عصر کرد

آخرين مطالب

دام منهول‌ها در سنندج مقالات

دام منهول‌ها در سنندج
  بزرگنمايي:

عصرکرد- مدتی می‌شود که 2 دریچه فاضلاب بلوار توحید(شهید سلیمانی) سنندج سرقت شده است و مردم و مغازه‌داران آن بلوار، به ناچار شاخه درخت و چند تخته سنگ اطراف دریچه باز منهول گذاشته‌اند تا خودروهای عبوری یا عابران اشتباهی داخل آن نیفتند و اتفاق بدی رخ ندهد.

روزها دارد می‌گذرد و دریچه‌ای روی منهول فاضلاب این بلوار گذاشته نمی‌شود، یکی از مشاوران املاک خودرو با نیشخند گفت شاید شرکت آب و فاضلاب با جلوبندی‌سازهای سنندج قرارداد بسته است.

یکی دیگر از مغازه‌داران این بلوار می‌گفت: 2 ماه است دریچه منهول‌ فاضلاب این بلوار را سرقت کرده‌اند و هر روز مجبوریم سنگ و شاخه درخت دورش بگذاریم تا رانندگان متوجه این دریجه بدون درپوش شوند و دچار حادثه نشوند.

او ادامه داد: به شرکت آب و فاضلاب اطلاع داده‌ایم اما کسی پاسخگو نیست و تا حالا چند خودرو داخل این منهول‌ افتاده‌اند و حداقل هر کدام یک میلیون تومان خسارت دیده‌اند.

200 متر پایین‌تر همین صحنه را اما این بار در پیاده‌رو(البته اگر بتوان اسمش را پیاده‌رو گذاشت) می‌توانید ببینید. منهول بدون دریچه و روباز داخل پیاده رو وجود دارد که اگر هوا تاریک شود عابران به سختی می‌توانند آن را تشخیص دهند و در صورت سقوط در آن، ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری به آنان وارد شود.

دام منهول‌ها در سنندج

ادامه این داستان در دیگر نقاط شهر

همانطور که اشاره شد، سرقت دریچه منهول فاضلاب فقط مختص به بلوار توحید سنندج نیست. این وضعیت را می‌توانید در چهار راه حاجی‌آباد هم ببینید. درست چند متر بالاتر از این چهار راه به سمت محله حاجی‌آباد پایین، لاستیک ماشین و چند قطعه سنگ، دور یک منهول فاضلاب گذاشته‌اند تا رانندگان از دور آن را ببیند.

از یک آپاراتی پرسیدم که چه مدت است دریچه فاضلاب سرقت شده که جواب داد یک ماه می‌شود و بارها به 110 و شرکت آب و فاضلاب اطلاع دادیم اما کو گوش شنوا؟

داستان به اینجا ختم نمی‌شود. به نظر می‌رسد سارقان خواسته‌اند عدالت را برقرار کنند و چهار طرف شهر از این وضعیت بی‌بهره نباشند. این صحنه را در بلوار پاسداران که یکی از خیابان‌های اصلی و مرکزی سنندج است و همینطور در شهرک بهاران پاینتر از میدان قانع و شهرک مولوی هم می‌توانید ببینید.

"جالب اینجاست که با وجود اینکه حداقل 2 ماه از سرقت دریچه‌ها می‌گذرد اما شرکت آب و فاضلاب به عنوان متولی اصلی ساماندهی آن و نصب دریچه جدید، کاری انجام نداده است. آیا حتما باید اتفاق ناگواری بیفتد تا دستگاه‌های متولی به فکر چاره باشند؟" این را یکی از مغازه داران در چهار راه حاجی آباد گفت و به این هم اشاره کرد که همه اش باید نگران باشند که نکند راننده‌ای ناآشنا به منطقه، شب دقت نداشته باشد و بزند به موانع اطراف دریچه و حسابی به دردسر بیفتد.

