنند اما وقتی اوضاع اینجور است باید به زور متوسل شد ای کاش شهرداری اینجا را پاک سازی کند و برایش دوتا نگهبان قرار دهد و با هر فردی که زباله اش را رها می کند برخورد شود.
وی ادامه داد: الان اطراف چم بشیر زمین خاکی است ای کاش چمن کاری و درخت کاری شود ،نیمکت بگذارند ،روشنایش را تامین کنند و به محل تفریحی برای مردم تبدیل شود نه منبع زباله و بیماری.
الان استان اصفهان زاینده رود را دارد شما ببینید چه استفاده ای از آن می شود به عنوان مکان گردشگری همین چم بشیر هم این ظرفیت را دارد من خودم معلم هستم دانش آموزان جرات ندارند از اینجا عبور کنند گاهی اوقات که به مدرسه می آمدند لباس هایشان واقعا بوی زباله داشت، محل عبوری دیگری نبود از کجا می‌رفتند تصور کنید بیست دقیقه وسط حجم انبوه زباله ها راه بروی چقدر فاجعه است.
این شهروند کرمانشاهی اظهار داشت: زمین را نگاه کنید پر از سرنگ معتادان است من خودم به عنوان شهروند حاضرم همپای شهرداری باشم و زباله ها را جمع کنیم حتی می توانم به مابقی همسایه ها هم بگویم پای کار بیایند و کمک کنند، به خدا سوگند از این وضعیت خسته شده ایم، وضعیت نابسامان چم بشیر باعث شده خانه هایمان هم مشتری نداشته باشد ما دو سال است خانه را گذاشته ایم برای فروش اما هر مشتری که می آید و چشمش به این همه زباله میخورد و این همه معتاد پا به فرار می گذارند، خیلی از اهالی هم خانه هایشان را یا به نصف قیمت دادند و رفتند و بعضی خانه ها هم الان اینجا خالی است متاسفانه وجود زباله و معتادها باعث نا امنی شده از خانه ها هم سرقت زیادی میشود. ای کاش داخل کانال را شهرداری پاک سازی کند زباله ها را جمع آوری کند فضای سبزی ایجاد کند که خانواده ها بتوانند از این فضا بهره ببرند.

عصر کرد

به دنبال پاکسازی فاز پنج چم بشیر هستیم/ مشکل اصلی این وضعیت خود مردم هستند
میرزایی معاون خدمات شهری شهرداری منطقه هفت کرمانشاه با اشاره به اینکه در حریم رودخانه چم بشیر دائما زباله ها جمع آوری می شود گفت: متاسفانه به دلیل عدم همکاری ساکنان این محدوده با پیمانکاران زباله های خود را اطراف رودخانه چم بشیر خالی می‌کنند.
وی افزود : بحث جمع آوری زباله های داخل رودخانه چم بشیر در دستور کار است که به محض تهیه ماشین آلات مورد نیاز پاکسازی داخل چم بشیر هم انجام شود.
وی در پاسخ به این سوال که چنانچه زباله ها دائما جمع آوری می شود چرا وضعیت حریم رودخانه اینگونه است گفت: یک روز با ما همراه شوید صبح اطراف حریم رودخانه را جمع آوری می کنیم اما شب زباله ها آنجا دپو شده علت هم این است که بسیاری از مردم ساکنان فاز پنج چم بشیر مبلغی که باید به صورت همیاری به پیمانکاران بخش سنتی برای جمع آوری زباله پرداختند کنند، نمی دهند و ترجیح میدهند در اطراف چم بشیر زباله های خود را رها کنند در صورتی که باید درب منازل خود قرار دهند تا یک روز در میان پیمانکار آن را جمع آوری کند ولی به خاطر پرداخت نکردن ماهی 15 هزار تومن متاسفانه این وضعیت دلخراش را به وجود آورده اند.
معاون خدمات شهری شهرداری منطقه هفت کرمانشاه در خصوص وجود نخاله های ساختمانی هم بیان داشت: نخاله های ساختمانی عمومی از جاهای مختلفی در فاز پنج رودخانه چم بشیر تخلیه می شوند قبلاً حجم نخاله های ساختمانی بسیار زیاد بود ما بخش قابل توجهی از آن را جمع آوری کرده ایم حدودا در 15 روز اخیر تقریبا چهل ماشین نخاله جمع آوری شده است و پاکسازی نخاله ها ادامه دارد.
وی افزود: از مردم درخواست داریم زباله های خود را درب منازل قرار دهند و ماهی 15 هزار تومن را به پیمانکاران پرداخت کنند تا با این حجم از تجمع روزانه زباله مواجه نباشیم هم چهره شهر را نامناسب می کند و هم باعث تحمیل خسارت به شهرداری منطقه هفت می‌شود.
میرزایی خاطر نشان کرد: در برنامه ای که داریم پس از پاکسازی سعی می کنیم نگهبان قرار دهیم تا شاید این مشکل حل شود ،الان فازهای مختلف چم بشیر فضای سبز دارد اما فاز 4و 5 زمانی بحث فضای سبز محقق می‌شود که جمع آوری زباله ها انجام و مردم هم به هیچ وجه زباله در آن محیط رها نکنند چه در حریم رودخانه چه در داخل رودخانه.
میرزایی افزود :متاسفانه ما صبح ها جمع آوری زباله را داریم و بعدازظهر ها با انباشتی از زباله مواجه می شویم.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/282444/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تساوی فولاد و استقلال در شب جنجالی آزادی | آبی ها 2 امتیاز دادند و به صدر رفتند

بازیکنان استقلال می خواستند زرنگی کنند/ روی اشتباه فردی گل خوردیم

روایت نوذر رودنیل از پنالتی های استقلال برابر فولاد!