دام منهول‌ها در سنندج

سرقت بیش از 2 هزار فقره دریچه آب و فاضلاب در سال گذشته

بهرحال مردم جدا از انتقاد از سرقت این دریچه‌ها توسط افراد سودجو، از شرکت آبفا هم به شدت شاکی هستند که چرا بعد از ماه‌ها نسبت به نصب دریچه‌های جدید اقدام نمی‌کند و بی‌تفاوت است.

برای پیگیری این وضعیت، قرار ملاقاتی با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان گذاشتم که با روی خوش و صبورانه به تمام سوالاتم در چند بخش پاسخ داد.

از محمد فرهاد پرسیدم که چرا به این راحتی دریچه آب و فاضلاب در معابر عمومی به سرقت می‌رود و اصولا چه کسانی پشت این قضیه هستند که گفت: سرقت دریچه‌ها منحصر به شرکت آب و فاضلاب نیست و شرکت‌های خدمات‌رسان دیگر هم با این مشکل مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان حدود 37 هزار دریچه آب و فاضلاب وجود دارد که بیشتر آنها از جنس چدن است، ادامه داد: سال گذشته 2 هزار و 457 فقره دریچه آب و فاضلاب به ارزش 30 میلیارد ریال در استان توسط افراد سودجو به سرقت رفت.

سال گذشته 2 هزار و 457 فقره دریچه آب و فاضلاب به ارزش 30 میلیارد ریال در کردستان توسط افراد سودجو به سرقت رفتمدیرعامل شرکت آبفای کردستان بخش عمده‌ای از سرقت‌ها را با انگیزه مالی و توسط معتادان و متکدیان اعلام کرد و افزود: قیمت دریچه‌ها با توجه به اندازه و وزن آن متفاوت است اما ارزش هر دریچه حداقل 10 میلیون ریال است.

وی به این هم اشاره کرد که از سرقت دریچه‌ها و در خطر بودن جان و مال مردم، به شدت نگران است و حتی موردی پیش آمده که یک زن بخاطر افتادن خودرو داخل این تاسیسات بدون دریچه، دچار سقط جنین شده و حالا باید شرکت آب و فاضلاب دیه آن را پرداخت کند.

دام منهول‌ها در سنندج

درخواست از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید دریچه‌های مقاوم در برابر سرقت

فرهاد در ادامه بحث گفت که هر دریچه‌ای از هر جنسی نصب کنیم، افراد سودجو به راحتی آن را سرقت می‌کنند و این موضوع باعث نگرانی ما و مشکل برای شهروندان شده است.

وی به برگزاری جلسات با نیروی انتظامی و دادستانی برای همکاری بیشتر در جهت پیشگیری این سرقت‌ها اشاره کرد و افزود:  با شرکت های دانش بنیان هم صحبت کردیم که دریچه‌هایی طراحی کنند تا افراد سودجو انگیزه‌ای برای سرقت این دریچه‌ها نداشته‌باشند و بتوان مانع از این کار شد.

به گفته مدیرعامل شرکت آبفا کردستان تا تولید دریچه‌های مطمئن و تعویض همه دریچه‌ها زمان لازم است، بنابراین یک همت جمعی و همکاری فراسازمانی بین مردم و دستگاه‌ها و رسانه‌ها برای ممانعت از سرقت دریجه‌های آب و فاضلاب لازم است، بطوریکه حساسیت ویژه‌ای در جامعه ایجاد شود که فردی اجازه تعرض به اموال و تاسیسات عمومی به خود ندهد و ارتباط بین مالخر و سارق نیز قطع شود.

فرهاد بر ضرورت ورود رسانه‌ها در این قضیه تاکید کرد و ادامه داد: مردم در صورت مشاهده سرقت دریچه، سریع آن را از طریق سامانه 122 اطلاع دهند تا اقدام به نصب دریچه جدید شود، البته ممکن است از جنس و اندازه دریچه سرقت شده، در انبار نداشته باشیم، بنابراین باید آن را سفارش دهیم که کمی زمان‌بر است.

او به این هم اشاره کرد که در صورت اطلاع‌رسانی دیرهنگام، نصب یا تهیه دریچه آب یا فاضلاب، طولانی‌تر خواهد شد، پس شهروندان حتما سریع آن را به شرکت آبفا اطلاع دهند.

دام منهول‌ها در سنندج

ضرورت تبدیل درب چدنی دریچه های آبفا به مواد غیرقابل بازیافت

موضوع را با رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان هم در میان گذاشتم که اظهار داشت: با توجه به فراوانی دریچه های منهول آبفا در سطح شهرها، امکان ممانعت از سرقت آن توسط پلیس وجود ندارد.

سرهنگ عبدلله فاتحی ادامه داد: طبق مصوبه قرارگاه مبارزه با سرقت استانداری، ادارات موظفند نسبت به تقویت حفاظت فیزیکی یگان خود اقدام کنند، بنابراین شرکت آبفا هم باید درب دریچه‌های آب و فاضلاب را مواد غیرقابل بازیافت و ترجیحا بتونی تبدیل کند تا قابل سرقت نباشد.

او به شهروندان هم توصیه کرد، در صورت مشاهده سرقت درب این دریچه‌ها، آن با به پلیس اطلاع دهند و اگر شرکت آبفا هم یقین پیدا کرد که دریچه ای سرقت شده است، نمایندگی حقوقی آن به کلانتری مربوطه اعلام سرقت کند تا موضوع پیگیری شود.

مردم انتظار دارند

حرف‌های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان را دیدیم و خواندیم. درست است که آبفا محدودیت‌ها و مشکلات خاص خود را دارد اما مردم هم انتظار دارند که حداقل دستگاه‌ها با جدیت در راستای انجام وظایف خود قدم بردارند که باری بر مشکلات و دغدغه‌های شهروندان اضافه نشود.

اما در مورد سرقت دریچه‌های آب و فاضلاب، ذکر این نکته ضروری است که نیروی انتظامی و دستگاه قضا، در زمینه پیشگیری از این سرقت‌ها همکاری جدی با شرکت آب و فاضلاب داشته باشند، ضمن اینکه شرکت آبفا هم با کمک جوانان خوشفکر و شرکت‌های دانش‌بنیان، با تولید دریچه‌های ضد سرقت، برای یک بار و همیشه این مشکل را برطرف کند.

در حال حاضر 545 هزار مشترک در کردستان از خدمات شرکت آب و فاضلاب بهره مند هستند که 410 هزار مشترک آن شهری و 135 هزار مشترک نیز روستایی است.

لینک کوتاه:
https://www.asrekurd.ir/Fa/News/274636/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آمار کرونا کرمانشاه 6 خرداد؛ بدون فوتی و 2 ابتلای جدید

دردسرساز شدن وضعیت جاده صفادشت به ملارد/ نگاهی به عمارت تاریخی خسروآباد در سنندج

تفکر و سیره امام صادق(ع)، بر وحدت بنا نهاده شده است

«سلام فرمانده»، جام قهرمانی را نصیب یکصد هزار عاشق منتظر کرد/ تجدید خاطره ورزشگاه آزادی با لشکر صاحب زمان(عج)

کلنگ ساخت مدرسه رستگاران سنندج بر زمین زده شد

مرگ تلخ جوان 26 ساله در رودخانه

اعزام کاروان سلامت به مناطق محروم

صدور دامدار کارت برای دامداران

فوتی بر اثر ابتلا به کرونا ثبت نشد

انقلابی ماندن یکی از اصول و ارکان نظام است

امام جمعه کرمانشاه: جهاد تبیین ریشه در مکتب امام صادق (ع) دارد

روحیه تحول خواهی و تحول انگیزی مهم‌ترین و برجسته‌ترین خصیصه اخلاقی امام راحل بود

پایانی به دغدغه‌های شهرک شهید ورمقانی سنندج/ مشکلات مناطق کم‌برخوردار را بدون واسطه پیگیری می‌کنیم