پنالتی مسلم استقلال دیده نشد/ داور در تشخیص خطاها ضعیف بود

کارشناسی داوری جنجالی استقلال - فولاد (ویدیو)

کنایه جواد نکونام به استقلالی‌ها

سبو شهبازیان: دریکی دو صحنه احساس کردم خطای پنالتی روی بازیکنان استقلال صورت گرفت / فیلم

آبشک: داوری عالی قضاوت کرد/ ما را بد بار آوردند

گردان: تصمیمات حاج‌ملک در صحنه‌ها درست بود

نظر کارشناس داوری در خصوص صحنه‌های مشکوک بازی استقلال | چند پنالتی آبی ها سوخت؟

حرف آخر مدیر عامل فولاد در مورد جدایی نکونام

آبشک: اگر داور هر صحنه‌ای را سوت بزند که باید 15 پنالتی بگیرد

واکنش حاج‌ملک به اعتراض شدید استقلالی‌ها: صددرصد از قضاوتم راضی هستم

واکنش قاطع داور استقلال- فولاد؛ از خودم راضی‌ام!

تعجب بازیکنان فولاد از گرفته نشدن پنالتی برای استقلال!

میرزایی: اگر پنالتی نبود چرا من را اخراج نکردی؟

حاج‌ملک:صددرصد از قضاوتم راضی هستم

آمار کرونا کردستان 15 مهر؛ بدون فوتی و یک ابتلای جدید

جنایات دشمنان علیه قوم کُرد در طول تاریخ باید برای جوانان کردستان بازگو شود

امام‌جمعه زاهدان: عدالت، انصاف و عقلانیت در بررسی حادثه زاهدان در دستور کار باشد

روش جدیدی برای تشخیص آلزایمر در خون

شوراها ارتباط مستقیمی با روستا و عشایر دارند

استقلال یک – فولاد یک؛ تقسیم امتیاز با صحنه‌های جنجالی

تماس لاپورتا با رئیس یوفا به‌خاطر داور جنجالی هلندی

حاشیه بازی ملوان و نفت| اعتراض عکاس‌ها به داور!

تازه‌ترین جزئیات از آتش‌سوزی محدوده پارک ارم/ آتش‌نشانان با احتیاط مشغول لکه‌گیری هستند

لزوم جلوگیری از ورود فضولات حیوانی به سدهای کردستان

ساخت پماد سوختگی از دور ریز زعفران

استکبار جهانی درصدد تضعیف ایران قوی است

بیمار جدید کرونایی در کرمانشاه شناسایی نشد

دوازدهمین محفل کتابدانان کرمانشاه با موضوع کلام جدید برگزار شد

بیانیه رسمی پزشکی قانونی درباره علت فوت «مهسا امینی»

خانواده‌های کرمانشاهی در جستجوی دارو

بانک توسعه تعاون کرمانشاه در پرداخت تسهیلات اشتغال روستائی پیشتاز بوده است

«تحرکات گروه‌های مسلح از اقلیم کردستان عراق را تحمل نخواهیم کرد»

7342 واحد مسکن ملی در قروه ساخته می شود

عملیات ساخت پروژه 712 واحدی مسکن ملی در قروه آغاز شد

استاندار کردستان: دولت سیزدهم نگاهی جامع محور به روستاها دارد

اراک، مهیای برگزاری نخستین نمایشگاه ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری

فعالیت 3700 بافنده گیوه در شهرستان پاوه

رونق سکونتگاه‌های روستایی و عشایری زیربنای توسعه پایدار کشور است

راه‌اندازی سامانه انتخاب مکانیزه پیمانکاران طرح‌های خوداجرایی در شرکت گاز کرمانشاه

فعالیت بیش از سه هزار و 700 بافنده گیوه

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استانی کردستان منصوب شد

صاحب نظران و نخبگان طرح‌ها و پروژه های پیشنهادی دور دوم سفر استانی رئیس جمهور را ارائه کنند

شباهت اعجاب آور انسان‌ ها و خرس‌ ها در این ویژگی

کسب مدال طلای جهان توسط بانوی ووشوکار کرمانشاهی

زمین لرزه 3.6 ریشتری سرپل ذهاب را لرزاند

حنجره و صدا نیاز به ورزش دارد

اسکوروچ به صحنه تئاتر می‌رود