آغاز 42 پروژه ورزشی درون مدرسه‌ای در استان کردستان

نخستین حادثه غرق‌شدگی در رودخانه زرینه‌رود میاندوآب ثبت شد

مسئولان ارشد کشور برای مقابله با ریزگردها چاره اندیشی کنند

امام جمعه سنندج: آلودگی محیط زیست بزرگترین خطر دنیای امروز است

تشکیل کمیته بررسی دسترسی‌ بزرگراه‌های شمال تهران

طرح شهید سلیمانی با هدف ایجاد فضاهای ورزشی درون مدرسه‌ای در کردستان آغاز شد

بازدید وزیر ورزش از مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی/مجموعه تختی بهسازی می‌شود

هشدار درباره افزایش وقوع طوفان‌ ریزگردها در تهران/ دستور رئیس جمهور برای مذاکره با 3 کشور

مقدمه پرورش جسمی و روحی دانش آموزان، آماده‌سازی فضاهای ورزشی است

گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه آبادان تا 2 هفته آینده آماده می‌شود

اندیشه حوادث و صحنه‌های شاهنامه مغفول نشود

کرمانشاه امسال 31 روز را در شرایط بحران و اضطرار گذراند/ ریزگردها منشأ خارجی دارد

آیت الله خاتمی: امروز اسلام با تمام قدرت در صحنه است/جراحی اقتصادی باید در دولت قبل انجام می‌شد

نشست سه‌جانبه دانشگاه‌های رازی کرمانشاه و سلیمانیه و حلبچه برگزار شد

حمله موشکی ترکیه به شمال عراق، چند کودک را قربانی کرد

آغاز عملیات ساخت 42 پروژه ورزشی درون مدرسه‌ای در کردستان

از حمایت دولت برای تامین اعتبارات ناوگان حمل و نقل ریلی پایتخت تا تاکید رییسی به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور

خدمات‌رسانی آمبولانس‌های شهر سالم در اجتماع سلام فرمانده

دونده کردستانی مدال طلای رقابت‌های بین‌المللی کشور آذربایجان را از آن خود کرد

تئاتر«یه روزدیگه» در کارگاه نمایش به صحنه می رود

350 بسته مواد غذایی بین نیازمندان بانه توزیع شد

دانشگاه رازی آمادگی دارد پذیرای دانشجویان بیشتری از اقلیم کردستان باشد

اعلام تعرفه‌های جدید پزشکی در کرمانشاه

ابراز همدردی مجموعه انتظامی با خانواده جانباختگان/ پلیس از نخستین دقایق حادثه در صحنه حضور دارد

گردوخاک به اقتصاد و کسب و کار کرمانشاهیان خسارت وارد می‌کند

1200 بسته معیشتی بین خانوارهای نیازمند کرمانشاه توزیع می‌شود

دمای هوای کرمانشاه افزایش می‌یابد

پاساژها و مغازه ها در بازار کرمانشاه ایمنی مناسبی ندارند/ 81 مورد اخطار به اماکن نا ایمن طی 2 سال اخیر

پیش‌بینی افزایش دما برای کرمانشاه

تعطیلی ناشی از آلودگی هوا در ساعتی مشخص اعلام می‌شود

هشدار قیس الخزعلی درباره ایجاد هرج و مرج عمدی در عراق

ارزش زیرساخت‌های مخابراتی کردستان حدود 20 هزار میلیارد تومان است

نماینده مجلس: ساختار بودجه کشور اصلاح می‌شود

10 درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کردستان به طرح‌های دانش بنیان اختصاص یافت

شخصیت امام راحل (ره) گنجینه‌ای برای تداوم حرکت انقلاب اسلامی است

اقامتگاه‌های بوم‌گردی ظرفیتی مهم برای رونق گردشگری کردستان هستند

سرپرست‌فرمانداری سقز: تقویت اقتصاد روستاها از برنامه‌های اصلی است